Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 15:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Najnowsza książka o Żarkach

Najnowszą książkę o Żarkach, Leśniowie i Przewodziszowicach napisał dr hab. Jacek Szpak. Przy pełnej sali 8 października odbyła się promocja książki w MGOK Żarki. Było dużo interesujących opowieści, faktów i pytań, również od publiczności.
Najnowsza książka o Żarkach
Od lewej: autor książki dr hab. Jacek Szpak "Dzieje Żarek- Leśniowa- Przewodziszowic do 1870r", Katarzyna Kulińska-Pluta z UM Żarki i burmistrz MiG Żarki Klemens Podlejski
Podziel się
Oceń

 

 - Wśród podejmowanych tematów nigdy u mnie nie brakowało tych związanych z dziejami Żarek, Leśniowa i Przewodziszowic – powiedział dr hab. Jacek Szpak. Przyznał, że jego zainteresowanie historią zaczęło się w domu rodzinnym. To babcia Weronika opowiadała o pewnych zdarzeniach, które pozostały w pamięci. – Po przeczytaniu „Potopu” wiedziałem, że historia to moja pasja, która z czasem stała się zawodem – zdradził w czasie spotkania J. Szpak.
W 1382 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o Żarkach. Dokładnie 640 lat później w 2022 roku została podpisana umowa na wydanie książki.  - Naturalnym stało się, aby powierzyć zadania historykowi z Żarek. Jacek Szpak to dla nas to rodak. Urodził się i wychował w Żarkach, tu pracował w szkołach. Jego naukowe zainteresowania sprawiły, iż od 2012 roku pracuje w Uniwersytecie Śląskim  – wyjaśnia Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Ogromna wiedza J. Szpaka dotycząca historii rodzinnego miasta, dziejów zakonów katolickich, a także przemian społecznych i gospodarczych sprawiły, że staraniem Gminy Żarki ukazuje się nowa książka. W całości sfinansowana przez żarecki samorząd. Od ponad 40 lat jest to pierwsze, profesjonalnie przygotowane wydawnictwo zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi publikacje historyczne.
Do tej pory Żarki, Leśniów i Przewodziszowice nie posiadały tak obszernego i cennego opracowania od czasów najwcześniejszych aż do 1870 roku. Na kartach książki znalazło się wiele interesujących faktów i wydarzeń związanych z miastem, jego rozwojem, mieszkańcami i ich codziennym życiem. - Zanurzając się w niemal 500 lat historii przekonamy się, jak  wiele jest powodów do dumy i zadumy. Żarczanie odkryją swoje miejsce zamieszkania na nowo – dodaje burmistrz K. Podlejski.
W trakcie spotkania książki przekazano do bibliotek: miejskiej i szkolnych. Specjalne podziękowania skierowano do autora książki i jego rodziców Zofii i Stanisława Szpaków.

 dr hab. Jacek Szpak "Dzieje Żarek- Leśniowa- Przewodziszowic do 1870r"

Książka „Dzieje Żarek – Leśniowa – Przewodziszowic do 1870 roku

” do kupienia w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Prowadzona jest sprzedaż stacjonarna i wysyłkowa. (red) Zd. UGiM Żarki

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama