Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 00:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Dlaczego Świadkowie Jehowy nie biorą udziału w wyborach? Zadajemy to pytanie

Członkowie kościoła Świadków Jehowy nie biorą udziału w wyborach. 15 X 2023 w Polsce odbędą się Wybory Parlamentarne. Gdyby wszystkie Polki i Polacy należeli do kościoła Świadków Jehowy to organizacja wyborów byłaby bez sensu. Nikt nie wziąłby w nich udziału. Dlaczego Świadkowie Jehowy nie biorą udziału w wyborach?
Dlaczego Świadkowie Jehowy nie angażują się w politykę? -zdjęcie z artykułu o tym tytule.

Autor: www.jw.org/pl

Źródło: https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/neutralno%C5%9B%C4%87-wobec-polityki/

Podziel się
Oceń

Toczyliśmy na ten temat już kilka razy dyskusję z Rzecznikiem Prasowym Świadków Jehowy na region Małopolski i Śląska Piotrem Jarząbkiem, Dyskusje ciekawe, finału nie ma, gdyż nie zgodziłem się z rzecznikiem prawie w niczym. Bo jeżeli Świadkowie Jehowy płacą podatki, są przykładnymi obywatelami, to co z obowiązkiem obywatelskim uczestnictwa w wyborach? 

Rzecznik wysłał nam teksty źródłowe, w których stanowisko Świadków Jehowy co do uczestnictwa  wyborach jest wyjaśnione: 

Dlaczego Świadkowie Jehowy nie angażują się w politykę?

"Świadkowie Jehowy trzymają się z dala od polityki z przyczyn religijnych. Nie popieramy partii politycznych, nie głosujemy na nie ani ich kandydatów i nie ubiegamy się o stanowiska we władzach państwowych. Nie bierzemy też udziału w jakichkolwiek działaniach zmierzających do zmiany władz. Jesteśmy przekonani, że nasza neutralność ma silne podstawy biblijne." -czytamy w tym artykule. 

"Jaki jest nasz stosunek do władz? Chociaż nie uczestniczymy w życiu politycznym, to szanujemy władzę kraju, w którym mieszkamy. Postępujemy zgodnie z biblijnym nakazem: „Niech każda dusza będzie podporządkowana władzom zwierzchnim” ​(Rzymian 13:1). Dlatego przestrzegamy prawa, płacimy podatki i popieramy wysiłki władz podejmowane dla dobra społeczeństwa. Nie przykładamy ręki do działań mających na celu obalenie rządu; stosujemy się do biblijnej rady, by modlić się „za królów i wszystkich zajmujących wysokie stanowiska” — zwłaszcza gdy ich decyzje mogą mieć wpływ na wolność wyznania (1 Tymoteusza 2:1, 2).

Szanujemy też prawo innych do wyznawania poglądów politycznych. Na przykład nie zakłócamy wyborów ani nie narzucamy swoich poglądów tym, którzy chcą głosować."

Tu jest ciekawy fragment: 

"Czy nasza neutralność wobec polityki stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego?" -brzmi śródtytuł. A jaka jest odpowiedź Świadków Jehowy? 

"Nie. Jesteśmy usposobionymi pokojowo obywatelami, których władze nie muszą się obawiać. Na przykład w raporcie przygotowanym w roku 2001 przez Narodową Akademię Nauk Ukrainy zauważono: „Postawa Świadków Jehowy i dzisiaj może się niektórym nie podobać — w przeszłości stanowiła główny powód nękania ich przez totalitarny system nazistowski i komunistyczny”. Jednak nawet gdy padali ofiarą represji sowieckich władz, „pozostawali praworządnymi obywatelami. Uczciwie i ofiarnie pracowali w kołchozach i fabrykach, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla reżimu komunistycznego”. W podsumowaniu raportu stwierdzono, że również obecnie w wierzeniach i praktykach Świadków Jehowy nie można się dopatrzyć ‛niczego, co byłoby wymierzone przeciwko bezpieczeństwu i jedności jakiegokolwiek państwa’."

Niestety, neutralność polityczna Świadków Jehowy może mieć bardzo ciekawe skutki, gdyby było ich wśód nas wystarczająco dużo. Ciekawe jest już stwierdzenie z cytatu powyżej, że "władze nie musza się (Świadków Jehowy) obawiać". A obywatele? Wyobraźmy sobie, że na scenie politycznej mamy tylko kilka ugrupowań np.: katolickich antysemitów, faszystów i populistów. Powiedzmy milion w 34 milionowym narodzie. Reszta to Świadkowie Jehowy. 33 miliony Obywateli nie angażujący się w politykę, nie chodzących na wybory. Jaki będzie efekt wyborów?  

Chyba nie będzie nadużyciem, teza, którą głoszą  o sobie sami Świadkowie Jehowy,  że szanujący prawo, płacący podatki, tolerancyjni pod każdym względem Świadkowie Jehowy są dobrymi obywatelami. W takim sensie, jak rozumiemy dobrego obywatela, który płaci za bilet, płaci podatki, nie robi nikomu krzywdy, przestrzega prawa. Ale Maria Peszek w piosence "Sorry Polsko" pisała jeszcze "chodzę na wybory". A Świadkowie Jehowy co do zasady nie chodzą. Wszystko dobrze, do  czasu jak reszta społeczeństwa chodzi, i jeszcze szanuje zasady demokracji. Jak przewagę osiągają faszyści, populiści jak w Niemczech w 1933 to mamy II Wojnę Światową a w łagodniejszej wersji rządy Łukaszenki, Orbana i Donalda Trumpha. Ten ostatni przykład to na razie faszyzm w wersji "soft", bo demokracja amerykańska się obroniła. 

A co by było, gdyby przypadek Ameryki skończył się inaczej? Gdzie np.  byłyby dzisiaj ruskie czołgi bez demokratycznej, broniącej Praw Człowieka i Demokracji Ameryki? 

Jak Świadkowie Jehowy zapatrują się na głosowanie?

-taki znaleźliśmy tytuł w dyskusji. Oto odpowiedź: 

"Słudzy Boży mogą właściwie ocenić tę kwestię dzięki wyraźnym zasadom podanym w Biblii. Wydaje się, iż żadna z nich nie potępia samego głosowania. Na przykład nie ma nic złego w tym, że członkowie zarządu głosują nad sprawami dotyczącymi swego przedsiębiorstwa. Zbory Świadków Jehowy często ustalają pory zebrań czy sposób wykorzystania funduszy zborowych właśnie za pomocą głosowania przez podniesienie ręki.

A co można powiedzieć o uczestniczeniu w wyborach? W niektórych krajach demokratycznych nie przystępuje do nich nawet 50 procent uprawnionych. Świadkowie Jehowy nie przeszkadzają innym korzystać z prawa do głosowania, nie prowadzą też żadnej kampanii przeciwko instytucji wyborów. Z szacunkiem współpracują z wybranymi w ten sposób władzami (Rzymian 13:1-7). Jeśli jednak chodzi o oddanie głosu na określonego kandydata, każdy Świadek podejmuje osobistą decyzję zgodną ze swym sumieniem wyszkolonym na podstawie Biblii oraz ze zrozumieniem swej odpowiedzialności przed Bogiem i państwem (Mateusza 22:21; 1 Piotra 3:16). Rozważając tę sprawę, Świadkowie biorą pod uwagę kilka czynników. (...)

W świetle powyższych zasad biblijnych Świadkowie Jehowy w wielu krajach korzystają z zagwarantowanej prawem wolności i postanawiają nie uczestniczyć w wyborach. Co jednak powiedzieć o sytuacji, gdy na obywateli nakłada się obowiązek głosowania? W takim wypadku każdy Świadek musi sam podjąć decyzję zgodnie ze swoim sumieniem i zasadami wyłuszczonymi w Biblii. Jeśli ktoś postanawia pójść do lokalu wyborczego, jest to jego sprawa. O tym, co tam robi, wie tylko on i Stwórca." -czytamy. 

Niestety odpowiedź na pytanie, jak zachowują się świadkowie Jehowy w krajach, a są takie również w Europie, gdzie istnieje prawny obowiązek uczestniczenia w wyborach pod karą grzywny, nie jest jednoznaczna. Bo jak rozumieć wyjaśnienie, że "to ich sprawa". Chodzą i głosują? Idą do lokalu ale udają, że głosują, wynosząc karty wyborcze? Raczej nie, bo przecież szanują prawo, są dobrymi obywatelami. Ale czy można być dobrym obywatelem nie uczestnicząc w najważniejszych decyzjach przez społeczeństwo rozstrzyganych w wyborach? 

"W Strażnicy angielskiej z 15 listopada 1950 roku na stronach 445 i 446 powiedziano: „Gdy cezar nakłada na obywateli obowiązek głosowania (...) [Świadkowie] mogą w tym celu wstąpić do lokali wyborczych. Tam zaś będą zmuszeni oznaczyć jakoś kartę wyborczą lub wpisać na nią to, za czym się opowiadają. Głosujący czynią ze swymi kartami, co chcą. Świadomi obecności Boga, Jego świadkowie muszą postąpić w harmonii z Jego przykazaniami i zgodnie ze swą wiarą. Nie naszą sprawą jest pouczać ich, co mają uczynić z kartą wyborczą”."

Co więć robią świadkowie Jehowy w lokalu wyborczym? Głosują, oddają głosy nieważne, czy wynoszą karty do głosowania? 

Stanowisko Świadków Jehowy co do udziału w głosowaniach jest trochę niejasne. Co do zasady nie, ale źródła własne Kościoła, które cytujemy, wskazując, że świadek Jehowy może przyjść do lokalu wyborczego, np. podporządkowując się nakazom męża!

"A co powinna zrobić chrześcijanka, gdy jej niewierzący mąż żąda, by poszła z nim głosować? Żona podlega swemu mężowi, tak jak chrześcijanie podlegają władzom zwierzchnim (Efezjan 5:22; 1 Piotra 2:13-17). Jeżeli podporządkuje się mężowi i pójdzie z nim do lokalu wyborczego, jest to jej osobista decyzja, której nikt nie powinien krytykować (porównaj Rzymian 14:4)."

Świadkowie Jehowy jakby zapomnieli, że świat poszedł do przodu, kobiety mają głos, prawa wyborcze a żeby wyjść z domu, nie muszą mieć zgody męża.  Chyba, że "podporządkuje się mężowi" A dlaczego mąż nie mółby podporządkować się żonie? Bo biblię napisano w archaicznych, patriarchalnych czasach? 

Świat urządzony w całości przez Świadków Jehowy byłby dla kobiet okropnym miejscem do życia. 

Żródła które Świadkowie Jehowy polecali do przeczytania w temacie ich udziału w życiu publicznym i uczestnictwa w wyborach:

https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&docid=502014218&srcid=share

https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&docid=1999807&srctype=wol&srcid=share

https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&docid=501400105&srcid=share


Napisz komentarz

Komentarze

niereligijny 24.10.2023 22:18
Na szczęście ateiści, katolicy, polscy muzułmanie czy prawosławni poszli w ogromnej większości na wybory, dzięki czemu Świadkowie Jehowy będą mieli szansę żyć dalej w demokratycznym, tolerancyjnym religijnie kraju.

Czytający 29.09.2023 18:57
Na temat wstrzymania się od głosu przez Świadków Jehowy: https://wydarzenia.interia.pl/raport-wybory-parlamentarne-2023/news-100-tys-uprawnionych-wyborcow-nie-moze-zaglosowac-przyczyna-,nId,7056899 https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/wybory-2023-ponad-100-tys-uprawnionych-nie-moze-zaglosowac/wv9gk6c,2b83378a

Tomek 21.09.2023 18:48
Panie redaktorze! Wybory to nie obowiązek. Za nie pójście na wybory polskie prawo nie przewiduje sankcji, kary. Prawo wyborcze na równi traktuje oddanie głosu i wstrzymanie się od głosu. Dlatego również zgodnie z moim prawem wyborczy, nie oddaje głosu na żadną opcją polityczną. Faktycznie z historii wiemy, że świadkowie Jehowy nie wybrali, ani Hitlera, ani Stalina, ani Łukaszenki, ani Putina. Kto ich wybrał?

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama