Ludzie wchodzą na nieznane linki, a oszuści na tym korzystają!
Ze strony internetowej Śląskiej Policji dowiadujemy się, że na jednym z portali społecznościowych pod postem Śląskiej Policji dotyczącym wypadku drogowego, pojawił się komentarz zawierający link, po którego kliknięciu możemy przeczytać rzekome szczegółowe najnowsze informacje z miejsca zdarzenia. Po wejściu na stronę nie wyświetlają się jednak zapowiadane informacje, ale fałszywa prośba o zalogowanie się do portalu społecznościowego. W ten sposób oszuści wyłudzają dane logowania użytkowników i przejmują kontrolę nad ich kontami, a następnie najczęściej podając się za członków rodziny bądź znajomych przez aplikacje Messenger lub WhatsApp proszą o przelew BLIK, lub o przekazanie kodu BLIK. Niczego nieświadoma osoba jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu, bądź komuś z rodziny, a w rzeczywistości trafiają one do oszusta.
Jak nie dać się oszukać?
Ostrożność w sieci jest niezwykle ważna. Podejrzane linki mogą prowadzić do złośliwego oprogramowania, kradzieży danych, czy pieniędzy. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać adresy URL, nie klikać w nieznane linki oraz dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.
Takie oszustwa mogą mieć różne formy, od artykułów po posty w mediach społecznościowych. Aby chronić się przed fałszywymi informacjami, pamiętaj:
- Zawsze analizuj, skąd pochodzi informacja. Upewnij się, że jest publikowana przez wiarygodne i znane media.
- Porównuj informacje. Zobacz, czy inne źródła również informują o danej kwestii. Jeśli tylko jedno źródło podaje daną informację, może to budzić wątpliwości.
- Sensacyjne nagłówki często mają na celu przyciągnięcie uwagi i mogą być mylące.
- Zachowuj zdrowy rozsądek. Jeśli coś wydaje się zbyt dziwne lub zaskakujące, warto to zweryfikować przed podzieleniem się tym z innymi.
Bądź na bieżąco z informacjami na temat dezinformacji i sposobów jej rozpoznawania. Im więcej wiesz, tym lepiej będziesz w stanie ocenić, co jest prawdziwe. Zastosowanie tych wskazówek pomoże w ochronie przed fałszywymi informacjami i w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.
APELUJEMY PAŃSTWA O ZDROWY ROZSĄDEK!
Napisz komentarz
Komentarze