Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 15:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KOSZMAR Z ULICY OKIENNIK? NOWA STAROSTA, TEN SAM HORROR

Od 7 maja starostą zawierciańskim nie jest już Gabriel Dors, twórca całego zamieszania z ulicą Okiennik. W wielkim skrócie było tak: Dors tędy jechał do pracy, gdy został w 2018 roku wybrany starostą. Źle mu się jechało po nierównej drodze, więc wymyślił, że ją przebuduje:
KOSZMAR Z ULICY OKIENNIK? NOWA STAROSTA, TEN SAM HORROR
Mamy nadzieję że ulica Okiennik śni się byłemu staroście Dorsowi jak Freddy Kruger z Ulicy Wiązów, postać z filmu Wesa Cravena z 1984. Czy ulica Okiennik będzie też koszmarem dla nowej starosty? Ma czas na różne imprezy, ale nie na rozmowę o ulicy Okiennik. W powiecie władza jakby nowa, a już taka sama jak stara
Podziel się
Oceń

-Jeździłem tą ulicą do pracy, widziałem jak jest zaniedbana. Pojawiła się szansa pozyskania środków na jej przebudowę, ale musiała to być nowa inwestycja, a nie remont. Stąd pomysł budowy ścieżki rowerowej, żeby spełnić warunki dotacji -mówił starosta Dors do licznie zgromadzonych w starostwie mieszkańców ulicy, skąd ten pomysł, skąd taka gigantomania. Był wrzesień 2023 roku, sala sesyjna starostwa pełna ludzi. 


Ulicę Okiennik starostwo postanowiło przebudować w procedurze „zaprojektuj i buduj” Dobrej dla pojedynczych obiektów: rondo, wiadukt. Gdy cele do osiągnięcia są łatwe do określenia. Przebudowa całej ulicy to już inna sprawa i jak w soczewce na przykładzie ulicy Okiennik widać, jak jeden zły pomysł generuje kolejne, i tak Dors z całym starostwem coraz bardziej pakował się w kłopoty. 
Mieszkańcy ulicy chcieli jej modernizacji, może budowy chodnika. Ale rządzący w starostwie PiS miał szansę na środki „inwestycyjne”. Z remontu trzeba więc na siłę zrobić inwestycję, czyli budowę czegoś nowego. Wybrano pomysł ze ścieżką rowerową. Ścieżki nie było, jest więc inwestycja. Wyłoniono wykonawcę, firmę Bitum sp. z o.o. 
I co z tego, że z badań natężenia ruchu wykonanym już na zlecenie wykonawcy wyszło, że ruch mały, ścieżki robić nie ma sensu?
-Projektować! Budować! -krzyczeli decydenci ze starostwa. Wykonawca więc projektuje. Co chwilę wychodzą nowe błędy i niespodzianki w dokumentacji geodezyjnej, a mieszkańcy dostrzegają główny problem: projektowana ścieżka rowerowa tak mocno ingeruje w ich działki, że musieliby przebudowywać całe podwórka: rozbierać płoty, podjazdy. 
Starostwo rządzone przez Gabriela Dorsa brnie w problem głębiej. Nawet sporządzenie projektu przeciąga się o kilka lat. Wykonawca dostanie pierwszą płatność dopiero, gdy złoży dokumentację projektową, wniosek o decyzję ZRID. Ale żeby pokazać Wyborcom, że coś się robi, zapadają decyzje aby rozpocząć wymianę nawierzchni ulicy, podbudowę drogi jeszcze zanim będzie gotowa dokumentacja. To brnięcie w kolejne kłopoty, gdyż „po cichu” wybudowano też odcinek kanalizacji  deszczowej. Bez pozwolenia wodno-prawnego, a tym bardziej bez pozwolenia na budowę. Od lipca 2023 roku zwracamy uwagę, że do podejrzenie samowoli budowlanej, ale też przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków przez urzędników Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Ktoś ze starostwa musiał dopuścić prowadzenie robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę (kanalizacja) na podstawie zgłoszenia robót. 
 

Mieszkańcy próbują zablokować wywłaszczenia

Gdy starosta Dors w końcu zaryzykował i spotkał się z zainteresowanymi mieszkańcami ulicy Okiennik we wrześniu 2023, chyba szybko tego żałował. Powiedział, że chciał dobrze, nie wyszło, a gdy zaatakowano go pytaniami, szybko wyszedł z sali. Sali pełnej mieszkańców. To zadaje kłam często powtarzanej tezie, że problem dotyczy tylko 4 mieszkańców. Czwórka mieszkańców wytypowana przez pozostałych podpisuje i wysyła pisma skarżące każdy etap inwestycji. Wszystkich reprezentuje adwokat Paweł Matyja, który w ich imieniu skarży każdy etap inwestycji. Argumentów mieszkańcy mają sporo, od czysto technicznych, to tych najmocniejszych: że umowa z wykonawcą firmą Bitum sp. z o.o. na projekt i wykonanie przebudowy ulicy Okiennik była podpisana przez osoby nieuprawnione, które nie miały prawa reprezentować Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Umowę podpisali bowiem starosta Garbiel Dors i „członek Zarządu Powiatu w Zawierciu” Barbara Kozieł. Tylko, że zarząd powiatu nigdy nie został przez radnych wybrany, a zanim radni to zrobili, mandaty radnych uległy wygaśnięciu z mocy prawa. 
Wykonawca ulicy Okiennik mimo tych wad prawnych umowy w końcu złożył ZRID (wniosek o pozwolenie na roboty budowlane, decyzja zastępująca pozwolenie na budowę) do Starostwa Powiatowego w Zawierciu a starosta Gabriel Dors decyzję ZRID dla ulicy Okiennik  natychmiast wydał. I tę decyzję w całości skarżą mieszkańcy reprezentowani przez mec. Pawła Matyję. Formalnie czterech mieszkańców, ale cała ulica im sekunduje. Niedawno mieszkańcy odnieśli kolejny sukces. Wojewoda Śląski rozpatruje ich wniosek o wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności dla decyzji budowlanej (ZRID). W piśmie z 13 maja,  a więc już gdy Garbiel Dors przestał być starostą, a władzę przejęła koalicja w której prym wiedzie Koalicja Obywatelska (starostą wybrano Teresę Mucha-Popiel) Wojewoda Śląski żąda od wykonawcy, firmy Bitum sp. z o.o. odniesienia się do zarzutów:
-szczegółowego i merytorycznego zajęcia stanowiska w zakresie zarzutów i uwag podniesionych we wniosku o wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności z dnia 11.04.2024.
-odniesienia się do zarzutów  i uwag z odwołań czterech wytypowanych mieszkańców.
 

Starosta Dors z PiS wydał ZRID bez wymaganych dokumentów? 

Dwa punkty pisma wojewody są bardzo ciekawe. Wojewoda Śląski żąda oryginałów albo potwierdzonych kopii szeregu dokumentów, których po prostu brakuje:
„w przekazanej dokumentacji brak ww dokumentu a oświadczenie nie zostało podpisane. brak również dowodu potwierdzającego o wystąpienie o opinię”. -ten zarzut w piśmie wojewody pojawia się wielokrotnie. Czyżby więc działo się w starostwie, pod rządami Gabriela Dorsa to, co podejrzewamy my i mieszkańcy od lat? Że przy tej inwestycji łamano prawo, nie trzymano się procedur, że dochodziło do bezprawnego wykonywania robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę? 
Wojewoda Śląski upomina się o dokumenty (ciekawe czy istnieją!?):
-opinia WŁAŚCIWEGO zarządu powiatu  o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. 
Ciekawe jaka będzie odpowiedź, bo taki Zarząd Powiatu nie istnieje, o czym pisaliśmy od połowy 2019 roku, gdy to wykryliśmy.
-opinia ministra do spraw środowiska w odniesieniu do złóż strategicznych, zgodnie z art 11d ust. 1 pkt 8 lit. ca SPECUSTAWY DROGOWEJ, lub oświadczenia, że opinia ta nie była wymagana. Ciekawe jak z tego problemu wybrnie firma BITUM i Starostwo, już rządzone przez Starostę Powiatu w Zawierciu Teresę Muchę-Popiel. 

Nowa Starosta, koszmar ten sam. Starosta unika dziennikarza?

Problem ulicy Okiennik dla kolejnych starostów będzie jak Koszmar z ulicy Wiązów. Chyba każdy pamięta ten klasyczny horror Wesa Cravena z 1984 roku. Freddy Kruger po obejrzeniu filmu  stał się synonimem sennego koszmaru. Problem w tym, że sen okazywał się prawdziwy, a senna postać straszyła również  na jawie. Ciekawe co się śni, byłemu staroście Gabrielowi Dorsowi, gdy  ma koszmary? Moim zdaniem śni mu się ulica Okiennik…
Tydzień po tym, jak władzę w powiecie od PiS przejęła Koalicja Obywatelska, a starostą została wybrana Teresa Mucha-Popiel próbowaliśmy się skontaktować z nową starostą: temat główny: ulica Okiennik i co pani z tym zrobi? Dzwonimy, piszemy sms. Nic. W końcu oddzwania pani z sekretariatu starosty i mówi, że „ w maju na rozmowę nie ma szans, może w czerwcu”. Tylko dla żartu spytaliśmy?: „a w czerwcu którego roku?”
Prześledziliśmy stronę internetową starostwa. Starosta Teresa Mucha-Popiel była 18 maja w OSP Kidów (100 lecie jednostki), była na Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka, wręczała w Kroczycach nagrody  na konkursie ruchu drogowego. Na rozmowę o ulicy Okiennik nie było czasu.  

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama