Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 23:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PREZENTACJA RELIKTÓW GROBU NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W PARKU KOŚCIUSZKI

(Zawiercie) We wtorek, 4 października 2022 roku w Parku Kościuszki w Zawierciu przy Alei Generała Leopolda Okulickiego, odbyła się uroczysta prezentacja reliktów Grobu Nieznanego Żołnierza.
Podziel się
Oceń

Uroczystość prowadził plut. rez. Damian Liszczyk, który na wstępie przywitał przybyłych gości. Wśród nich byli min. Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, przedstawiciele Urzędu Miejskiego z naczelnikiem Wydziału Dialogu Społecznego Patrykiem Drabek , pedagodzy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 , przedstawiciele Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Zawierciu z prezesem Bogusławem Piotrowskim, przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu z dyrektorem Grzegorzem Przybysz oraz kierownikiem Markiem Męcik, stowarzyszeń min. Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim oraz członkami Mieczysławem Szczygielskim, Jackiem Szafrugą, Sławomirem Gębka. Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy RP  reprezentował wiceprezes Okręgu Śląskiego ZOR RP asp. szt. rez. Jerzy Jędrusik wraz z prowadzącym uroczystość, obecny był również dr n. hum. Marcin Janeczek.  
Następnie głos zabrał prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski: - Pierwszy pierwotny Grób Nieznanego Żołnierza w Zawierciu wybudowany został w 1925 roku w Parku Kościuszki przy ówczesnej Alei S. Jachowicza. Myśl przewodnia byłych pokoleń zawiercian ziściła się wówczas w istnieniu panteonu pamięci narodowej. Oddając hołd powstańcom z 1863 roku i żołnierzom z 1914 oraz 1920 roku. Składano tutaj wieńce oraz zapalano świeczki, w ten sposób wyrażając szacunek dla Państwa Polskiego i jego wojska – mówił prezes Świderski w swoim referacie na temat historii pomnika. 
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, Grób Nieznanego Żołnierza został zlikwidowany, natomiast w jego miejscu pochowano żołnierzy radzieckich, tworząc swoiste mauzoleum z wykorzystaniem schodków wraz z murkami, które były przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po ekshumacji żołnierzy radzieckich prawdopodobnie w latach 50-60 XX wieku, rozebrano górną część murków, pozostałe elementy murowane zostały zasypane ziemią. Taki stan rzeczy trwał do sierpnia 2022 roku, kiedy członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP, wystąpili do Urzędu Miejskiego w Zawierciu o wyrażenie zgody na przeprowadzenie prac porządkowych przy pozostałościach Grobu Nieznanego Żołnierza w Zawierciu. Projekt został pozytywnie zaopiniowany. W wyniku prac porządkowo-wykopaliskowych, które zostały przeprowadzone w sierpniu oraz wrześniu bieżącego roku przez członków Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP, pracowników Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Zawierciu oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu , odsłoniły się dwa rzędy betonowo- murowanych ceglanych schodów, rzędowy murek ceglany, podstawa wartownicza składająca się z betonowych płyt, dwie betonowe podstawy metalowych masztów flagowych ( pozostałości masztów pomalowano na kolor biały) , zostały odkopane dwie podstawy żeliwnych lamp, które pomalowano na kolor czarny. 


Warto wspomnieć, że w czasie prac odkopano metalową śrubę mocującą wierzchnią  płytę Grobu Nieznanego Żołnierza, odnaleziono również element łuski z rakietnicy z widocznymi cyframi 16 16 oraz metalową „zwornicę” łączącą najprawdopodobniej betonowe płyty. Kolejnym etapem prac był montaż tablicy informacyjnej, którą zlecił Urząd Miejski w Zawierciu. Tablica znajduje się przy ścieżce rowerowej obecnej Alei Generała Leopolda Okulickiego. Na jednym, jak wskazują archiwalne fotografie, z dębów zasadzonych przy Alei w latach 20tych XX wieku, umieszczona została tabliczka „Pomnik Przyrody”. Jest to już ostatni świadek minionych wydarzeń. W dalszej części uroczystości głos zabrał również dr Marcin Janeczek oraz Jacek Szafruga z Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Uroczystość zakończyła się złożeniem symbolicznych zniczy przy reliktach Grobu Nieznanego Żołnierza min. przez Prezydenta Miasta Zawiercie Łukasza Konarskiego oraz prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Zawierciu Bogusława Piotrowskiego.
Tekst: Damian Liszczyk,  

zdjęcia: Damian Liszczyk, Jerzy Jędrusik

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama