Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 08:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Przewidywane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło wyzwaniem dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3-6 miesięcy do oswajania się z nową sytuacją

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainformowało, że przyszykowało już projekt doskonalenia ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy zakładają objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Z danych GUS dowiadujemy się, że pod koniec I kwartału bieżącego roku pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych wykonywało prawie 2,3 mln Polaków. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie terminu wprowadzenia reformy. - Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – twierdzi Sławomir Wasilewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.
Podziel się
Oceń

Trwają prace nad doskonaleniem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznym oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Przygotowany projekt przewiduje objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi - emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym - umów cywilnoprawnych, w tym wymienionych wcześniej umów-zleceń czy umów o dzieło. Wyjątkiem byłyby umowy wykonywane przez uczniów szkół średnich bądź studentów, którzy nie ukończyli 26 lat. Oskładkowanie tych umów to jedno ze zobowiązań w ramach KPO (Krajowego Planu Odbudowy). Polska to jedyny kraj w Europie, w którym nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS do wszystkich umów-zleceń. Aktualnie umowa-zlecenie podlega obowiązkowym składkom ZUS, jeżeli dla zleceniobiorcy jest jedynym źródłem utrzymania. Następne umowy-zlecenia, jeśli wartość pierwszej umowy przekraczała wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie muszą być składkowane. 

Sprawdź listę placówek bankowych w Zawieraciu -> 

– W kwestii oskładkowania umów cywilnoprawnych nie mamy jasnych przepisów w tym zakresie, nie ma jeszcze takiego jednolitego projektu aktu prawnego, który by specyfikował, w jaki sposób ta zmiana powinna być zaimplementowana w systemach ubezpieczeń społecznych – mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Sławomir Wasielewski.

Niezdecydowano jeszcze, kiedy reforma weszłaby w życie. Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, do zmiany muszą się dostosować płatnicy składek, ubezpieczeni oraz ZUS. Stąd nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.

Minister finansów Andrzej Domański informował na początku sierpnia, że postulat w składkowania umów cywilnoprawnych powinien nastąpić w najbliższych tygodniach. W czerwcu zaś minister Anna Dziemianowicz-Bąk podawała, że vacatio legis w momencie ustawy powinno być przedłużone nawet do pół roku, żeby przedsiębiorcy mogli przystosować się do zmian.

– Nie powinna to być skomplikowana zmiana dla kompleksowego systemu informatycznego zakładu. Nie mówimy o zbudowaniu systemu całkiem nowego w skali całego państwa, tylko mówimy o wprowadzeniu drobnej zmiany, która w przypadku zakładu wiąże się z nowym kodem tytułu ubezpieczenia i odpowiednim schematem podlegania temu ubezpieczeniu. Tak że to jest zmiana, która w zasadzie jest parametryzowalna i nie będzie wielkim wyzwaniem z perspektywy IT dla zakładu – deklaruje członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS. 

Nowe przepisy dla ZUS świadczą o nowych tytułach ubezpieczeń i zmienianie niektórych druków.

Sprawdź listę placówek bankowych w Zawieraciu -> 

– Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania, ten czas, gdzie zakład byłby w stanie taką zmianę zrealizować, szacuję na trzy–sześć miesięcy. Zmiana oskładkowania umów nie wiązałaby się z dodatkowym zatrudnieniem kadr informatycznych po stronie zakładu –sądzi Sławomir Wasielewski.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, z danych GUS wynika, iż pod koniec marca 2024 roku pracę na bazie umów-zleceń i im podobnych, czyli umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania, a także umów z członkami rad nadzorczych, wykonywało w Polsce 2,29 mln osób. ZUS jednakże informuje, że w ubiegłym roku trafiło 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało udokumentowanych w informacji i komunikacji. Na dalszych miejscach znalazły się czynność profesjonalna, naukowa i techniczna, czynność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, czy edukacją.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama