Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 08:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

PION/POZIOM - 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe

W weekend 19-21 lipca 2024 w Podzamczu (Zamek Ogrodzieniec) odbyły się 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe PION POZIOM, zorganizowane przez Fundację Dajesz! Piotra Głowackiego i Michała Czubaka. Wydarzenie było świętem środowiska wspinaczkowego, łączącym merytoryczną dyskusję, sport i sztukę. Był czas na poważną debatę o wspinaniu i zrównoważonym rozwoju Jury, zawody wspinaczkowe, nocny maraton filmowy i nocne wspinanie przy muzyce na żywo w efektownej oprawie animacji świetlnych i mappingu.
Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego Jarosław Mazanek w rozmowie z Piotrem Głowackim
Podziel się
Oceń

PION POZIOM rozpoczął się w piątek, późnym popołudniem BIEGIEM O TRON. Uczestnicy ubrani w sprzęt wspinaczkowy i wyposażeni w rolki papieru toaletowego wystartowali spod skały Adept i przebiegli trasę na Zamek Ogrodzieniec. Utrzymany w konwencji zabawy bieg miał zwrócić uwagę na problem braku toalet, powszechny na szlakach turystycznych oraz w spotach wspinaczkowych rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dzień zakończyło plenerowe KINO MOCNE, czyli kilkugodzinny przegląd polskich filmów 
o tematyce wspinaczkowej. W repertuarze były unikatowe, niedostępne powszechnie produkcje, m.in. archiwalne filmy z zasobów Filmoteki Narodowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 
w Warszawie, platformy 35mm.online, łódzkiej Filmówki, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i Kina za Rogiem. Pokaz otworzył film „Aleksandra Mirosław. W drodze do Paryża”, poświęcony przygotowaniom do Letnich Igrzysk Olimpijskich zaprzyjaźnionej z Fundacją Dajesz! aktualnej rekordzistce świata we wspinaczce na czas. Widzowie mogli obejrzeć też filmy „Droga” i „Alpine Wall Tour” Wojtka Kozakiewicza, „Inussuk. Droga do domu” Marcina Tomaszewskiego, „LeBida” Jędrzeja Górnikowskiego – poświęcony legendzie jurajskiego wspinania, Mirkowi Wódce, a także prawdziwe filmowe perełki z początku wieku, z legendarnej serii „XPL Skała” Hybrydy TV. Maraton zakończył najnowszy odcinek „Klasyków Jury” produkcji Góry TV z udziałem Piotra Głowackiego. Współorganizatorem Kina Mocnego był Cinelight Film & TV Lighting.

zdj. Jan Kopczyński

W sobotnim programie PION POZIOM znalazły się zawody wspinaczkowe w dwóch formułach. Pierwsze to POGROMCY JURY – zawody memoriałowe, w których zawodnicy rywalizowali w dwuosobowych zespołach na klasykach Podzamcza. Drugie, pod nazwą DROGA DO GÓRY, nawiązywały do jednego z projektów Fundacji Dajesz!, którego celem jest popularyzacja wspinaczki wśród dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy wspinali się na nowo otwartych, ubezpieczonych sportowych drogach na skale Niedźwiedź. Zawody sędziował Rafał Kanowski, sędzia główny wspinaczki sportowej PZA. Zwyciężyli w nich: 

  • w kategorii Juniorki Natalia Włodarczyk (Skarpa Bytom), 
  • w kategorii Juniorzy Jan Chaciński (Pol-Inovex Skarpa Lublin),
  • w kategorii Juniorki młodsze Zosia Dobrzańska (Skarpa Bytom),
  • w kategorii Juniorzy młodsi Adam Kot (Strefa Wspinania), 
  • w kategorii open kobiet Marta Kostrzewska (Amok), 
  • w kategorii open mężczyzn Michał Łodziński (Mural/UKA). Współorganizatorem zawodów była Boulderownia VOLT.

    Późnym wieczorem można było podziwiać spektakularny pokaz highline, przygotowany przez Stowarzyszenie Slackline Polska oraz niezwykle widowiskowe animacje świetlne i mapping na skale Adept, wyreżyserowany przez Fundację Helisa. Był to wstęp do NIGHT CLIMBING JAZZ SESSION, czyli wspinania na podświetlonych skałach Adepta przy muzyce na żywo w wykonaniu Dobiego (Maciek Dobrzański) i Kolektywu Miękkie Impro.


    Ważnym punktem 2. Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych była konferencja DROGA DO JURY z udziałem przedstawicieli środowiska wspinaczkowego, władz samorządowych i centralnych oraz lokalnych przedsiębiorców. Konferencję zorganizowaną w Hotelu 511 zdominowały tematy promowania wspinaczki wśród dzieci i młodzieży w Polsce oraz zrównoważonego rozwoju i promocji regionu Jury. W czasie konferencji podpisany został list intencyjny w sprawie budowy trwałych, ekologicznych toalet wzdłuż szlaków turystycznych począwszy od sektorów wspinaczkowych i rozpisania konkursu architektonicznego na projekt punktów sanitarnych. Wątki poruszone na konferencji to tematy, które Fundacja DAJESZ! nagłaśnia i wprowadza do debaty publicznej, bo jedną z jej misji jest inicjowanie zmian w regionie – tak, by Jura stała się wzorem do naśladowania przez inne gminy w Polsce. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, a gościem specjalnym była Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

    2. Jurajskim Spotkaniom Wspinaczkowym PION POZIOM towarzyszyły też inne wydarzenia w Podzamczu. Grupa Jurajska GOPR zorganizowała akcję edukacyjną na temat bezpieczeństwa w Jurze, działała strefa wspinaczkowa dla osób z niepełnosprawnościami zaaranżowana przez Fundację Sprawne Wspinanie, a plenerowe warsztaty malarsko-rysunkowe zorganizowała Fundacja Stara Szkoła z Podzamcza. Partnerem strategicznym 2. Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych PION/POZIOM był Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa, a partnerami głównymi Grupa PZU i Zamek Ogrodzieniec.

    O Fundacji DAJESZ!

    Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa została założona przez popularnego aktora, Piotra Głowackiego oraz instruktora wspinaczki skalnej, Michała Czubaka. Inicjatywy podejmowane przez Fundację mają na celu popularyzację wspinania w Polsce jako aktywności rekreacyjnej i sportowej, dostępnej dla każdego. Fundacja dąży do tego, by ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej, polskiej gminie. Działania Fundacji skupiają się również na ochronie regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – cennego przyrodniczo, wyróżniającego się malowniczymi, głównie wapiennymi, formacjami skalnymi, więc atrakcyjnego dla osób uprawiających wspinaczkę. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju lokalnej infrastruktury wspinaczkowej i turystycznej na wzór rozwiązań stosowanych w krajach Europy Zachodniej – z poszanowaniem przyrody, tak, by Jura stała się pod tym względem wzorem do naśladowania dla innych regionów w Polsce. Wszystkie inicjowane i realizowane przez Fundację projekty zakładają współpracę z władzami centralnymi, samorządami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi społecznościami i aktywistami. 

    zdjęcia: Jan Kopczyński oraz redakcja


Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama