Gmina apeluje do wszystkich mieszkańców o regularne usuwanie „barszczu Sosnowego” z terenów swoich posesji. Możemy to zrobić poprzez regularne koszenie, wyrywanie roślin czy też stosowanie odpowiednich środków chwastobójczych. Zwalczanie roślin jest obowiązkiem właścicieli, bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjna, która może stosować zagrożenie dla naszych organów i terenów zielonych. Kontakt z „barszczem Sosnowskiego” może prowadzić do poparzeń drugiego i trzeciego stopnia. Stan zapalenia może utrzymywać się trzy dni. Przez następne dni poparzone miejsce może ciemnieć (tzw. hiperpigmentacja) i może utrzymywać się w takim stanie przez nawet kilka tygodni. Dlatego należy zachować ostrożność podczas spacerów i unikania kontaktu z chwastem.
Wygląd „barszczu Sosnowskiego”:
• Łodyga : ze sztywnymi włoskami, głębokimi bruzdami, zielona w purpurowe plamki. Maksymalna wysokość rośliny to ok. 5m,
• Kwiatostan: biały, zebrany w duże baldachy złożone o kształcie parasola, składa się na ogół z kilkudziesięciu baldaszków (największy z nich na osi pędu głównego).
• Liście: w kolorze zielonym, pierzastodzielne o zmiennym kształcie, osiągają średnicę do 150 cm, „barszcz Sosnowskiego” ma blaszkę liścia zaokrągloną.
• Kolor liści: żywo zielony
• Pokrycie łodygi: silnie bruzdowane, rzadko owłosiona, o średnicy u podstawy 5-12 cm
W przypadku podejrzenia wystąpienia tej niebezpiecznej rośliny w miejscach publicznych należy powiadomić Zespół Zarządzania Kryzysowego UMiG Ogrodzieniec.
(red) zd. UG Ogrodzieniec
Napisz komentarz
Komentarze