Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 10:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Dla młodych Polaków priorytetem jest dziś praca

Czy wyższe wykształcenie wciąż ma znaczenie? Niezupełnie. Okres studiów, które nie zapewniają konkretnego zawodu, powoli odchodzi do przeszłości. Według badań BIG InfoMonitora na studia wybiera się 56 proc. absolwentów szkół średnich. Pozostali chcą szukać pracy bądź podróżować. By móc dalej kontynuować naukę 15 proc. młodych twierdzi, że będzie musiało się zadłużyć, najczęściej u rodziny. Okazuje się jednak – jak podaje raport „Świadomość ekonomiczna młodych Polaków” – że większość oszczędza pieniądze na zrealizowanie własnych marzeń lub chce je zachować na „wszelki wypadek”.
Dla młodych Polaków priorytetem jest dziś praca

Źródło: https://media.big.pl/informacje-prasowe/att/2717464

Podziel się
Oceń

Z przeprowadzonych dla BIG InfoMonitor badań dowiadujemy się, że 30 proc. kobiet, jak i 37 proc. mężczyzn po ukończeniu szkoły wybiera się do pracy na pełen etat. 20 proc. ankietowanych zamierza kontynuować pracę, którą rozpoczęli jeszcze w szkole średniej. Mniej niż 5 proc. młodych z miasta i 8 proc. mieszkających na wsi będzie zaś pracować w rodzinnym biznesie. 

Zdaniem dr.hab. Waldemara Rogowskiego samodzielność finansowa pomoże młodzieży wyróżnić się w przyszłości doświadczeniem i aktywnością zawodową, a także posiadanymi umiejętnościami, które mogą zadecydować o awansie, czy także o dostaniu lepszej propozycji pracy. 

Pokoleniu „Z” słowo „przedsiębiorczość” nie jest obce. Niektórzy rozmyślają nad założeniem własnej firmy. Badanie „Świadomość ekonomiczna młodych” ujawnia, iż mężczyźni są nieco bardziej skłonni do podjęcia ryzyka niż kobiety.

Między pracą a studiami

Jak wskazuje badanie przeprowadzone na potrzeby Rejestru Długów BIG InfoMonitor, absolwenci szkół średnich bardzo rozważnie podchodzą do swej przyszłości. Niecałe 36 proc. maturzystów zastanawia się nad studiami dziennymi, a 20 proc. chce studiować zaocznie. Młodzi za swoją edukację postanawiają płacić sami. Większość ankietowanych deklaruje, że będzie łączyć pracę z nauką, odsetek ten jest mniejszy wśród mieszkańców wsi. Pracować zamierzają szczególnie studenci, którzy już jako maturzyści zamieszkali poza rodzinnym domem. 1/3 badanych w czasie studiów będzie korzystać z finansowania od rodziny. 

By móc dalej się uczyć, 15 proc. młodych uważa, iż będzie musiało się zadłużyć, najczęściej prosząc o pożyczki od rodziny czy znajomych. Na kredyt w banku albo pożyczkę w firmie pożyczkowej zdecyduje się niemal tylko 1 proc. ankietowanych. Pokolenie „Z” słusznie obawia się zaciągania zobowiązań. Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników, gdzie widać w spłacie bieżących rachunków, a także w bazie BIK, która dostarcza informacje o opóźnieniach w spłacie kredytów, pod koniec lipca br. 5 proc. Polaków w wieku 18-24 miało problem z płaceniem swoich zobowiązań. Ich dług sięga prawie 965 mln złotych i dotyczy 120 tys. osób. Średnio na młodego człowieka kwota zadłużenia wynosi 8060 zł. Jednakże w porównaniu z lipcem ub. Suma ta zmniejszyła o 44,4 mln zł, ubyło 12 446 nieprecyzyjnych płatników. Dyrektor ds. edukacji w Grupie BIK, Małgorzata Bielińska podkreśla, że 84 proc. młodych dorosłych stanęło przed dylematem związanym z czerpaniem środków do spełnienia własnych celów i skorzystało z jakiejś formy finansowego wsparcia. Zazwyczaj pożyczali od rodziny lub znajomych, lecz korzystają także z ofert instytucji finansowych i coraz chętniej kupują w opcji „kup teraz, zapłać później”. Jak twierdzi dyrektor, 37 proc. młodych konsumentów posługuje się metodą BNPL. Powstaje pytanie, czy wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich wyborów i czy są w stanie odpowiedzialnie dysponować swoimi pieniędzmi. Tutaj istotną funkcję pełni edukacja finansowa, która powinna pojawić się na tyle wcześnie, aby przygotować młodych na wyzwania, jakie nosi za sobą dorosłość. Ten rok jako Rok Edukacji Ekonomicznej zwrócił uwagę szerszej opinii na wagę skutecznej edukacji w tym wymiarze. Zdaniem dyrektor podejmowane działania wnoszą stałe efekty.

Na czarną godzinę i spełnianie marzeń

Najwięcej młodych zbiera środki na zwykłym koncie bankowym albo w gotówce, absolutnie rzadziej na koncie oszczędnościowym lub inwestując. Tylko co dziesiąty badany nie odkłada żadnych pieniędzy.

- Początek naszego życia zawodowego, gdy jeszcze nie posiadamy wielu zobowiązań, to dobry moment by zacząć oszczędzać. Według różnych statystyk im jest się starszym, tym trudniej odłożyć pieniądze, a z miesiąca na miesiąc, nie odkładając ani złotówki, żyje 30 proc. Polaków. Regularne oszczędzanie to nawyk, który warto w sobie wyrobić i cieszy, że młodzi są tego świadomi - zauważa dr hab. Waldemar Rogowski.

Spytani o cel, na jaki oszczędzają, respondenci wskazali głównie na bieżące wydatki w przyszłości, gdyby ich sytuacja finansowa uległa zmianie (39 proc.). Na kolejnym miejscu było spełnianie marzeń i realizowanie swoich pasji (36 proc.). Trochę mniej niż co piąty młody dodał, że oszczędności mnoży jako zabezpieczenie na wszelki wypadek, a zaledwie co pięćdziesiąty tegoroczny absolwent szkoły średniej myśli o emeryturze. 

Podróżowanie nie ma granic 

Młodzi dorośli już nie pamiętają szlabanów i kontroli paszportowych przy granicach Polski. Podróże, czy te dłuższe, czy te krótsze, to dla nich nic wielkiego. Częściej (za granicę rzecz jasna) wybierają się do pracy, czy na studia, aniżeli ich rodzice. Tak planowało 16 proc. badanych. Następne 26 proc. zamierza wyjechać na dłużej, ale raczej turystycznie. Tak samo jak na wyjazdy na studia bądź do pracy, jak i na podróże dla odpoczynku bardziej decydują się kobiety.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: świadomyTreść komentarza: @mark - proste, a celne pytanie ktoś zadał, redaktor jakoś nie pali się do odpowiedzi.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:00Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: markTreść komentarza: a może po prostu przestańcie traktować mieszkańców "z góry", a do tego zacznijcie normalnie odpowiadać na pytania redaktora? Odlewnia i pobliska huta CMC też od lat "lecą w kulki" w mieszkańcami, z urzędami. Sprawy odlewni dopiero niedawno oparły się o zarzuty karne dla byłego prezesa za szkody w środowisku - celowe oszczędzanie na ochronie, powodowali nadmierne pylenie. A ten pył oprócz zdrowia niszczył też nawet budynki i samochody. I nie dziwcie się, że ludziom nie podoba się wasze lekceważące podejście do zgłaszanych uwag.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 08:42Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jakoś redaktor nie pali się do wyjaśnień?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 11:32Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: A kto zapłacił za przygotowanie tego pisma na elemental? Komu tak zależy? Bonwidac przecież że to fachowiec pisał?Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:28Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: CichyTreść komentarza: Proponuję się przeprowadzić na wieś,w sąsiedztwie chlewni na kilkaset tuczników będzie lepiej.Data dodania komentarza: 5.10.2024, 21:20Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓWAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Ciekaw, na czyje zamówienie taka nagonka? Przypadek? Nie sądzę 😂😂😂Data dodania komentarza: 3.10.2024, 21:04Źródło komentarza: SAG. Anna Nemś wstrzymuje dalszą sprzedaż gruntów. Powód: SKARGI MIESZKAŃCÓW
Reklama
Reklama
Reklama