Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 października 2024 03:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Spawanie drutem dodatkowym w osłonie samoosłonowej (114). Wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieje wiele metod spawania dostosowanych do specyfiki danego materiału, środowiska w jakim ma znaleźć się spaw oraz jego wytrzymałości. Jedną z metod jest spawanie drutem dodatkowym w osłonie samoosłonowej. W tym artykule przedstawiamy informację, które powinni posiadać zainteresowani odbyciem takiego kursu.
Podziel się
Oceń

Na czym polega spawanie drutem dodatkowym w osłonie samoosłonowej (114)? 

Spawanie łukowe drutem dodatkowym w osłonie samoosłonowej (114) jest metodą zbliżoną do metody MIG/MAG, z tą różnicą, że wnętrze drutu wypełnione jest  topnikiem (osłoną zewnętrzną) oraz środkiem chemicznym, który podczas spawania wytwarza gazy osłonowe  (tarcza wewnętrzna). Gazy te chronią przed zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak tlen, azot i dwutlenek węgla. Metodą tą można spawać stale niskostopowe i niskostopowe z dodatkiem manganu, krzemu i aluminium. 

Jakie są zalety spawania łukowego drutem dodatkowym w osłonie samoosłonowej (114)? 

Drut elektrodowy samoosłonowy (114) do spawania łukowego ma kilka zalet: 

  • stosunkowo dobra jakość spoin, 
  • znaczna wydajność procesu spawania, 
  • możliwość automatyzacji procesu spawania, 
  • możliwość spawania w dowolnej pozycji, 
  • nie ma potrzeby używania gazu.  

Co zyskasz po ukończeniu kursu spawania wypełniającego?

Decydując się na ukończenie kursu i zdobycie uprawnień spawacza drutu dodatkowego otrzymasz certyfikat wydany przez TÜV Rheinland lub SGS. Uprawnienia te pozwalają na pracę w charakterze spawacza wykonującego spoiny określone w uzyskanych kwalifikacjach (ściśle określona grupa materiałowa, pozycji  spawania, grubość materiału itp.), które ważne są przez 2 lub 3 lata w zależności od grupy materiałowej. Po tym czasie należy odnowić kwalifikacje przystępując do egzaminu certyfikującego. 

Jak się kwalifikujesz? 

Aby spawać drutem proszkowym należy ukończyć kurs i zdać egzamin kwalifikacyjny. Kursy oferują szkoły techniczne oraz nasz Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA. Kurs obejmuje teorię spawania i praktykę spawania drutem dodatkowym. 

Po ukończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej.  Część teoretyczna egzaminu kwalifikacyjnego  obejmuje zazwyczaj pytania dotyczące materiałów spawalniczych, bezpieczeństwa  pracy i procesów spawalniczych. W części praktycznej egzaminu spawanie drutem dodatkowym odbywa się na odpowiednich elementach, takich jak lachy czy rury.  

Po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego otrzymasz certyfikat potwierdzający uprawnienia do spawania drutem dodatkowym. Certyfikat ten jest ważny przez określony czas, po upływie którego należy go odnowić, aby móc kontynuować działalność spawalniczą. 

Co daje zdobyta kwalifikacja? 

Istnieje wiele powodów, dla których warto ubiegać się o uprawnienia spawalnicze. Po pierwsze, możesz pracować jako spawacz wykonując spoiny odpowiadające uzyskanym kwalifikacjom (ściśle określona grupa materiałowa, pozycja  spawania, grubość materiału itp.), które ważne są  2 lub 3 lata w zależności od materiału. Po tym czasie należy odnowić kwalifikacje przystępując do egzaminu certyfikującego. 

Co można robić po kursie spawania drutem dodatkowym? 

Kurs spawania drutem rdzeniowym składa się z trzech modułów: spawanie łukowe blach i rur (114) ze spoinami pachwinowym, spawanie łukowe płyt (114) ze spoinami czołowymi  oraz spawanie rur (114) łukowo ze spoinami czołowymi. Na zajęciach teoretycznych i praktycznych m.in. 

  • Stosować środki i sprzęt  ochrony osobistej 

Podczas kursu dowiesz się jak prawidłowo posługiwać się sprzętem spawalniczym oraz jakie środki ochrony indywidualnej należy stosować w  pracy. 

  • Przygotuj materiał do spawania 

Prawidłowe przygotowanie materiału ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości spoiny. Na kursie dowiesz się jak prawidłowo przygotować materiał przed spawaniem. 

  • Wykonuj spoiny zgodnie z praktyką spawalniczą 

Spawanie drutem dodatkowym wymaga od spawacza precyzji i umiejętności. Na kursie nauczysz się spawać zgodnie ze swoimi umiejętnościami spawalniczymi, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. 

  • Wybierz parametry spawania 

Kurs spawania drutem samoosłonowym uczy, jak dobrać parametry spawania, takie jak prąd, napięcie i prędkość podawania drutu, które mają wpływ na jakość spoiny. 

  • Wykonaj spoinę w różnych pozycjach 

Podczas kursu nauczysz się spawać w różnych pozycjach, takich jak pozioma, pionowa i sufitowa co zwiększa Twoje możliwości zawodowe. 

  • Zobacz rysunki techniczne i plany spawania 

Czytanie rysunków technicznych i planów spawania to podstawowa umiejętność każdego spawacza. Podczas kursu nauczysz się czytać rysunki i plany spawalnicze. 

  • Ocenić jakość spoiny 

Po ukończeniu kursu będziesz potrafił ocenić jakość spoiny i zidentyfikować błędy spawalnicze. Poprawia to jakość pracy i pozwala uniknąć późniejszych problemów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do kursu spawania drutem dodatkowym?

  • wiek: 18 lat
  • wykształcenie: szkoła podstawowa 
  • świadectwo zdrowia uprawniające do wykonywania prac spawalniczych 

Kto cię uczy?

Praktyczni wykładowcy i promotorzy, posiadający niezbędne przygotowanie i wiedzę  do prowadzenia zajęć, uprawnienia pedagogiczne, kilkuletni staż dydaktyczny i zawodowy oraz uprawnienia do prowadzenia kursów. Zapoznaj się z programem, ceną oraz terminarzem najbliższych kursów na stronie https://www.oszomega.pl/kurs-spawania-elektrycznego/

 Zachęcamy do zapisania się na kurs już dziś i rozpoczęcia nowej kariery zawodowej!


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KiaTreść komentarza: A gdzie informacja ze to artykuł reklamowy?Data dodania komentarza: 19.10.2024, 08:37Źródło komentarza: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjałAutor komentarza: SiewierzakTreść komentarza: Tylko patrzec jak napiszecie że UFO tam wylądowało 😂Data dodania komentarza: 17.10.2024, 23:18Źródło komentarza: SPROSTOWANIEAutor komentarza: świadomyTreść komentarza: @mark - proste, a celne pytanie ktoś zadał, redaktor jakoś nie pali się do odpowiedzi.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:00Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: markTreść komentarza: a może po prostu przestańcie traktować mieszkańców "z góry", a do tego zacznijcie normalnie odpowiadać na pytania redaktora? Odlewnia i pobliska huta CMC też od lat "lecą w kulki" w mieszkańcami, z urzędami. Sprawy odlewni dopiero niedawno oparły się o zarzuty karne dla byłego prezesa za szkody w środowisku - celowe oszczędzanie na ochronie, powodowali nadmierne pylenie. A ten pył oprócz zdrowia niszczył też nawet budynki i samochody. I nie dziwcie się, że ludziom nie podoba się wasze lekceważące podejście do zgłaszanych uwag.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 08:42Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jakoś redaktor nie pali się do wyjaśnień?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 11:32Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: A kto zapłacił za przygotowanie tego pisma na elemental? Komu tak zależy? Bonwidac przecież że to fachowiec pisał?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:28Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓW
Reklama
Reklama
Reklama