Zbiórka dla powodzian
Starosta Zawierciański Teresa Mucha-Popiel mówiła o zbiórce dla osób dotkniętych powodzią, która to zbiórka odbyła się wśród pracowników starostwa oraz radnych:
-Zebraliśmy 5230 złotych. Zakupiono dwa osuszacze, agregat prądotwórczy oraz trzy latarki ledowe i jeden grzejnik konwekcyjny, za co wszystko bardzo serdecznie dziękuję w imieniu nas wszystkich. Ten sprzęt zostanie przekazany w sobotę, 28 września, mieszkańcom Kamieńca Ząbkowickiego.
Interwencje Policji i Straży Pożarnej w 2023 roku
Radny Marek Pałasz, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu, przedstawiając uchwałę dotyczącą stanu bezpieczeństwa publicznego i pożarowego na terenie powiatu zawierciańskiego w 2023 roku, informował m.in. o zeszłorocznych interwencjach
służb. I tak kolejno mówił o pracy Komendy Państwowej Policji w Zawierciu, która w zeszłym roku została wezwana do 15 582 interwencji (jak podaje radny jest to o 3149 mniej niż w 2022 roku). Kolejno, Marek Pałasz wskazał, że w powiecie ujawniono 511 przestępstw w 7 kategoriach: kradzieży, kradzieży z włamaniem, uszkodzenia mienia, rozboju, bójki, pobicia, kradzieży samochodów i zgwałcenia. Co ciekawe, jest to o 49 mniej niż dwa lata temu.
-Osiągnięto wskaźnik zatrzymań w wysokości 13%, co daje Komendzie Powiatowej pierwsze miejsce w Garnizonie Śląskim . W minionym roku policjanci ruchu drogowego ujawnili 5678 wykroczeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Zatrzymali też 178 praw jazdy -mówił Marek Pałasz.
Co więcej, jak podawał radny, policja w 2023 roku zorganizowała 972 przedsięwzięcia profilaktyczne, w których udział wzięło niespełna 30 000 osób.
Jednostki straży pożarnej w 2023 interweniowały natomiast w 1782 zdarzeniach. Jak wyliczał radny Pałasz – w 326 pożarach (ich znaczna część była spowodowana wadami urządzeń grzewczych zasilanych m.in. drewnem czy węglem i ich nieprawidłową eksploatacją), 1294 miejscowych zagrożeniach oraz 162 przypadkach alarmów fałszywych, co daje (w porównaniu do 2023 roku) spadek interwencji o 30,4%.
Ulica Gliniana wreszcie doczeka się odwodnienia
O problemie, trwających od 2017 roku na ulicy Glinianej pisaliśmy już w artykule: W Zawierciu powstaje druga Warta (kurierzawiercianski.pl) i jak trafnie przewidywaliśmy, problem podtopień ulicy może rozwiązać wybór nowych władz w Zawierciu. Istotnie na sesji w Powiecie zawierciańskim chyba wreszcie nastąpił przełom w tej sprawie.
Z ust przewodniczącego Jarosława Kleszczewskiego, dowiedzieliśmy się bowiem, że gmina Zawiercie chce być wspólrealizatorem zadania, mającego na celu wybudowanie zbiorkina i odprowadzania wód opadowych z ulicy Glinianej (w związku z tym gmina nabyła już działkę właśnie pod budowę takiego zbiornika).
-Ze względu na fakt, że na ulicy Glinianej w Zawierciu od wielu lat występuje problem powstawania zastoisk wody po opadach deszczu, które stanowią zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i mieszkańców pobliskich posesji, zasadne jest wykonanie odwodnienia na tym terenie. W związku z faktem, że zbiornik do gromadzenia wód opadowych z tej drogi będzie usytuowany na działce gminnej, uzasadnionym jest przekazanie gminie Zawiercie opracowania dokumentacji projektowej oraz pełnienie funkcji inwestora -mówiła radna Agnieszka Andrzejewska.
Jak dalej informowała radna Andrzejewska - szczegóły tej współpracy ma natomiast określić porozumienie zawarte pomiędzy powiatem, a gminą Zawiercie.
Następnie głos zabrał radny Gabriel Dors. Wyraził on swoje poparcie wobec tej uchwały i sprawy, która jest już “wałowana latami”, i która według radnego powinna być już dawno temu wykonana, ale nie było na to przyzwolenia ze strony miasta Zawiercie.
Dofinansowanie dla kościoła w Skarżycach
Jarosław Kleszczewski w kolejnym punkcie sesji przekazał informację, że otrzymał od Śląskiego Konserwatora Zabytków wiadomość o przyznaniu dotacji w wysokości 50 tysięcy złotych na wykonanie konserwacji estetycznej elementów ołtarza bocznego Boże Narodzenie, wraz z konserwacją obrazu “Święty Franciszek”, znajdujących się w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Skarżycach.
Zawiercie zabezpieczy się przeciw powodziom?
W kolejnym punkcie sesji (wolne wnioski) radny Gabriel Dors, wspominając o istnieniu Zespołu Spółek Wodnych (przypomnijmy, że został on zlikwidowany we wrześniu 2021 roku), zapytał, czy w świetle ostatnich wydarzeń w Polsce, powiat ma zamiar koordynować prace spółek gminnych wodnych i zająć się też sprawą rowów odwadniających w ramach chociażby zarządzania kryzysowego.
-Ja myślę, że jest powołana instytucja rządowa Wody Polskie i to jest organ, który zajmuje się kompleksowo tymi sprawami. I na ten moment nie ma jeszcze żadnych zmian prawnych ani organizacyjnych, aby ktoś inny wkraczał w te kompetencje w ramach zarządzania kryzysowego, czyli gdyby groziły nam podtopienia. Taki zarząd kryzysowy też się u nas odbył. Nie powstało tam żadne zagrożenie zalaniem -mówił Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kleszczewski, kontynuując następnie:
-Zarządzanie kryzysowe podlega na ty, że reagujemy w danej chwili, a nie zajmujemy się tak, jak radny raczej sugeruje, żeby ktoś wykosił, sprawdzał te rowy. Jest instytucja państwowa nadrzędna, która całkowicie zajmuje się procesem wodnym.
Według radnego te zadania powinien jednak ktoś koordynować, a są na to różne możliwości np. zarządzanie kryzysowe.
Przewodniczący rady jeszcze raz podkreślił, że zarządzanie kryzysowe to projekt krótkoterminowy, a nie długo.
Napisz komentarz
Komentarze