W 1929 roku, we wznoszące się mury obecnej tzw. małej hali sportowej, został umieszczony akt erekcyjny - dokument stanowiący pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Tuba wykonana z brązu o mało co nie została skazana na zapomnienie. Możliwość istnienia w murach placówki kapsuły czasu odkryto podczas zbierania materiałów do szkiców historycznych o szkole. Na jednym ze zdjęć z 4 sierpnia 1929 roku, przedstawiającym liczne zgromadzenie mieszkańców Poręby wraz z duchowieństwem, dostrzegamy mężczyznę trzymającego w ręku dosyć długi, owalny przedmiot - akt erekcyjny, który w uroczysty sposób, w ten dzień został wmurowany w nowo powstające mury placówki.
W tak ważnym dla całego miasta roku - stulecia istnienia szkoły, postanowiono wydobyć cylindryczną tubę. Nikt do końca nie był pewien czy owy przedmiot w ogóle istnieje, a tym bardziej, czy znajduje się w domniemanym miejscu. Po około trzech godzinach pracy przy pomocy archeologa z kamerą endoskopową i specjalisty z detektorem metali, oczom zebranych przy pracy ukazała się tuba, a w niej gazeta z 1929 roku oraz kilka monet. Co więcej nasi przodkowie zamieścili w kapsule czasu? Odpowiedź na to pytanie pozostaje jeszcze nieznana. Prace konserwatorskie nad tubą oraz jej skarbami cały czas trwają.
Obchody stulecia istnienia szkoły
Obchody okrągłego jubileuszu szkoły zaczęły się od września - od początku nowego roku szkolnego. Z tej okazji zorganizowano warsztaty historyczne, wystawę pt. „Urok dawnej szkoły”, podczas której uczniowie oraz mieszkańcy zdobyli wiedzę z historii polskiego szkolnictwa oraz mogli zobaczyć wygląd przedwojennej sali lekcyjnej. 26 października Jadwiga Bergier przygotowała otwarty wykład „Wokół budynku szkoły. Plany i realizacja.”
17 listopada odbył się również Bal absolwenta, na sali balowej Luksor w Porębie.
Zwieńczającym, oficjalnym dniem obchodów stulecia istnienia szkoły był właśnie 17 listopada. Obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy świętej w Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie. Uczestnicy mszy udali się następnie na halę sportową w budynku SP 1, na dalszą oficjalną, ale i również artystyczną część uroczystości. Na tak wyjątkowe wydarzenie przybyli m.in. Mirosław Mazur -Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Maria Materla - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, burmistrz Poręby, Przewodnicząca Rady Miasta, a także radni z Poręby i powiatu zawierciańskiego.
Właśnie w tym dniu, Mirosław Mazur oraz Maja Materla wręczyli Szkole Podstawowej w Porębie Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaka ta, złożona na ręce dyrektorki placówki, Agnieszki Andrzejewskiej, podkreśla zasługi szkoły na tle rozwoju kulturowego oraz społecznego. Została również w ten sposób uhonorowana i doceniona działalność naukowa, wychowawcza, ale i patriotyczna placówki. Ale to nie jedyne wyróżnienie, które szkoła otrzymała w dniu swojego jubileuszu. Na ręce Agnieszki Andrzejewskiej złożono liczne listy gratulacyjne. Możemy wymienić, te od Śląskiego Kuratora Oświaty, burmistrza miasta i wiele wiele innych, ale niewątpliwie na tym tle wybija się list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Między innymi właśnie ten list od ministra Błaszczaka zostanie włożony do nowej kapsuły czasu. Agnieszka Andrzejewska wskazała, że w nowej kapsule będzie znajdował się również list burmistrza, rady miasta oraz samorządu uczniowskiego, pracowników szkoły, a także podpisy wszystkich nauczycieli oraz uczniów wraz z ich zdjęciami. Dyrektora SP 1 w Porębie zaznacza, że do nowej kapsuły pragnie również umieścić rzeczy, które będą wyjątkowe pod względem historycznym dla przyszłych pokoleń. Na je oficjalne złożenie musimy jeszcze trochę poczekać, ale jeszcze dłużej z jej otwarciem będą musimy poczekać przyszłe pokolenia, bo aż 50 lat. 17 listopada 2073 roku z podobnym entuzjazmem, jaki towarzyszy nam dzisiaj podczas odkrywania 100-letniej kapsuły czasu, nasi następcy zagłębią się w rzeczywistość 2023 roku.
Napisz komentarz
Komentarze