Pozwalają one taniej i szybciej poruszać się po mieście, a przy tym są wygodne. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie możemy poruszać się hulajnogą elektryczną. Sam sposób ich użytkowania -na przykład dozwolona prędkość jazdy- też jest uregulowany prawnie. A o tym niektórzy użytkownicy hulajnóg zdają się nie pamiętać.
Osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnych uprawnień, by jeździć hulajnogą elektryczną. Ale rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat - tutaj wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Hulajnogą elektryczną możemy poruszać się po drodze dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszamy lub zamierzamy skręcić. Możemy też korzystać z jezdni, ale tylko takiej, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę.
Korzystanie z chodnika jest dozwolone wtedy, gdy nie ma drogi dla rowerów. Ale tutaj też obowiązują pewne zasady - na hulajnodze należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, należy zachować szczególną ostrożność, kierujący hulajnogą ma ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać ruchu pieszym.
Hulajnogą elektryczną nie mogą jeździć osoby w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, nie wolno przewozić hulajnogą innych osób, zwierząt lub przedmiotów, zakazane jest ciągnięcie lub holowani hulajnogą elektryczną innych pojazdów, czepianie się pojazdów. Prócz tego zakazana jest jazda hulajnogą elektryczną po jezdni obok innego uczestnika ruchu.
Na hulajnodze elektrycznej może jechać tylko jedna osoba. Jeśli ktoś zechce jechać hulajnogą elektryczną np. we dwie osoby, to grozi za to mandat w wysokości 300 złotych. Z karą muszą się liczyć również ci, którzy kierować będą hulajnogą elektryczną po alkoholu - powyżej 0,5 promila grozi mandat w wysokości 2,5 tysiąca złotych, a do 0,5 promila 1 tys. złotych.
(mc) Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie
Napisz komentarz
Komentarze