Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 października 2024 13:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BURMISTRZ SPYRA CHCE WALCZYĆ Z ROZPIJANIEM PORĘBIAN

II Sesja Rady Miasta Poręba, poniedziałek 24 czerwca a w niej m.in.: ogłoszenie planowanego otwarcia Agory, darmowe przejazdy autobusami ZKM dla mieszkańców miasta do końca roku, udzielenie wotum zaufania burmistrzowi, problemy pracy SP ZOZ Poręba i domniemane nierówności w radzie miasta.
Podziel się
Oceń

Miejski monitoring ma pomóc w złapaniu podrzucających śmieci

Jak dowiadujemy się ze sprawozdania burmistrza Poręby Ryszarda Spyry z działalności w okresie międzysesyjnym, 7 maja odbył on spotkanie z firmą zajmującą się monitoringiem miasta. Czego dotyczyło? Miało na celu wypracowanie rozwiązania problemu podrzucania śmieci przez wprowadzenie programu rozszerzenia monitoringu wizyjnego. Burmistrza podkreślał, że była to na razie tylko propozycja rozwiązania tego problemu, a dalsze kroki w tej sprawie zapewne będą stopniowo dopracowywane.

Co z Agorą? Tężnia gotowa

Jak w swoim sprawozdaniu zaznaczył burmistrz Poręby – ostatnio, wraz z prezesem spółdzielni mieszkaniowej odbył wizję lokalną ulicy Przemysłowej, która przylega do budowanej Agory.

-Bo ostateczny plan jest tak, że ulica Przemysłowa na tym odcinku otrzyma nową nawierzchnię od placu zabaw na całej długości placu miejskiego -mówił Ryszard Spyra.

Pod koniec sesji radny Tomasz Stefan wrócił do tematu Agory i tężni – interesowało go kiedy ostatecznie zostaną otwarte.

Sekretarz miasta Barbara Baran informowała, że tężnia jest gotowa, natomiast termin oddania przeciąga budowa Agory, a miasto czeka również na ławki, na których wykonanie firma potrzebuje aż ośmiu tygodni. Jak podaje sekretarz miasta – termin budowy Agory został również wydłużony, ze względu na pogodę, która uniemożliwiła jego realizację w określonym czasie. Najprawdopodobniej oddanie do użytku nowego placu miejskiego nastąpi pod koniec sierpnia.

Mieszkańcy Poręby do końca roku będą jeździli autobusami za darmo

27 maja burmistrz Poręby odbył spotkanie na temat transportu publicznego. Przypomnijmy, że mieszkańcy Poręby od początku roku mogą podróżować komunikacją miejską za darmo. Taką umowę gmina miała podpisaną jednak do czerwca. Burmistrz Poręby przekazał, że negocjacje, które odbyły się w maju, a dotyczyły przedłużenia okresu bezpłatnego transportu były owocne:

-Wynegocjowaliśmy nieznaczne, ale obniżenie stawki wozokilometra do 11 złotych. Do końca roku mamy bezpłatny przewóz dla wszystkich mieszkańców Poręby tak, jak to było dotychczas realizowane, tak i w niezmienionym systemie będzie to do końca roku -mówił włodarz miasta.

Ryszard Spyra wskazał, że były również prowadzone rozmowy na temat nowych przystanków w mieście i zmiany przebiegu tras autobusów. Z Bogdanem Janikowskim (zastępcą prezydenta Zawiercia) ustalili, że w pierwszej kolejności powstanie przystanek na Dworcu Kolejowym, a w przyszłym roku zajmą się kwestią przystanku na targowisku miejskim.

Raport o stanie miasta Poręba w 2023 roku i wątpliwości radnej

Radna Jolanta Łakomska, jako jedyna zabrała głos w dyskusji nad, jak sama stwierdziła “coraz to lepszym, w tym roku chyba wzorcowym” raporcie o stanie miasta Poręba. Sam raport dotyczył podsumowania 2023 roku – demografii miasta, jego budżetu, polityki, ochrony środowiska czy inwestycji. Dla zainteresowanych warto dodać, że cały dokument można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poręba.

Radna Jolanta Łakomska wyraziła swoje stanowisko m.in. w sprawie naprawy kanalizacji i nowego chodnika przy ul. Pędzicha:

-70 000 to bardzo duża kwota poniesiona z naszego budżety tylko po to, żeby został zrobiony porządek z czymś, czego od początku być nie powinno. Nie wiem dlaczego nie zostały wykryte pewne historie, że są budynki podpięte do kanalizacji deszczowej, gdzie właścicielem jest Generalna Dyrekcja, a nie wychwycono tego, że nie są odprowadzane te ścieki przez MPWiK. Mało tego, tutaj nam dochodzi do tych wydatków wydatek położenia chodnika, a była to inwestycja gminy w nie swój teren, a skarbu państwa. Ponosimy takie wysokie opłaty za coś, co nie powinno się przytrafić w ogóle -mówiła radna.

-Ponosimy koszty tego, że wzięliśmy się za porządkowanie sytuacji, która była zaniedbywana przez dziesięciolecia - stwierdził burmistrz miasta.

Dlaczego zamknięto schronisko?

Radna Jolanta Łakomska zapytała również prezesa MPWiK Tomasza Turka, kiedy ten odpowie na jej interpelację, którą przypomnijmy składała 29 stycznia, a dotyczyła m.in. kosztów utrzymania schroniska “Psia Kostka”. Prezes zbywał do tej pory radną odpowiedziami, że schronisko zostało zlikwidowane, ponieważ koszty jego utrzymania były zbyt wysokie, ale nikt nie wie jak wysokie.

-Część materiałów została zabezpieczona przez prokuraturę w Zawierciu -tłumaczył się Tomasz Turek. Jego zdaniem z tej przyczyny nie miał dokumentów, na podstawie których mógłby odpowiedzieć radnej na interpelację.

-Ale komputerów wam nie zabrano. Przecież te same dane co macie w dokumentach to macie w komputerach -mówiła Jolanta Łakomska.

Co na to prezes Turek? Stwierdził, że część materiałów była w segregatorach, które zostały zabezpieczone. Radna jednak w dalszym ciągu nie odpuszczała:

-Ale to co związane jest z finansami jest w komputerach.

Prezes nie mógł się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, aż w końcu zadeklarował:

-Postaram się w ciągu dwóch tygodni odpowiedzieć na pismo z materiałów, które posiadamy.

Ryszard Spyra chce ograniczyć sprzedaż alkoholu. Mieszkańcy Poręby piją za dużo!

W trakcie sesji Burmistrz Poręby stwierdził, że miasto sprzedaje zbyt dużo alkoholu, czyli innymi słowami – Porębianie mają pociąg ku wysokoprocentowych napojów. Jak wskazuje włodarz miasta – generuje to duży przychód do budżetu (około 270 000 złotych), ale może on skutkować, jak i być przyczyną alkoholizmu mieszkańców. Dlatego podkreślał chęć skutecznego “ograniczania rozpijania Porębian”. 

Porębianie na wizytę lekarską muszą czekać cały tydzień – zdania są podzielone

Radna Jolanta Łakomska w trakcie sesji poruszyła temat porębskiej przychodni. Zapytała obecną na sali sesyjnej dyrektorkę SPZOZ, Joannę Pelińską o ilość lekarzy dyżurujących. Dyrektorka placówki zaznaczyła, że w Porębie do przychodni zapisanych jest 5 000 pacjentów, a na taką liczbę powinno wystarczyć dwóch lekarzy natomiast w mieście jest ich i tak więcej, co zdaniem radnej Jolanty Łakomskiej wcale nie przekłada się na jakość udzielanych usług. Radna podała przykład ze swojego życia – pewnego czasu, gdy miała anginę i gorączkę 39 stopni, recepcja przychodni poinformowała ją, że na wizytę u lekarza musi poczekać do piątku, a był poniedziałek…

Co na to dyrektorka przychodni? Stwierdziła, że na pewno nie było takiej sytuacji. Mówiła ponadto, że sama często pracuje na recepcji, aby ze strony czysto praktycznej dowiedzieć się czy wszystko w SPZOZ Poręba działa jak należy i jest pod zdziwieniem, bo takie sytuacje “nie mają u nas miejsca”, a jeśli faktycznie coś takiego miało miejsce to radna mogła bezpośrednio do niej zadzwonić. Co więcej, dyrektorka stwierdziła, że nawet w okresie urlopowym, pacjenta z takimi objawami powinien przyjąć lekarz. Sprawa wydaje się interesująca i nasuwa się pytanie – czy dyrektorka porębskiej placówki faktycznie nie wie co się dzieje w przychodni czy stara się zatuszować sprawę? Co ciekawe, nie tylko radna Łakomska skarży się na jakość usług świadczonych w Zakładzie Opieki Zdrowotnej...

Udzielenie Burmistrzowi wotum zaufania

Po rozpatrzeniu raportu o stanie miasta Poręba i zakończeniem debaty, radni zatwierdzili dokument 12 glosami za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się. Kolejno swoje poparcie radni wyrazili, zatwierdzając 12 głosami za i 3 wstrzymującymi się, sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2023 rok. Następnie radni w drodze głosowania, udzielili burmistrzowi miasta absolutorium (czyli poparcia) z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok, ale również nie jednogłośnie – 12 radnych opowiedziało się za, 2 było przeciwnych i 1 wstrzymujący się.

Po udzieleniu większością głosów poparcia dla burmistrza, a zarazem i sekretarz miasta Barbarze Baran, obu przedstawicielom miasta wręczono na ręce kwiaty wraz z gratulacjami i życzeniami kolejnych lat owocnej pracy oraz rozsądnego i kompetentnego zarządzania finansami gminy.

Korupcja wśród radnych?

W dalszej części II sesji Rady Miasta Poręba, podjęto uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla burmistrza miasta. Radni 12 głosami za, 1 przeciw i 2 wstrzymującym się, zatwierdzili, że wysokość wynagrodzenia Ryszarda Spyry będzie taka sama jak w poprzedniej kadencji. Kolejno pochylono się nad uchwałą określającą zasady przyznawania i wysokość diet radnych. Radna Jolanta Łakomska miała jednak co do niej wątpliwości, a dokładnie do paragrafu 2 punktu 2, który brzmi: “Dla Radnych będących członkami drugiej Komisji – wysokość miesięcznej zryczałtowanej diety ulega zwiększeniu o dodatkowe 8% maksymalnej diety dla Radnych Miasta Poręba, nie więcej jednak niż do wysokości równej 100% maksymalnej diety dla Radnych Miasta Poręba”. Co w tym nie tak? Radna zaznaczała, że przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Kołodziej zamiast radę zespalać to ją dzieli, gdyż wszystkich czterech radnych z klubu Wszystko dla Poręby, którzy są niejako w opozycji do burmistrza Spyry, nie zostało przypisanych do drugiej komisji, pomimo tego, że wyrazili taką chęć. Radna prosto to zobrazowała: jesteście ze mną – macie 8% więcej, a reszta przeciwko nie dostanie tych pieniędzy

-Nie chodzi mi o pieniądze a o sprawiedliwość, której tu brakuje i demokrację, która tutaj jest tak deptana właśnie na pana oczach panie mecenasie -podkreślała radna w trakcie dyskusji z radcą prawnym Michałem Szachnitowskim.

Radna wskazywała, że nie ma wątpliwości co do zasady tego punktu, ale inną kwestią jest to, w jaki sposób wykorzystała go przewodnicząca.

-Kwestionuje ten zapis, bo nie spodziewałam się, że przewodniczący rady może działać tak a nie inaczej, czyli będzie stronniczy, a jest, bo to widać gołym okiem -dodała radna.

Głos w tej sprawie wreszcie zabrała przewodnicząca Elżbieta Kołodziej, która stwierdziła, że ona tego wyboru nie dokonuje samodzielnie, a wspólnie z pozostałymi członkami prezydium. Dodatkowo twierdziła, że nikt z radnych nie zaproponował uczestnictwa w dwóch komisjach (co przeczy słowom radnej Łakomskiej).

-Ja tylko muszę uznać to, co chcą radni -stwierdziła przewodnicząca Kołodziej, wysuwając później kolejne argumenty przemawiające za jej niewinnością – nie każdy z obecnej rady, należący do klubu Ryszarda Spyry “Jedność i przyszłość” lub do klubu “Pozytywna Inicjatywa” jest w dwóch komisjach. Elżbieta Kołodziej podkreślała, że w ubiegłym roku w dwóch komisjach znalazła się przecież radna, będąca w opozycji – Krystyna Rok. W tej sprzeczce rzucano słowo przeciwko słowu, a radne nie mogły dojść do wspólnego porozumienia, choć czemu się dziwić, bo czy ktoś umyślnie tworząc w ten sposób podziały wśród rady faktycznie przyznałby się do tego na forum publicznym? Oczywiście nie chcemy tutaj zajmować stanowiska popierając którąś z radnych. Osąd pozostawiamy czytelnikom.

czytaj również: Jak inwestować w kryptowaluty? Ważne jest zarządzanie ryzykiem!


 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KiaTreść komentarza: A gdzie informacja ze to artykuł reklamowy?Data dodania komentarza: 19.10.2024, 08:37Źródło komentarza: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjałAutor komentarza: SiewierzakTreść komentarza: Tylko patrzec jak napiszecie że UFO tam wylądowało 😂Data dodania komentarza: 17.10.2024, 23:18Źródło komentarza: SPROSTOWANIEAutor komentarza: świadomyTreść komentarza: @mark - proste, a celne pytanie ktoś zadał, redaktor jakoś nie pali się do odpowiedzi.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:00Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: markTreść komentarza: a może po prostu przestańcie traktować mieszkańców "z góry", a do tego zacznijcie normalnie odpowiadać na pytania redaktora? Odlewnia i pobliska huta CMC też od lat "lecą w kulki" w mieszkańcami, z urzędami. Sprawy odlewni dopiero niedawno oparły się o zarzuty karne dla byłego prezesa za szkody w środowisku - celowe oszczędzanie na ochronie, powodowali nadmierne pylenie. A ten pył oprócz zdrowia niszczył też nawet budynki i samochody. I nie dziwcie się, że ludziom nie podoba się wasze lekceważące podejście do zgłaszanych uwag.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 08:42Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jakoś redaktor nie pali się do wyjaśnień?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 11:32Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: A kto zapłacił za przygotowanie tego pisma na elemental? Komu tak zależy? Bonwidac przecież że to fachowiec pisał?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:28Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓW
Reklama
Reklama
Reklama