Rok szkolny rozpoczął się pełną parą. Przy tym ważną kwestią dla miasta są autobusy dowożące uczniów do placówek oświaty. Radna Teresa Niechciał, przy okazji wygłaszania sprawozdania z posiedzenia Komisji Oświaty i Komisji Bezpieczeństwa zapewniła, że wszystkim dzieciom jest zagwarantowany bezpieczny przewóz do szkół w pełni sprawnymi autobusami. Gmina Poręba na dowóz dzieci do szkół przeznaczyła 350 tys. złotych, a z tej kwoty 139 tys. złotych to koszty dowozu do szkół dzieci niepełnosprawnych. Radna mówiła, że że w placówkach oświaty brakuje specjalisty psychologa.
Podczas sesji, przewodnicząca Komisji Oświaty ogłosiła, że komisja wnioskuje o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie gminy środków na zakup autobusu dla dzieci i młodzieży dojeżdżających do placówek oświatowych, środków na remont hali sportowej przy SP 1 oraz o pozyskanie środków zewnętrznych na remont stołówki szkolnej przy tej samej szkole. Komisja wnioskowała również o zabezpieczenie środków w budżecie w okresie 2 miesięcy na remont samochodu bojowego dla OSP Szczekociny. O co jeszcze wnioskowała komisja dla OSP? O zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie na remont kuchni polowej dla jednostki. Co jeszcze istotne, warto wspomnieć, że Anna Seweryn, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych ogłosiła, że w przyszłym roku planowana jest rozbudowa żłobka o dodatkowych 10 miejsc.
Koło Gospodyń Wiejskich w nowych strojach za 43 tysiące
Burmistrz Jacek Lipa, poinformował o przekazaniu nowych strojów dla Koła Gospodyń Wiejskich w Ołudzy. Łącznie 20 kompletów strojów ludowych oficjalnie wręczono KGW 21 września w Urzędzie Miasta w Szczekocinach. Stroje kosztowały ponad 43 tysiące złotych.
“Eko Energia” się rozwija
“Eko Energia” - szczekociński klaster energii poszerza grono swoich partnerów. 14 września podpisano umowę z Zarządem Spółdzielni im. Zygmunta Lewickiego
-Na to spotkanie zaprosiłem Spółdzielczą Agrofirmę, jednak ze względów formalno-prawnych spółdzielnia nie przystąpiła do klastra. Ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby w kolejnych miesiącach do niego przystąpiła -mówił burmistrz.
Miasto pozyskało również aż 60 tys. euro w ramach grantu z EUCF European City Facility, którego środki przeznaczane są na zwiększenie efektywności energetycznej lokalnych samorządów.
Zespół pałacowo-parkowy w Szczekocinach już niebawem w remoncie
Jacek Lipa poinformował, że konto gminy zasiliły dwa nowe fundusze. Mowa tu bowiem o łącznej kwiecie ponad 5 mln złotych.
-Nasz samorząd otrzymał 1 mln zł na zadanie pod nazwą “Budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych” -mówi burmistrz.
-Dostaliśmy 3 mln 360 tys. złotych na rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego, a w szczególności lewej oficyny, najbardziej zniszczonej.
Wkład własny gminy do tych inwestycji wyniesie tylko 5%.
Radny Mariusz Domagalski spytał o udział miasta w konkursie “Nasz Zabytek”. Jak mówił radny, termin składania wniosków upływa 15 października, a możliwa suma do wygrania to milion złotych. W odpowiedzi burmistrz miasta zapewnił, że bierze pod uwagę zgłoszenie szczekocińskiego zabytku w konkursie. Przy czym należy pamiętać, że musiałby on pełnić wtedy nową funkcję społeczną. Jacek Lipa, brał pod uwagę miejsce, gdzie zamieszkiwał Jasienica - można by utworzyć tam muzeum, bibliotekę albo dom kultury.
Oświetlenie ledowe wypiera stare lampy
Radna Teresa Niechciał poprosiła burmistrza o więcej informacji na temat jego spotkania w Tauronie i rozmów nad zmianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne, ledowe.
Jak wskazuje burmistrz w infrastrukturze oświetleniowej gminy znajduje się jeszcze 1210 nieekonomicznych opraw oświetleniowych. 18 września miasto złożyło wniosek w programie “Rozświetlamy Polskę”, w celu modernizacji tych właśnie tego oświetlenia. Burmistrz zaznacza, że -to jest projekt bardzo inteligentny i kompatybilny z najnowszymi standardami. Oświetleniem ulicznym będzie bowiem można sterować z pozycji pracownika urzędu, gdyż dodatkowo będzie ono własnością gminy.
-Naszym obowiązkiem jest zmniejszenie o 50% kosztów zużycia energii elektrycznej. Poprawi się jakość oświetlenia, ale i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego -mówił burmistrz Lipa.
Jacek Lipa informuje również, że gmina będzie musiała na cel ten przeznaczyć 20% wkładu własnego, a oszczędności na nowym oświetleniu, mogą zostać generowane nawet dopiero po 5 latach.
Centrum przesiadkowe
Radna Teresa Niechciał pytała o koszty prac przy sklepie Biedronka, pod nazwą “Zagospodarowanie działki przy ulicy Konopnickiej w Szczekocinach”. Powstają tam nowe miejsca parkingowe, odnawiana jest przestrzeń zielona.
–Umowa na 429 tys. Prace w dużej części zostały zakończone. Teren ten objęty jest powierzchnią biologicznie czynną. Będzie sporo zieleni, jednak dajmy szansę się tej zieleni pojawić -mówi Jacek Lipa.
Burmistrz wskazuje, że już niedługo na tym terenie pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i wiaty przystankowe. Jest też pomysł, aby na skwerze stanęła rzeźba, coś co będzie zdobiło i promowało miasto, ewentualnie tablice informacyjne: -Ja bym tam widział trzy tablice, gabloty informacyjne, w których środku znajdą się rozkłady jazdy wszystkich autobusów. Miejsce ma służyć bezpiecznemu parkowaniu i być miejscem dworca przesiadkowego w Szczekocinach. Ta funkcja ma być wielowątkowa.
Burmistrz mówił też, że gmina Szczekociny w przyszłym roku chce odnowić „miejsce po byłym cmentarzu żydowskim znajdującym się właśnie na ul. Marii Konopnickiej. Ten pomysł, jak podkreśla, odda jeszcze do konsultacji społecznej. To delikatna sprawa, wymagająca naszym zdaniem skonsultowania przede wszystkim ze społecznością żydowską. W tradycji judaizmu niedopuszczalne jest bowiem przenoszenie grobów.
O pałacu Dembińskich w Szczekocinach pisaliśmy, w kontekście sporów i problemów z jego renowacją. Były nawet procesy sądowe:
PAŁAC DEMBIŃSKICH IDZIE POD MŁOTEK (kurierzawiercianski.pl)
PAŁAC DEMBIŃSKICH PONOWNIE NA SPRZEDAŻ (kurierzawiercianski.pl)
Napisz komentarz
Komentarze