Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 10 kwietnia 2025 21:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?

Reklama
Gazeta Myszkowska która powstała w 1993 roku od pierwszego numeru miała nadtytuł „Tygodnik Powiatowy”. Przewidzieliśmy, że będzie reforma samorządowa, choć powiaty i samorządowe województwa powstały dopiero 1 stycznia 1999r. Nie przewidzieliśmy jednak, że będzie to zrobione źle, i powstaną też powiaty zbyt małe, niewydolne, jak Powiat Myszkowski łączący tylko 5 gmin. Kto pamięta tamte czasy to wie, że były dyskusje o utworzeniu powiatu jeszcze razem z gminami Lelów, Przyrów, Włodowice, a nawet Olsztyn. Nie powstałby wtedy wcale Powiat Częstochowski, jako obwarzanek gmin wokół Częstochowy, gmin często nie mających ze sobą nic wspólnego.
Reklama
Podziel się
Oceń

Powstały obok siebie powiaty Zawierciański i Myszkowski, a w tym drugim nasze wydawnictwo uruchomiło w 2009 roku drugi tygodnik Kurier Zawierciański, który istniał i rozwijał się niezależnie od Gazety Myszkowskiej. 
 

Reklama

Ale świat wokół nas się zmienia, i my nie stoimy w miejscu. Powstały i rozwijają się nasze dwa portale:
gazetamyszkowska.pl
kurierzawiercianski.pl
 

Oba razem notują miesięcznie już prawie 100.000 UU (Unikalnych Użytkowników) i niemal 350 tys. odsłon. 
Gazeta Myszkowska i Kurier Zawierciański są też dostępne w prenumeracie elektronicznej na eprasa.pl
Epidemia Covid-19 wywołała dużo znam w życiu każdego z nas, zmieniały się też nasze tygodniki. Zmieniał się rynek pracy i przyzwyczajenia Czytelników. Druga epidemia to rządy PIS, które w ogromnym stopniu wpłynęły na zniszczenie prasy drukowanej. Rządzący chcieli mieć własne media (przejęcie Polska Press przez Orlen, przejęcie Ruchu). Efekt jest taki, że Orlenowskie media niemal przestały istnieć, zniknęły niemal ostatnie kioski Ruch. Na szczęście nasze tygodniki zaczęły pojawiać się w dyskontach. A my stawialiśmy coraz bardziej na równowagę dwóch nóg: 
-tygodniki papierowe: Gazeta Myszkowska, Kurier Zawierciański
-portale: gazetamyszkowska.pl kurierzawiercianski.pl

Gazeta Myszkowska ukazuje się od 1993 roku
Kurier Zawierciański ukazuje się od 2009 roku. 
Od numeru 38/2024 z 20.09.2024 łączymy oba tygodniki

Ciosem dla gazet papierowych była inflacja i polityka PiS, bo choć inflacja sięgała 10% to koszty druku wzrosły po 100%. To dlatego nasze tygodniki zaczęły kosztować 4,99, choć nawet na cena nie pokrywa kosztów. Szukaliśmy więc oszczędności. Pierwszą była integracja części gazet. Wspólny stał się dział się sport (który przecież łączy!), część publicystyki. I od 2 lat 80% Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego jest identyczna. Czasem tylko wineta naszego tygodnika  różni obie gazety, gdy na stronie 1,2 trafi się ten sam artykuł. Gdy uznamy, że temat „na jedynkę” jest ważny dla mieszkańców zarówno z Myszkowa, Niegowy, jak i  z Zawiercia czy Ogrodzieńca. 
Więcej. Coraz częściej pisząc np. o sprawach służby zdrowia (dwa szpitale powiatowe) pokazujemy  jak ich funkcjonowanie się uzupełnia. 
W Polskiej polityce nieśmiało pojawiają się głosy, że powinny się łączyć szpitale powiatowe, już powstała komunikacja łącząca powiaty myszkowski i zawierciański. O potrzebie łączenia się szpitali mówi Ministerka Zdrowia Izabela Leszczyna, Częstochowianka. Nieśmiałe i nieudane, po podszyte nepotyzmem lub po prostu złodziejstwem próby współpracy między powiatami w zakresie służby zdrowia już były, choć kończyły się katastrofą. Samorządowcom z PiS (Myszków, Zawiercie) zabrakło wiedzy, umiejętności, przyzwoitości. W Zawierciu mieliśmy też przy okazji wyborów samorządowych skandal, który nazwaliśmy Powiatowym Zamachem Stanu, gdy rządzący  szpitalem, po części za jego pieniądze, chcieli sobie wybrać radnych, starostę, wicestarostę. Nie udało się. Demokracja się obroniła. Choć jak na razie również autorzy tych pomysłów zachowali posady. 
Ale zacząłem artykuł od tego, że potrzebne są zmiany, a świat wokół nas zmienia się nieuchronnie. W roku 1993 gdy tworzyłem Gazetę Myszkowską internet prawie nie istniał, gdy w 2009 roku powstał Kurier Zawierciański rynek mediów elektronicznych był we wstępnej fazie rozwoju. Dziś sytuacja jest zupełnie inna i to nasze coraz silniejsze portale podczas wyborów samorządowych, oprócz wydań papierowych mogły odegrać ważną rolę. Pokazywaliśmy kto się w rządzeniu skompromitował (Zawiercie- Łukasz Konarski), gdzie pretendent gorszy od nie zawsze idealnego obecnego burmistrza. Narobiliśmy sobie wielu wrogów, i niewielu przyjaciół. Ale nigdy robiąc tygodnik i portale nie było naszym celem podlizywać się rządzącym. Zawsze chodzi nam o Czytelników, mieszkańców. 
Decyzja, którą ogłaszamy dzisiaj, dorastała w nas od dawna: od przyszłego wydania Gazeta Myszkowska i Kurier Zawierciański zyskają jedną wspólną winetę i będą identyczne. Dla nas to niemała oszczędność w kosztach druku, co pozwoli uprościć produkcję i obniżyć koszty, tym samym odsuwając widmo kolejnych podwyżek ceny. 
 

Zyskają reklamodawcy. Za niższą cenę zaoferujemy reklamę na rynkach dwóch powiatów. 

Co zyskają Czytelnicy? Będziemy się starać tak redagować artykuły, aby np. pisząc o Zawierciu, było to pouczające również dla mieszkańców Myszkowa. I odwrotnie. Bo samorządy nie działają w próżni. Coraz bardziej oba powiaty łączy komunikacja i służba zdrowia.
I co najważniejsze, jak w 1993 roku dodaliśmy nadtytuł „Tygodnik Powiatowy”, tak teraz chcemy zacząć, a nawet wymusić dyskusję o sensowności połączenia dwóch sąsiednich powiatów. Zawiercie i Myszków łączy coraz więcej. Jak piszemy o absurdach budowy Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, na Marciszowie, która zamiast dać rozwój dzielnicy, zniszczyła mieszkańcom życie, to burmistrz Myszkowa zaraz się zastanawia, jak nie popełnić błędów szalonego rozwoju, bo Rada Miasta Myszkowa niedawno utworzyła strefę przy obwodnicy Myszkowa, w stronę Zawiercia. 38 hektarów. Gdy starosta Dors (PIS, już nie rządzi) dogadywał się z Kołodziejczykiem z PiS w Myszkowie (niestety utrzymał władzę)  nad dzieleniem łupów w służbie zdrowia (deal: „Nasza ortopedia, wasza ginekologia”) krytykowaliśmy nie sam pomysł, tylko patologiczne zasady tego dealu. Efekt? Szpital w Myszkowie stanął na skaju upadku i gdyby prokuratura była nie pisowska, to dawno wiele afer powinno  się zakończyć zarzutami karnymi. 
Już po wyborach samorządowych w 2024 roku, które w Zawierciu PIS sromotnie przegrał, padły nieśmiałe głosy, żeby Zawiercie (powiat) wzięło szpital od nieudacznika Kołodziejczyka. On sam miał to proponować.
My idziemy dalej. Łączymy oba nasze tygodniki w jeden i będziemy od tej chwili pokazywać mieszkańcom obu powiatów, że nas coraz więcej łączy, więc może warto połączyć powiaty? Powstałby Powiat Zawierciańsko-Myszkowski, a statut nowego, silniejszego powiatu mógłby jasno precyzować jaki ma być podział kluczowych stanowisk: jeżeli starosta z Zawiercia, to jeden wicestarosta z Myszkowa a drugi i trzeci z kolejnych mniejszych gmin połączonych powiatów. Co sądzicie o tych propozycjach?
 

Jarosław Mazanek
redaktor naczelny 
tygodników:
Gazeta Myszkowska
Kurier Zawierciański

redakcja@myszpress.pl

Reklama
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Zagłębiak 24.09.2024 01:10
Łączenie z Myszkowem, a może od razu do Częstochowskiego. Jeżeli by to tego doszło, to Zawiercie wypadnie z subregionu centralnego Województwa śląskiego i wpadnie do subregionu północnego razem z Kłobuckiem, Częstochową i Myszkowem. No naprawdę zacne grono. Najbiedniejszy obszar bez żadnych perspektyw.

Reklama
23.09.2024 07:34
Pomysł głupi. Skoro w Myszkowie rządzi PiS niech sobie gniją

Zawiercianin 27.09.2024 08:02
A w Zawierciu rządzenie po staremu. Wygrało PO a w starostwie dalej brylują stare układy, zwłaszcza w szpitalu

Leon 23.09.2024 00:00
Przydałaby się generalnie reforma samorządowa, która likwiduje małe powiaty i gminy, ludzi coraz mniej a urzędników i kosztów nie ubywa...

Sprawiedliwość dziejowa 22.09.2024 10:04
Komentarz zablokowany

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama