Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, kiedy serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew. Prowadzi to niestety do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym także najbardziej wrażliwego, czyli mózgu.
Jaki jest cel obchodów tego dnia?
Celem obchodów jest uświadomienie ludziom, jak udzielić pierwszej, w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca, zanim dotrze karetka. Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają nawet o połowę, dlatego ważne jest, aby każdy z nas umiał go prawidłowo wykonać. Jak informuje Europejska Rada Resuscytacji, 100 tysięcy osób rocznie mogłoby uniknąć śmierci w przypadku uzyskania natychmiastowej pomocy. Myszkowska policja przypomina, że udzielenie pomocy to nie tylko nasza powinność, ale też obowiązek - za jej nieudzielenie musimy liczyć się z konsekwencjami. Wielu z nas boi się podejmować ratowania życia z braku wiedzy, albo krążących mitów m.in., że można komuś połamać żebra. To prawda, może się tak zdarzyć, jednak pamiętajmy, że złamane żebra można leczyć, w przeciwieństwie do niedotlenionego mózgu. Dlatego każdy z nas powinien znać zasady resuscytacji. Zasady nie są trudne - najpierw należy ocenić stan osoby nieprzytomnej i zawołać pomoc lub zadzwonić po karetkę.
➡️ Trzeba sprawdzić, czy osoba reaguje na bodźce, czy jej drogi oddechowe są udrożnione i czy oddycha.
➡️ Jeżeli klatka piersiowa się nie porusza i nie czujemy powiewu powietrza pod nosem, to należy przejść do przywracania akcji serca.
➡️ W resuscytacji dorosłych stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby oddechów wynosi 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy.
➡️ U dzieci zalecane jest 15 uciśnięć na 2 oddechy.
Pamiętajmy, że RKO możemy przerwać jedynie w przypadkach:
➡️ przybycia służb ratowniczych i przejęcia działań;
➡️ powrotu oznak krążenia (oddech, poruszanie się, kaszel, grymas bólu podczas uciskania);
➡️ pojawienia się zagrożenia w bliskim otoczeniu prowadzenia akcji ratowniczej;
➡️ wyczerpaniu sił osób ratujących.
Bez względu na nasze obawy pamiętajmy, że podjęcie się uciskania klatki piersiowej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia powoduje, że szansa na przeżycie wzrasta aż trzykrotnie.
Napisz komentarz
Komentarze