Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 22:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Poręba remontuje kanalizacje, a pieniędzy na bieżące problemy brak

Reklama
Na IV Sesji Rady Miasta Poręba (30 września), zgromadzeni radni przyjęli uchwałę, nadając nazwę “Plac imienia Zdzisława Kluźniaka” terenowi położonemu przy ulicy Fabrycznej, w części działki, która znajduje się tuż obok zabytkowej wieży gichtowej. Tak Porębianie uczcili imię zmarłego niedawno pasjonata lokalnej historii opiekuna wieży wyciągowej. Na sesji podjęto również uchwały wyrażające zgody na zawarcie z dotychczasowymi dzierżawcami i najemcami kolejnych umów. Nie zabrakło także szeregu interpelacji wnoszonych przez radnych z Poręby, na których to opisie będzie się w głównej mierze opierał niniejszy artykuł. Warto już na wstępie rozczarować wszystkich Porębian - na lokalne zmiany i poprawę warunków nie liczcie, bo teraz miasto nie ma na to pieniędzy.
Reklama
Podziel się
Oceń

Doświetlenie i remont chodnika na ulicy Przyszłości, prace na ulicy Fabrycznej?

Reklama

Radny Mariusz Kołton złożył interpelację w sprawie zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na remont oraz dobudowę części chodnika na ulicy Przyszłości, a także jej doświetlenie, wykonanie nawierzchni na parkingu i chodnika na ulicy Fabrycznej oraz obniżenie krawężników tegoż parkingu. W odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, ze gmina na takie prace pieniędzy nie ma, ale zgłoszone zagadnienia, będą rozważane przy rozmowach na temat przyszłych budżetów “Jeśli warunki finansowe gminy na to pozwolą”.

Krawce nie doczekają się miejscowych remontów

Radny Robert Bijak złożył interpelacje w imieniu mieszkańców dzielnicy Krawce. Wnioskował o naprawę i odnowienie balustrad na moście przy ulicy Ciemnej, odmalowanie poziomych pasów na skrzyżowaniu ulic: Ciemna, Krawiecka, Główna i Wiosenna dokończenie napraw infrastruktury drogowej na tych samych ulicach i dołożenie jednej lampy oświetleniowej na wysokości mostu drogowego przy ulicy Ciemnej. Tego wszystkiego mieszkańcy Krawiec się nie doczekają, ponieważ, jak możemy przeczytać w odpowiedzi na interpelację: “Zgodnie z obowiązującym budżetem na 2024 rok oraz zaplanowanymi wydatkami, w tej chwili brak jest środków finansowych, które mogłyby zostać przeznaczone na realizację przedmiotowej interpelacji. Dodatkowo, obecne priorytety budżetowe są ukierunkowane na uporządkowanie zaniedbanej przez lata gospodarki wodno-kanalizacyjnej, które wymagają alokacji dostępnych funduszy”.

Prace porządkowe na wniosek radnego

Radny Kamil Janikowski złożył interpelację w sprawie podjęcia działań takich jak: wykoszenie trawy, przycięcie ocierających się o linie energetyczne gałęzi drzew, rewitalizację zapadniętej studzienki i ustawienia znaku „zakaz parkowania” przy kwiaciarni na ul. Wojska Polskiego 11.

Teren uprzątnięty przez Gminę Poręba jednak nie będzie, ponieważ działki, o których wspominał radny Janikowski nie są własnością gminy. Sprawy związane z zachęcającymi o linie energetyczne gałęziami drzew są na bieżąco zgłaszane do Tauronu, a zmiana organizacyjna (ustawienie znaku) przy ul. Wojska Polskiego, na wniosek radnego zostanie przekazana do weryfikacji.

Radny Jarosław Machura zwrócił się z prośbą, aby usunąć wyrastającą z kostki trawę na skrzyżowaniu ul. Ludowej z ul. Kopernika. W odpowiedzi na tę interpelację możemy wyczytać, że prace porządkowe zostaną przeprowadzone, ale kiedy dokładnie - nie wiadomo, wiadomo tyle, że jeszcze w tym roku.

Sprawy Kierszuli

Kolejno z interpelacjami wystąpiła radna Jolanta Łakomska. Najpierw zwróciła się z wnioskiem o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie na 2025 rok na modernizację skweru, placu zabaw na Kierszuli (przy ul. Zwycięstwa). Radna wskazała na konieczność utwardzenia powierzchni pod ławeczkami, stolikami oraz ich zadaszenie, a także utworzenie dwóch, trzech elementów siłowni na świeżym powietrzu. Kolejna interpelacja radnej dotyczyła sprawy konieczności montażu studzienki na ul. Zwycięstwa, która odprowadzałaby wodę z terenów leśnych do rowu, co zapobiegnie zalewaniu ulicy. Trzecia interpelacja dotyczyła uporządkowania terenu skwerku obok placu zabaw na Kierszuli, który został zniszczony przez dziki.

-Na chwilę obecną nie da się korzystać z ławek i stolików, które się tam znajdują -podkreślała radna.

Oczywiście pieniędzy na doposażenie placu na Kierszuli nie ma, ale za to prace porządkowe skwerku mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Co z Agorą?

Ostatni interpelacja radnej nawiązywała do interpelacji, którą złożyła na poprzedniej sesji, a mianowicie – dotyczyła zadania związanego z budową placu miejskiego oraz tężni solankowej. Jolanta Łakomska stwierdziła, że odpowiedzi ze strony miasta są niezadowalające, a wręcz zbywające i wskazała, że oczekuje teraz rzetelnych, konkretnych i szczegółowych odpowiedzi. Pytania radnej dotyczyły terminowości wykonania prac i przyczyn związanych z ich opóźnieniem, Kolejno pytała się czy to prawda, że (jak donosił portal gminy), wypowiedziano umowę z wykonawcą w trybie natychmiastowym, a jeżeli tak to dlaczego później zleceniobiorca wykonywał na placu miejskim drobne prace oraz czy zamawiający (czyli gmina Poręba) naliczyła na wykonawcę robót kary. Radna poprosiła przy tym, o konkretne ich kwoty. Następnie radna chciała dowiedzieć się kto sprawuje funkcję inspektora nadzorującego ze strony zleceniobiorcy i czy poniesie odpowiedzialność za wykonanie prac (a właściwie za ich brak wykonania).

-Czy tłumaczenie przedstawiciela Gminy Poręba Barbary Baran, że opóźnienia w realizacji wynikają z zamawiania dodatkowych ławek i z pogody są zgodne z rzeczywistością? Na jakiej podstawie daruje się wykonawcy kary umowne w wysokości 4700 zł dziennie? -dopytywała radna.

Kolejne pytania brzmły następująco: Jak władze planują rozwiązać problem? Kto poniesie odpowiedzialność za szkody planowe, jak i wizerunkowe? Kiedy tężnia solankowa została oddana do użytku i czy można z niej bezpiecznie korzystać?

Na dzień pisania artykułu odpowiedź na interpelację radnej Łakomskiej nie została jeszcze umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Poręba. Artykuł będzie aktualizowany.

Czy na terenie targowiska powstaną ławki?

Radna Lucyna Dziechciarz, wystąpiła z prośbą o obniżenie krawężników na skrzyżowaniu ul. Mierzejewskiego i Przyszłości, uzupełnienie ubytków drogi szutrowej przy ul. Mierzejewskiego, o zabezpieczenie środków na wymianę chodnika na ul. Chopina (przed budynkiem nr 16) oraz montaż dwóch ławek na terenie miejskiego targowiska, które przydałby się głównie osobom starszym, przybywających co piątek na targ. W najbliższym czasie prośby te nie zostaną jednak spełnione, gdyż, jak czytamy w odpowiedzi: “po analizie przedstawionych zagadnień i wnikliwym rozważeniu możliwości realizacji wnioskowych przedsięwzięć, nie jest możliwe jego wdrożenie w obecnej sytuacji finansowej gminy”.

Problem parkingu przy hali sportowej w Porębie

Radna Agnieszka Ajchenlaub wskazała na problem parkowania samochodów na ul. Mickiewicza i Chopina przez osoby, które komercyjnie wynajmują hale sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie

-Kilka razy w tygodniu, popołudniami i wieczorami osoby, przyjeżdżające na halę sportową zajmują parking, który jest przeznaczony dla mieszkańców osiedla, co powoduje, że mieszkańcy zmuszeni są do zastawiania miejsc zielonych wokół bloku, natomiast Szkoła Podstawowa nr 1 dysponuje dużym parkingiem, który w godzinach komercyjnego wynajmu jest pusty -mówiła radna Ajchenlaub.

Do interpelacji radnej odniosła się, obecna na sesji, dyrektorka SP 1 Agnieszka Andrzejewska:

-Każdego dnia do godzin wieczornych parking szkolny jest udostępniony. Tak samo dzieje się kiedy wynajmujemy hale w weekendy. Grzecznościowo oczywiście, poinformujemy wszystkich wynajmujących, żeby korzystali z tego parkingu, bo on najczęściej jest zajęty, ale rzeczywiście są miejsca, które można jeszcze uzupełnić. Nie wiem czy jest tutaj od góry na parkingu miejskim zakaz i czy kogoś można zmusić do tego, żeby jednak nie parkował. To, co możemy ze swojej strony zrobić to taka kampania informacyjna z prośbą do wykonujących, żeby wjeżdżali od ul. Wojska Polskiego, bo tam za każdym razem brama jest otwarta i tam, z tego parkingu, mogą korzystać i poprosić, żeby jednak zgodnie z wolą mieszkańców nie parkowali tutaj na parkingu, który ma pojemność niewielką. Chciałam tu uzupełnić tę interpelację o to, że tak samo jak hala parking jest zawsze dostępny.

W odpowiedzi na interpelację, sekretarz miasta wskazała, że parking przy SP 1 zostanie udostępniony osobom komercyjnie korzystającym z hali “na warunkach, które zostaną ustalone przez dyrektora placówki”.

Niebezpieczne substancje na terenie Niwek

Na zakończenie sekretarz Barbara Baran informowała, że 28 września ujawniono na nieruchomości prywatnej w Niwkach beczki z najprawdopodobniej substancjami niebezpiecznymi (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał ich próbki do badań). Sekretarz wskazywała, że została podjęta odpowiednia procedura - służby zabezpieczyły teren, usunęły i poddały utylizacji podejrzane substancje, a odpowiedzialność, za całą akcję, poniesie właściciel nieruchomości.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Robert 22.10.2024 13:46
W sumie porebianie zasługują na taką stawkę. Jakiego włodarza sobie wybrali takiego mają.

Reklama
Strzyża 21.10.2024 18:57
A ani słowa o podwyżce śmieci na 44,80 zł od osoby ? "Tajne" konsultacje Spyry z mieszkańcami Poręby zakończyły się 19.10.2024 r. Teraz Porębianie pora płakać i płacić.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Konfederacja domaga się likwidacji obowiązkowych składek ZUS. Czyli rozumiem, że jak dostaną raka to będą się leczyć za swoje, że jak ich kobieta będzie rodzić to zapłacą około 10.000 zł za poród. Za opiekę nad noworodkiem. Jak złamią np. nogę to też sobie zapłacą, chyba, że pójdą do znachora do będzie taniej ale bez znieczulenia. ha..ha Nic nie jest doskonałe ale jak w Ameryce bez opieki zdrowotnej nie chciałbym żyć.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 10:30Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatów J Autor komentarza: Dane do wiadomości redakcjiTreść komentarza: Dzień dobry, zapoznałem się z Pana artykułem na temat DHD w Zawierciu. Jesteśmy firmą wynajmującą luksusowe samochody w formule długoterminowej, i mieliśmy styczność z P. Zając oraz P. Szczepańczyk (spółka Intergem). Wynajmowali od nas łącznie 6 pojazdów: 2 x BMW X5, 2 x Mercedes GLE, BMW serii 5 oraz Audi A4. Pojazdy zostały ostatecznie odebrane z powodu zaległości przekraczających 3 miesiące. Sprawa w sądzie wygrana, mimo prawie 2-letniej batalii gdzie przesyłane były niezgodne z prawdą umowy i protokoły. Spółka nie spłaciła swoich zobowiązań mimo prowadzonej egzekucji komorniczej. Wystarczy przejrzeć wpis w KRS, oraz przejrzeć Krajowy Rejestr Długów. Kamil Szczepańczyk jest kilkukrotnie skazany prawomocnym wyrokiem sądu, dlatego nie może zasiadać w zarządzie ani prowadzić sp. z o. o., dlatego figuruje tylko jako prokurent. Kilkukrotnie byliśmy wzywani do prokuratury celem złożenia wyjaśnień o zależnościach biznesowych miedzy naszymi firmami. Pracownicy w Intergem z posiadanych informacji również pozostali bez ostatnich wypłat, opłaconych zaliczek na podatek dochodowy, zusów oraz pitów (polecam profil gowork Intergem).Data dodania komentarza: 27.02.2025, 09:35Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kombinatorzy murem za kombinatorem brawooooooData dodania komentarza: 26.02.2025, 14:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama