Komendant wspomnianego oddziału rozpoczął czynności od wydania odezwy do Polaków w Zawierciu , wzywających zdolnych do pełnienia służby żołnierskiej pod broń. Odezwa wywarła swój skutek. Na pierwsze wezwanie zgłosiła się spora ilość ochotników , którzy zostali przeszkoleni przez wojskowych instruktorów. Młodzi żołnierze z ochotą odbywali szkolenie po kilka godzin dziennie. ( źródło: „ Przez Sławków do Niepodległej Polski. Legiony Polskie w Sławkowie i Zagłębiu Dąbrowskim” Urząd Miasta Sławków- czerwiec 2010).
Biuro Werbunkowe oraz Biuro Informacyjne wraz z Pocztą Polową mieściło się przy ulicy Pocztowej w gmachu Sądowym ( obecna ulica 3 Maja), natomiast Komenda Placu mieściła się przy ulicy Łośnickiej 25 ( obecnie jest tam prywatna posesja).
Z odezwy Komendanta wynikało, że należy zwerbować ochotników w ilości batalionu. „ Legionista Polski” nr 3 z 5 października 1914 roku pisał: „ Od paru dni widnieją tedy w naszym mieście siwe mundury legionistów. Wesołe, dziarskie miny, spokojne opowiadanie o przebytych trudach i bojach wzbudzają zaufanie i chęć, ażeby stać się samemu jednym z ogniw mechanizmu wojskowego, tym droższego, że swojego, polskiego. Być polskim żołnierzem to zaszczyt, jakiego od wielu lat dostąpić nie można było.” Nadmienić należy, że „Legionista Polski” był organem prasowym Polskiej Organizacji Narodowej w Zagłębiu Dąbrowskim.
Tekst: Damian Liszczyk, zdjęcie: Zbiory Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
Napisz komentarz
Komentarze