Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 5 grudnia 2024 02:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SHOW TIME! Kto się liczy w wyborach w Myszkowie, Poraju?

Wydłużając nielegalnie już i tak pięcioletnią kadencję samorządów, PiS spowodował kumulację wyborów w roku 2024. Już 7 kwietnia wybierzemy radnych rad gmin i powiatu oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tu w większości gmin niemal pewna jest dogrywka, gdy do wyborów stanie więcej niż 2 kandydatów. A tak ma być w każdej gminie, chyba tylko w Koziegłowach na razie słychać o dwóch kandydatach: urzędujący od 22 lat Jacek Ślęczka i Bartłomiej Grzybek, który już 5 lat temu rzucił Ślęczce rękawicę. I choć przegrał w całej gminie, to wygrał ze Ślęczką w Koziegłowach. Po kolejnych 5 latach PiS lub jak kto woli, układ rodzinny rodów Kołodziejczyk-Ślęczka- Wiśniewska jest wyraźnie słabszy, co pokazały wybory parlamentarne z 15 X 2023. Być może jeszcze słabszy niż wyniki PIS! 7 kwietnia 2024 przekonamy się, czy np. Piotr Kołodziejczyk, starosta myszkowski, zapewne „jedynka” na liście PIS do powiatu jest autem czy obciążeniem. Bo napisać, że Kołodziejczyk= nepotyzm i kolesiostwo +nieudolność to jak nic nie napisać, bo udowadniamy to przez całe 5 lat. Ze Ślęczką, który nie widział, jak pan starosta rozdaje wódkę w szkole w Cynkowie nie lepiej. Wybory z 15 X pokazały, że nie ma takiej władzy której nie można odsunąć i zacząć rozliczać. Robią to w skali ogólnopolskiej premier Donald Tusk, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, czy minister Sienkiewicz. Jeżeli ktoś myśli, że wybory samorządowe w powiatach będą mniej polityczne, to się myli. Jak to powiedział Rafał Trzaskowski w poniedziałek: ostateczne odsunięcie PiS od władzy rozegra się w samorządach i w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
SHOW TIME! Kto się liczy w wyborach w Myszkowie, Poraju?
Zakaz skręcania w prawo dla Myszkowa i Poraja? Burmistrz Włodzimierz Żak, choć oficjalnie nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej, będzie przez PO popierany w kwietniowych wyborach. Poparcie PO ma też zapewnione Katarzyna Kaźmierczak wójt Poraja, której wyrosła wewnętrzna konkurencja w osobie Anny Socha-Korendo z PSL. Ale i w gminie Poraj oś sporu rozegra cię wokół tego czy wygra kandydat popierany (choćby po cichu) przez PiS, czyli Tomasz Brymora, czy kandydatka partii demokratycznych, które tworzą ogólnokrajową koalicję rządową. Tylko która z nich: Katarzyna Kaźmierczak z PO czy Anna Socha-Korendo z PSL?
Podziel się
Oceń

Czekają nas najbardziej partyjne, najbardziej polityczne wybory samorządowe do 30 lat.  Polaryzacja w społeczeństwie ciągle jest tak duża, że również w wyborach samorządowych kluczowy będzie podział, czy kandydat na wójta, burmistrza ma etykietkę PiS czy jest popierany przez partie i społeczeństwo demokratyczne. Bo PiS partią demokratyczną nie jest, i -jak orzekł to niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie w procesie „PiS kontra Jarosław Mazanek” mamy prawo nazywać PiS partią faszystowską i o niej tak pisać. Dlatego tak trudno na razie ustalić, kogo PiS  wystawia w wyborach na wójta czy burmistrza w Myszkowie, Niegowie, Żarkach, czy Poraju. We wszystkich tych gminach do wyborów wystartują kandydaci, którzy choć dobrze wiadomo, że ostatnie lata spędzili wiernie służąc PiSowi, będą udawać bezpartyjnych, niezależnych, startować z własnych komitetów. A my będziemy im tę czapkę- fałszywkę zdzierać z głów, pokazując prawdziwe logo: że to kandydat PiS.

Myszków: II tura Żak kontra Bartnik? Reszta się raczej nie liczy

Do wyborów zostało 56 dni a nie znamy tak naprawdę ani kandydatów na radnych, ani kandydatów na wójtów burmistrzów. Tych można rejestrować do połowy marca, więc wyborcy będą mieli niecały miesiąc na zastanowienie się, na kogo oddać głos. 
To też wina PiS, że zafundował nam tak krótką, w istocie niedemokratyczną kampanię. To też cecha partii faszystowskich, że marginalizują znaczenie wyborów, ich rangę. Bo o wszystkim zdecydują i tak partyjne układy, lub siła władzy. Za PRL mieliśmy wybory, które były fikcją. PiS dążył przez 8 lat do takiego samego systemu. Nie udało się, 15 X 2023 Naród wystawił im 8 gwiazdek!
Błędem byłoby ocenianie szans wyborczych rządzącego Myszkowem już 3 kadencję Włodzimierza Żaka przez liczbę radnych go popierających w Radzie Miasta. Wśród radnych dominuje niechęć do burmistrza, który twardo pilnuje podziału kompetencji: ja wykonuję, wy uchwalacie. I nie pozwala na wtrącanie mu się do zarządzania miastem. W radzie miasta pełne 5 lat realnie mamy do czynienia z egzotyczną koalicją Lewicy i PiS-u. I choć Żak w radzie nie ma poparcia, to skutecznie realizuje swoje najważniejsze cele. W wyborach 7 kwietnia na pewno jest w roli faworyta. Z kim się zmierzy? Tradycyjnie Lewica wystawi radnego Adama Zaczkowskiego, nieformalnego lidera Lewicy i PiSu  w Radzie Miasta. Największym problemem Zaczkowskiego jest to… że zawsze przegrywa. 
Już kilka miesięcy temu ogłosił chęć kandydowania Tadeusz Bartnik, który jeżeli z czegoś jest znany, to z tego że jest mężem Beaty Jakubiec-Bartnik, radnej miejskiej. Trudno ocenić, czy nazwisko żony jest bardziej zaletą czy obciążeniem. Jeżeli z czymś się kojarzy biznes rodziny Jakubców, to z wyłudzeniami środków z NFZ, skazaniem za oszustwa kilku lekarzy zatrudnionych w NZOZ Światowit, rodzinnej firmie Jakubców. Najgłośniejsze nazwisko to były poseł, starosta, dyrektor szpitala Wojciech Picheta. Sam Bartnik to były piłkarz, obecnie prezes MKS Myszków. Jest prawnikiem, czynnym adwokatem, ale nigdzie nie znalazłem choćby cienia krytyki z jego strony dla przestępczej działalności części kibiców MKS Myszków. I nie chodzi tylko o łamanie prawa przez wieszanie  banerów w miejscach niedozwolonych. Tzw. „fanatycy KS Myszków”, o ich poglądach można wiele poczytać na profilu FB „Myszkowianie: to nie tylko jawny rasizm. „Fanatycy” to niewątpliwie polityczne zaplecze kandydata na burmistrza Tadeusza Bartnika. 
W środę swój start  w wyborach o fotel burmistrza Myszkowa potwierdził nam Sławomir Kaczyński. 5 lat temu był trzeci w rywalizacji. Liczy w tym roku na poparcie wyborców konserwatywnych, zwykle głosujących na PiS. Jak sam mówi, spotkał się z zarzutem od Beaty Jakubiec-Bartnik (pani burmistrzowa!), że „będzie Tadeuszowi odbierał głosy”. 

Niegowa: Krzysztof Motyl powraca!

Mariusz Rembak 5 lat temu przebojem zyskał sympatię mieszkańców gminy Niegowa. Rządzi z sukcesami, zbierając dotacje w gminie, gdzie nawet 70% mieszkańców głosowało na PiS. Wójt najmniejszej w powiecie gminy skutecznie wykorzystywał to wysokie poparcie dla PiS wśród mieszkańców dla zdobywania dotacji. Zagrozić jego pozycji w gminie zamierza Krzysztof Motyl, który był już wójtem Niegowy. 

Obecna wójt Poraja jak i burmistrz Myszkowa  mogą liczyć na wsparcie PO. Wiceprzewodnicząca PO, bliska współpracowniczka Donalda Tuska Izabela Leszczyna nie tylko zrobiła rewelacyjny wynik w wyborach do Sejmu, ale dostała też jedną z najtrudniejszych posad w rządzie: tekę Ministry Zdrowia

Poraj: bójka w rodzinie? 

Danucie Służałek-Jaworskiej zarzucano niedozwolone prowadzenie kampanii  na terenie szkoły. Była też afera z podejrzeniem ustawienia przez nią szkolnego konkursu artystycznego. Sprawę badała nawet prokuratura. 

Poraj to zdecydowanie najciekawsza gmina tegorocznych wyborach samorządowych. Pięć lat  temu  niewielką przewagą głosów wybory wygrała Katarzyna Kaźmierczak. Kandydatka PiS miała wtedy wsparcie całego aparatu państwowego i politycznego. Nawet sprawie w prokuraturze ukręcono łeb, gdy padło podejrzenie fałszowania dokumentów szkolnych z konkursu „Nasz Talent”. Dziś nie słychać nic, aby Danuta Służałek-Jaworska, obecnie dyrektorka ZS Żarki chciała powtórzyć walkę o fotel wójta Poraja. Starostwo właśnie ogłosiło konkurs na dyrektora ZS Żarki. Zwykle robi się to w maju, ale w maju może być kto inny starostą, więc posady dla swoich PiS musi rozdzielić przed wyborami samorządowymi. 
 

Katarzyna Kaźmierczak jesienią 2018r pokonała PiS, ale przyszło jej rządzić gminą w bardzo trudnych warunkach. Dopiero w 2021 roku gmina złapała oddech. 

Katarzyna Kaźmierczak 5 lat temu przejęła gminę koszmarnie zadłużoną przez poprzedniego wójta  Łukasza Stacherę. Gmina nie płaciła na czas ZUS pracowników, faktur. Przez pierwsze 2 lata wójt K. Kaźmierczak nie miała wiele do roboty poza zaciskaniem pasa na wydatkach gminy. Narobiła więc sobie wrogów, nie rozdając pieniędzy na lewo i prawo. W połowie kadencji ruszył jednak program kanalizacji Żarek Letnisko, miejscowości przez lata najbardziej zapomnianej i zaniedbanej. 

Henryk Kiepura został posłem do Sejmu z PSL-Trzecia Droga. Do sejmu kandydowała też Anna Socha-Korendo, bez sukcesu. Na zdjęciu: z liderem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem jeszcze w  okresie kampanii parlamentarnej, gdy obecny wicepremier był w Myszkowie

Wszystko wskazuje jednak na to, że w Poraju dojdzie do kanibalistycznej rywalizacji w rodzinie, swoistej „wojny w kisielu” Przeciwko Katarzynie Kaźmierczak ma wystartować Anna Socha-Korendo. Zawsze kierowniczka gminnej oświaty i najbliższa współpracowniczka byłego wójta Łukasza Stachery. Przez 5 lat wicestarosta Powiatu Myszkowskiego (starostą był Dariusz Lasecki). Czas bez większych sukcesów. Socha-Korendo odpowiadała w starostwie za PCPR, który organizuje tzw. „pieczę zastępczą”. Gazeta Myszkowska, gdy Socha-Korendo była wicestarostą opisywała w wielu artykułach jak patologicznie jest to zorganizowane, że dzieci są krzywdzone. Niestety Socha-Korendo nie zrobiła nic, aby sytuację dzieci poprawić.

Tomasz Brymora zapewne nie ucieszy się, że jednoznacznie jest kojarzony z PiSem.  A chciałby mieć wizerunek kandydata niezależnego, w wyborach o fotel wójta Poraja.  Podobnie jak Myszkowie za "niezależnego chciałby uchodzić Tadeusz Bartnik. A to też "krypto-PiS" Na zdjęciu akcja PiS w obronie Danuty Służałek-Jaworskiej, która rywalizowała z Katarzyną Kaźmierczak w wyborach. W obronie kandydatki PiS cała "góra" PiS, z Jadwigą Wiśniewską włącznie. Wśród obrońców  Tomasz Brymora. 


W Poraju, o ile nic się nie zmieni, o posadę wójta zmierzą się Katarzyna Kaźmierczak popierana przez Platformę Obywatelską i Anna Socha-Korendo z PSL. Start o fotel wójta zapowiedział też Tomasz Brymora. Próbował już miejsca w polityce kandydując z .Nowoczesna do Senatu. Chwilę później pokazał się jako wierny żołnierz PiS. Producent obuwia (firmy Kacper i podobne) kręgielnia Kukubara w Myszkowie. Kilka jego działalności zbankrutowało, komornik licytował zarówno Kukubarę jak i sklep Kacper w Poraju. Gdy PiS był u szczytu władzy jego firmy dostały kilka milionów dotacji. 
Gdybym miał przewidywać jak potoczą się wybory w Poraju, to Brymora który wystartuje oczywiście jako „niezależny” jest po prostu kandydatem PiS zmierzy się w drugiej turze.. z kim? Anną Sochą-Korendo z PSL czy Katarzyną Kaźmierczak? Obecna wójt Poraja zapowiada twardą walkę w stylu Donalda Tuska: liczy się tylko zwycięstwo! Już może liczyć na wsparcie jednej z liderek PO, Izabeli Leszczyny, która w rządzie Donalda Tuska jest Ministrą Zdrowia. W gminie Poraj Koalicja Obywatelska osiągała zawsze najwyższy wynik, a w Żarkach Letnisko wręcz rekordowy. Wybory do emocje, ale też pragmatyka. Wójt, burmistrz zawsze jest poddany krytyce, a ocenia się zawsze wójta obecnego. I nie jest tak, że nie było za co krytykować wójt Katarzyny Kaźmierczak. W Gazecie Myszkowskiej robiliśmy to wiele razy.  Ale  w sytuacji decyzji czy wybrać kandydatkę na wójta od zawsze związaną z PO, która wyprowadziła gminę z zadłużenia, czy szukającego posady wójta po serii bankructw kandydata PiS Tomasza Brymory, wynik drugiej tury Kaźmierczak kontra Brymora, czyli PO kontra PO wydaje się łatwo przewidywalny w gminie, gdzie Koalicja Obywatelska osiągnęła 15 X 2023 najwyższy wynik. 
W tej bardzo krótkiej kampanii wyborczej gdy jeszcze nawet nie wiadomo kto kandyduje, obiecujemy jak najczęściej komentować przebieg tej kampanii wyborczej. Obiecuję oceny ostre jak brzytwa i gorące jak lawa z wulkanu. 
 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama