Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 02:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

LUDZIE TO NIE TOWAR! - 18 PAŹDZIERNIKA BYŁ OBCHODZONY EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI!

Dzień 18 października (tj zeszły piątek) obchodzony był jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe, nieustannie starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Nie tylko w tym dniu...
Podziel się
Oceń

18 października - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

Jak informuje Śląska Policja, 18 października jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Handel ludźmi to nic innego jak niewolnictwo i przestępstwo, z którym wiążą się poważne nieprzyjemności. Zmuszanie do prostytucji, żebractwa, niewolniczej pracy, odbieranie ludziom wolności i godności – to najmroczniejsze wady  współczesnego świata. Narażeni są na to szczególnie ludzie młodzi, niedoświadczeni, często bezgranicznie ufający nieznajomym i poszukujący lepszego życia. Handel ludźmi to jedno - obok przemytu narkotyków i obrotu bronią - z największych przestępstw na świecie, które przynoszą największe zyski grupom przestępczym. 

Polska jako państwo transportu ludzi.

W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Polska, z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar, stała się państwem zarówno ich transportu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej a także państw azjatyckich. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej.

Walka policji z handlem ludźmi.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podobnie jak w pozostałych komendach wojewódzkich w kraju, funkcjonują w strukturach wydziałów kryminalnych etatowe wojewódzkie zespoły do walki z handlem ludźmi. Na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej. Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi, podejmowane są działania wykraczające często poza granice Polski. Na tym polu polska Policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi. 

Jak uzyskać pomoc?

Uzyskać stosowną pomoc lub zgłaszać informacje o przypadkach handlu ludźmi, można w Biurze Kryminalnym KGP:

Dzięki przekazanym informacjom, można już było wielokrotnie zapobiec ludzkim tragediom. O przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć, jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami i gdzie zwrócić po właściwą pomoc.


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama