Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 19:41
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

GIGANT „URBAN MINING” RUSZA NA MARCISZOWIE

W środę 19 czerwca w Zawierciu, od strony Myszkowa, zostanie otwarty zakład recyklingu baterii, akumulatorów i innej elektroniki z której można odzyskać cenne metale, w tym złoto, platynę ale przede wszystkim lit, bez którego nie powstanie żadna nowoczesna bateria, zwłaszcza do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zakład w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej 128 należący do ELEMENTAL STRATEGIC METALS Sp. z o.o. to zdaniem firmy Elemental „najnowocześniejszy w Europie zakład produkcji strategicznych metali przemysłowych (lit, nikiel, kobalt, mangan) oraz szlachetnych (platyna, pallad, rod).
ELEMENTAL STRATEGIC METALS -zakład w Zawierciu

Autor: ELEMENTAL STRATEGIC METALS sp. z o.o. -materiały prasowe

Podziel się
Oceń

Zakład jest ogromny, a polsko-amerykańska firma sama nazywa siebie  światowym gigantem w dziedzinie „urban mining”, czyli miejskiego górnictwa. 
Adam Klyszcz, HR Manager spółki Elemental Strategic Metals

Same hale i budowle mają powierzchnię 2,3 hektara. Składają się na to hale recyklingu baterii, gdzie wszelkie baterie i akumulatory są po prostu mielone. Później następuje odzyskiwanie cennych surowców w procesach pirometalurgii i rafinacji. Zakład ma własną oczyszczalnię ścieków przemysłowych oraz sporą farmę fotowoltaiczną z magazynem energii.
W połowie maja Elemental informował o zakończeniu I etapu rekrutacji pracowników, którzy od tego czasu przechodzą szkolenia. Cytujemy materiały prasowe firmy:
"Elemental, lider w dziedzinie „urban mining”, czyli „miejskiego górnictwa” zakończył pierwszy etap rekrutacji do swojej nowej fabryki w Zawierciu, której budowa częściowo sfinansowana została przy wykorzystaniu środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zatrudnienie znalazło już 120 osób z Zawiercia i okolic.
Jakich pracowników poszukiwała firma?
„Chcieliśmy znaleźć osoby z doświadczeniem w branży metalurgicznej i chemicznej, posiadające zarówno kompetencje merytoryczne, jak i zaangażowane w pracę zespołową” – wyjaśnia Adam Klyszcz, HR Manager spółki Elemental Strategic Metals (wypowiedź z materiałów prasowych Elemental)
Elemental Strategic Metals zatrudnia w Zawierciu już 120 pracowników. „W tym roku planujemy zwiększyć tę liczbę o jeszcze około 30 osób. Docelowo pod koniec 2024 r. zespół będzie liczył około 150 ludzi” -dodaje Adam Klyszcz z HR firmy ESM."

Przykładowy zakład w którym metale pozyskuje się w procesie pirometalurgii. Popularnie mówiąc... HUTA metalu

Jak Elemental będzie odzyskiwał metale z baterii?

Wiele tłumaczy słowo „pirometalurgia”, czyli proces topienia, czy też wytapiania metali, z wykorzystaniem faktu, że każdy metal ma inną temperaturę topnienia. Mamy więc do czynienia z procesem, można to określić  hutniczym, hutą metali nieżelaznych odzyskiwanych z „rudy”, którą  będą  zmielone akumulatory. Etap wcześniejszy, czyli mielenie akumulatorów na mączkę to nic innego jak proces podobny do rozdrabniania rudy, zwykle później poddanej procesom wzbogacania, czyli flotacji. Różnica jest taka, że Elemental „kopie” rudę nie w ziemi tylko pozyskując ją zużytych akumulatorów. 
Podczas otwarcia zakładu będziemy mogli -mam nadzieję- dowiedzieć się więcej o tych procesach i ewentualnych zagrożeniach. Zakład ze względu na wykorzystanie w procesie produkcji wielu substancji niebezpiecznych, w tym chloru, jest zaliczony do zakładów zwiększonego ryzyka wystąpienia awarii przemysłowej.  Dzisiaj chlor kojarzy nam się raczej z tabletkami do dezynfekcji basenów, ale  nie można zapominać, że w dużej ilości chlor to po prostu gaz bojowy. Był to pierwszy gaz bojowy używany podczas  I Wojny Światowej. „31 maja 2015 roku wojska Niemieckie w kilku atakach użyły ponad 200 ton chloru. Pod Ypres 150 ton rozpylonego w powietrzu chloru zabiło tysiąc francuskich żołnierzy.” -pisaliśmy w artykule: FABRYKA BARDZO WYBUCHOWA? PREZYDENT KONARSKI CHWALI SIĘ TĄ INWESTYCJĄ opublikowanym w marcu 2024. 

 

Elemental „zagrał” w kampanii wyborczej. To przez tę fabrykę przegrał Konarski?

Niewątpliwie sprawa budowy fabryki Elemental w Zawierciu była elementem  kampanii wyborczej, a nawet jednym z ważnych elementów, który zdecydował o porażce prezydenta Łukasza Konarskiego w wyborach. Konarski chwalił się pozyskaniem tego inwestora. Na polach Marciszowa w kilka lat powstało kilka zakładów, niektóre jeszcze są w budowie. Największy to właśnie Elemental. „Mieszkańcy Marciszowa alarmują, że strefa przemysłowa niszczy im życie” „Domy tanieją, bo nie da się w nich mieszkać”  -pisaliśmy po spotkaniu w OSP Marciszów w toku kampanii wyborczej. Mieszkańcy Marciszowa, Kosowskiej Niwy, ulicy Myśliwskiej narzekali na działalność ZGK Zawiercie, rosnącą górę odpadów, odór. Ale też na zmieniające się stosunki wodne, zniszczenie starej melioracji tego terenu, co spowodowało podtopienia w dzielnicach sąsiednich. 
„Rozbudowa kolejnych zakładów oczywiście problem powiększała, a niedawno powstały zakład Elemental Strategic Metal spowodował wręcz powódź. Pytanie jak to możliwe? Mimo tego, że zakład powstał na „górce” daleko od mieszkalnej części dzielnicy? -opisywał fachowo jeden z Czytelników. Zwrócił też uwagę na coraz większe zaśmiecanie światłem przez kolejne zakłady, w tym właśnie Elemental: „nowy zakład Elemental Strategic Metal oświetla całe znajdujące się przed nim pole, a łunę światła widać np. z Myszkowa.”
Za dopuszczenie do lokalizacji zakładu Elemental krytykowany był prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Z kolei krytycznie o powstaniu zakładu wypowiadała się Anna Nemś w kampanii wyborczej.

POWSTAJĄ KOLEJNE FABRYKI. MIESZKAŃCY NIE WIDZĄ KORZYŚCI

W ankiecie, którą dołączyliśmy do artykułów, najwięcej bo 39% ankietowanych powiedziało, że „strefa przemysłowa przynosi więcej szkód niż korzyści dla mieszkańców”. Że przynosi korzyści Zawierciu, ale niszczy Marciszów uważa 20% ankietowanych. 11% uważa, że rozwój strefy przemysłowej jest dobry, ale „nie skorzystają na tym mieszkańcy”. To ważne dane zarówno dla władz Zawiercia, nowej prezydent Miasta Anny Nemś, ale -miejmy nadzieję- również dla właścicieli i zarządzających takimi firmami jak Elemental. Władze Zawiercia i właściciele firm w strefie, muszą się zastanowić, jak oczywiste uciążliwości z sąsiedztwa przemysłu, zrównoważyć korzyściami. Na razie jest jak w tytule naszego artykułu: „DUMA ZAWIERCIA, PRZEKLEŃSTWO MARCISZOWA”.


Grupa Elemental o sobie:
Grupa Elemental to wywodzący się z Polski globalny gigant w dziedzinie „urban mining”, czyli „miejskiego górnictwa”, kluczowego elementu gospodarki obiegu zamkniętego. Grupa dąży do pozycji światowego lidera w pozyskiwaniu i zrównoważonym odzysku pierwiastków strategicznych, takich jak metale z grupy platynowców oraz z grupy miedzi, w sposób przyjazny dla środowiska. Grupa Elemental działa w 35 krajach na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Elemental dostarcza metale szlachetne z grupy platynowców pozyskane w procesie recyklingu odpadów w ramach różnych segmentów biznesowych, co zwiększa dostępność surowców takich jak metale ziem rzadkich. Dodatkowo działalność Grupy obejmuje recykling metali nieżelaznych.

Teraz AE Elemental razem z Amerykanami

Na początku kwietnia polska firma Elemental Strategic Metals utworzyła spółkę z amerykańską firmą Ascend Elements z Westborough w stanie Massachusetts. Nowa spółka o nazwie AE Elemnetal z siedzibą w Zawierciu będzie zajmowała się recyklinkiem akumulatorów samochodów elektrycznych. 


LIT jest najważniejszy. Czym jest „czarna masa”?

"Ten najnowocześniejszy zakład będzie demontować, rozładowywać i rozdrabniać akumulatory pojazdów elektrycznych w celu wytworzenia czarnej masy, która może być wykorzystywana do produkcji nowych materiałów do akumulatorów pojazdów elektrycznych, w tym materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład ma zdolność recyklingu do 12 000 ton metrycznych akumulatorów rocznie, czyli około 28 000 akumulatorów pojazdów elektrycznych rocznie" - czytamy w komunikacie z 9 kwietnia 2024. 
W nowej firmie w Zawierciu polska i amerykańska firma mają po 50% udziałów. Obaj partnerzy będą  inwestować w ekstrakcję (odzyskiwanie)  litu na dużą skalę z czarnej masy. Budowa instalacji do wydobycia litu, produkujących do 20 000 ton czarnej masy rocznie, rozpocznie się jesienią 2024 r. i zacznie działać w 2026 r. 
Próbowaliśmy się dowiedzieć w Elemental, czym dokładnie jest substancja o tajemniczej nazwie „czarna masa” i czy zakład już posiada technologię do oczysku cennego litu. Ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Może uda się to podczas otwarcia 19 czerwca.

Kolejny zakład powstanie w Niemczech

Zakład w Zawierciu jest pierwszym tak dużym zakładem w Europie, ale ma powstać kolejny, w Niemczech: „Polska-amerykańska spółka joint venture wybrała Saksonię-Anhalt na lokalizację nowego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych. Spółka AE Elemental planuje budowę nowoczesnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych w centralnych Niemczech. W ubiegłym roku Elemental Strategic Metals pomyślnie nabyła teren przeznaczony na budowę zakładu w Wernigerode w Saksonii-Anhalt. Ten zakład będzie już budowała firma AE Elemental, czyli powstała w Zawierciu polsko-amerykańska Joint Venture.
„Dzięki ESM, kolejna renomowana, międzynarodowa firma przybywa do kraju związkowego Saksonia-Anhalt. W dynamicznym regionie środkowych Niemiec o wysokim poziomie kultury przemysłowej, ESM znajdzie niezbędne warunki dla osiągnięcia sukcesu” – mówi Sven Schulze, Minister Gospodarki, Turystyki, Rolnictwa i Leśnictwa Saksonii-Anhalt” -czytamy w komunikacie spółki.

Do artykułu ukazało się sprostowanie:

Wkrótce opublikujemy komentarz redakcji  do treści zarzutów zawartych w sprostowaniu.

wcześniej pisaliśmy o tej inwestycji:


 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama