Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 10:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Czy dzieci w Gminie Poraj oddychają trującym powietrzem?

Dzieci są jedną z grup najbardziej narażonych na działanie smogu. Porajski Alarm Smogowy zebrał dane o zanieczyszczeniu powietrza w szkołach. Wyniki są niepokojące i wskazują na pilną potrzebę działań. Najgorszą sytuację odnotowano w Kuźnicy Starej oraz Żarkach Letnisku.
Podziel się
Oceń

Ranking obejmuje dane za rok szkolny 2022/2023 i przedstawia liczbę dni z przekroczeniem dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10 oraz pyłu PM2,5 zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zestawieniu przedstawiono dane z czujników jakości powietrza (Airly), zlokalizowanych w Żarkach Letnisku, Kuźnicy Starej, Choroniu oraz Jastrzębiu.


Najpierw dobre wiadomości – pozytywnym zaskoczeniem jest jakość powietrza jaką mogą cieszyć się dzieci uczęszczające do szkoły w Choroniu. 
Tam liczba dni z przekroczeniami pyłu PM10 mieści się w normie rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tylko przez cztery dni podczas całego roku szkolnego dzieci oddychały powietrzem, które jest dla nich niebezpieczne pod względem zanieczyszczenia pyłem PM10. Pozostałe szkoły mają problem.
W Żarkach Letnisku czujnik jest zamontowany na budynku przedszkola/żłobka, które mieści się vis a vis szkoły. Tutaj najmłodsze dzieci oraz te, które uczą się w szkole podstawowej były skazane na oddychanie trującym powietrzem przez 38 dni! 
Czujnik w Kuźnicy Starej znajdujący się nieopodal szkoły na budynku OSP odnotował aż 48 dni z powietrzem nienadającym się do oddychania!
Pył PM10 to toksyczna mieszanka. Jego wdychanie ma wpływ na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych i może przyczyniać się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz pogorszenia objawów chorób alergicznych, astmy itp. Oprócz pyłu PM10, w rankingu uwzględniono także pył PM2,5, uważany za bardziej szkodliwy dla zdrowia, ponieważ dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia PM2,5 zwiększa ryzyko chorób serca i nowotworów. Niestety, również w przypadku tego rodzaju pyłu, wyniki są niepokojące. 
Najwyższe średniodobowe stężenie PM2,5 odnotowano w Żarkach Letnisku, gdzie przekroczenie normy WHO wynosi aż 606%. 
Dalej uplasowały się Kuźnica Stara (573% normy), Jastrząb (538%) i Choroń (354%).
Nie jesteśmy w stanie ochronić dzieci przed wpływem zanieczyszczeń w żaden inny sposób jak tylko wymieniając przestarzałe kotły na paliwa stałe, czyli tzw. kopciuchy, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. 
Wszyscy mieszkańcy Gminy Poraj w trosce o zdrowie najmłodszych powinni wymienić stare piece! Jeszcze w tym roku, zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, należy zakończyć eksploatację pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, które zostały wyprodukowane przed 1 września 2012 r. 
Do końca 2025 roku należy pozbyć się wszystkich pozaklasowych kopciuchów! Z danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (dane z marca br.) wynika, że na terenie Gminy Poraj trzeba zlikwidować 984 kotły na paliwa stałe. Korzystanie ze źródeł ciepła niezgodnych z uchwałą antysmogową jest nielegalne i podlega karze.
Porajski Alarm Smogowy

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama