-Czternaście lat temu rozpoczynaliśmy małymi lokalnymi zawodami sportowymi, którymi chcieliśmy pokazać, że senior też dużo potrafi. Dzisiaj możemy się śmiało powiedzieć, że olimpiada jest jednym z największych wydarzeń rangi międzynarodowej organizowanych o naszym kraju. Seniorzy, którzy każdego roku biorą w nim udział promują zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego rodzaju działaniami pokolenie 50+ uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.
-Olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, dlatego w tym roku w organizację olimpiady zaangażowali się wolontariusze nie tylko z naszego uniwersytetu, ale także młodzież z klas mundurowych z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. Olimpiada służy także integracji w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianiu więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy, ponieważ w tegorocznej olimpiadzie udział biorą przedstawiciele organizacji senioralnych z Ukrainy, Grecji, Austrii. Partnerem XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” jest Województwo Śląskie. Z pewnością wartością dodaną olimpiady obok rywalizacji sportowej oraz wielu aspektów społeczno- integracyjnych jest wzajemna życzliwość, chęć obcowania z drugim człowiekiem, dzielenie się z nim radością oraz zarażanie otoczenia uśmiechem, otwartością i miłością. I to wszystko jest – dodała Krystyna Męcik, która wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz burmistrzem Łaz Maciejem Kaczyńskim dokonała uroczystego otwarcia olimpiady.
Olimpiada seniorów trwająca na Stadionie Śląskim była wydarzeniem dwudniowym. W piątkowe popołudnie w godz. 16:00 - 21:00 odbył się Przegląd Kulturalny, w którym udział wzięły reprezentacje organizacji senioralnych uczestniczących w zawodach. W czasie trwania występów artystycznych seniorzy wzięli także udział w konferencji, a na zakończenie piątkowych atrakcji odbył się wieczorek integracyjny. Natomiast sobota, 17 września upłynęła pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników IV Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiem na Start”. Zanim jednak zawodnicy pojawili się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin wzięli udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn, w którym uczestnicy olimpiady przekazują pozytywną energię, łamią powszechnie panujące stereotypy i pokazują, że „nie tylko młody kocha zawody”. Oprócz tego zawodnicy przywożą z sobą kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując jej kulturę, tradycje i obyczaje. Stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej, spontanicznej defiladzie dowodzą jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony. W dalszej części ceremonii otwarcia olimpiady nastąpił podniosły moment zapalenia znicza. Ogień olimpijski tradycyjnie wędrował międzypokoleniową sztafetą, aż dotarł do rąk profesora Jana Ślężyńskiego oraz Stelli Androulaki reprezentującej Grecję, którzy zapalili olimpijski znicz. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili również pamięć zmarłego w lutym olimpijczyka Józefa Zapędzkiego, mieszkańca Łaz, który przez wiele lat wchodził w skład międzynarodowej i międzypokoleniowej reprezentacji, która odpalała znicz olimpiady seniorów. W trakcie przemarszu sztafety odśpiewany został hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska. Słowa okolicznościowego utworu: „Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończyły wystąpienia zaproszonych gości, których powitała inicjatorka wydarzenia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.
Od godziny 11:00 zawodnicy rywalizowali w konkurencjach sportowych. W tym roku były to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule. Dokładnie w samo południe seniorzy wzięli udział w konferencji pn. „Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce”. Ostatnim podniosłym momentem olimpiady było uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpoczęło się o godz. 16:00. Na podium stanęli zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w swoich konkurencjach. Niezwykłe emocje towarzyszyły ogłoszeniu wyników kwalifikacji drużynowej, w której najwyższe miejsca zajęli:
1 miejsce UTW Gliwice przy GWSP
2 miejsce UTW Łazy
3 miejsce Głos Seniora
Puchary reprezentantom zwycięskich drużyn wręczyli: Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach, Stella Androulaki, reprezentantka Grecji oraz Adrian Kała, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach. Podczas olimpiady wyłoniono również najstarszych zawodników zawodów. Byli to: Jan Stachow (93 lata) Głos Seniora Kraków, Zofia Gwoździewicz (90 lat) UTW Andrychów, Antonina Kawalec (90 lat) UTW Rzeszów. Puchary wręczył Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia „Manko” i Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego. Każdego roku olimpiadzie towarzyszą prozdrowotne wydarzenia profilaktyczne, konferencje, spotkania, plenerowe warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne. (red)
Napisz komentarz
Komentarze