Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 02:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

UOKiK zatwierdził przejęcie Schumachera przez Saica Group. Pracownicy Papierni będą teraz pracować w hiszpańskiej firmie!

Hiszpańska grupa Saica w lipcu ogłosiła, że przejmuje cały polski oddział niemieckiej firmy Schumacher Packaging (firma centralę ma w Niemczech, w Bawarii) czyli dwie fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu oraz dwie papiernie. Nas najbardziej interesuje to, że właściciela oprócz papierni w Grudziądzu, zmieni też zakład papierniczy w Myszkowie. Schumacher Packaging przejął podupadły zakład w Myszkowie drogą licytacji komorniczych majątku fabryki w listopadzie 2016 roku. Polski oddział niemieckiego Schumachera przywrócił fabrykę do życia. Od roku 2018 zakład był modernizowany, a w 2023 roku informowaliśmy o kolejnych dużych inwestycjach w myszkowskiej papierni. Od zakupu zakładu w 2016 roku w Schumacher zainwestował w Myszkowie około 1 mld zł. I zapowiadano kolejne duże inwestycje w przeciągu 10 lat. Ale sytuacja się zmieniła, zakład zmienił właściciela.
W 2023 roku Papiernia w Myszkowie należąca do Schumacher Packaging sp. z o.o., przeszła sporą modernizację
Podziel się
Oceń

Saica Group właśnie poinformowało, że transakcja zakupu polskiej firmy Schumacher Packaging ogłoszona w lipcu br, została właśnie zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Grupa Saica z radością ogłasza przejęcie z dniem 31 października 2024 roku zakładów Schumacher Packaging w Polsce.”

  • Transakcja obejmuje całość działalności niemieckiej spółki w Polsce.
  • Przejęcie zostało zatwierdzone przez polski urząd antymonopolowy. 
    Transakcja została zakończona i rozpoczął się proces integracji.

Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i Myszkowie. Ta w Myszkowie została całkowicie zmodernizowana w 2023 roku. Saica przejmuje też trzy centra serwisowe. Hiszpańscy właściciele (Saica ma siedzibę w Saragossie) przejmują wszystkich pracowników Schumachera i kadrę zarządzającą. Łącznie 1500 osób.

Po przejęciu Schumacher Packaging sp. z o.o. moce produkcyjne Saica wzrosną o 420 000 ton papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej, wraz z dodatkowym wzrostem mocy produkcyjnych opakowań z tektury falistej o 530 milionów metrów kwadratowych.

W komunikacie prasowym Saica Group po przejęciu czytamy:

„Przejęcie zakładów Schumacher w Polsce nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Saica, ale także stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury i usług w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Dla rynku oznacza to poszerzenie oferty zakładów Grupy w Polsce w zakresie rozwiązań papierowych do produkcji tektury falistej i opakowań, a także stanowi silny nacisk na dalszy rozwój modelu biznesowego opartego na gospodarce o obiegu zamkniętym.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu integracji zespołu Schumacher z Grupą Saica, gdyż wiedza, kompetencje i umiejętności osób go tworzących są wysoko cenione w branży. W Grupie Saica 
to właśnie ludzie są kluczowi, będąc fundamentem rozwoju naszej organizacji. Jesteśmy przekonani, że dołączające do nas osoby przyczynią się do sukcesu Saica w przyszłości – mówi Susana Alejandro, prezes i dyrektor generalny Grupy Saica. –Ta transakcja jest dla nas bardzo ważnym kamieniem milowym. To krok naprzód w realizacji strategii rozwoju biznesu Grupy Saica, która zakłada nie tylko kontynuację naszej ekspansji na polskim rynku, lecz także dalszy rozwój naszej infrastruktury i usług w tej części kontynentu. Porozumienie z Schumacher Packaging wpisuje się w rozwój Grupy Saica określony w strategicznym planie „Saica 2025” – dodaje Susana Alejandro.

Dzięki przejęciu Saica może konsekwentnie realizować swój cel, jakim jest rozwój rynków lokalnych, zbliżanie się do klientów i oferowanie im rozwiązań na światowym poziomie w zakresie wszystkich potrzeb związanych z papierem i opakowaniami.

W efekcie operacji moce produkcyjne Saica w zakresie papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej wzrosną o 420 000 ton, osiągając poziom 3,7 mln ton. Dzięki porozumieniu, Saica nabywa również dodatkową zdolność produkcyjną w zakresie tektury falistej o powierzchni 530 milionów metrów kwadratowych, wzmacniając swoją pozycję wiodącego dostawcy opakowań z tektury falistej na polskim rynku.

Grupa Saica weszła na polski rynek w 2011 roku poprzez spółkę joint venture z Grupą Thimm – przejmując zlokalizowaną w Tychach fabrykę opakowań z tektury falistej o nazwie TOP THIMM (nabywając 49 proc jej udziałów). Z kolei w 2022 roku Grupa Saica dokonała akwizycji 76 proc. udziałów w Fox Recykling, spółce z siedzibą w Gdyni zajmującej się gospodarką odpadami.”

O Grupie Saica:

Grupa Saica oferuje zrównoważone rozwiązania papierowe do produkcji tektury falistej i opakowań, promując obieg zamknięty w gospodarce odpadami. Z ponad 11 500 pracowników i obecnością 
w 11 krajach (Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia, Turcja, Luksemburg, Holandia, Polska i Stany Zjednoczone), Saica Group ma cztery linie biznesowe: produkcja papieru 
z recyklingu do tektury falistej (Saica Paper), gospodarka odpadami i usługi środowiskowe (Saica Natur), produkcja opakowań z tektury falistej (Saica Pack) i opakowania elastyczne (Saica Flex). Przychody Grupy wynoszą 3,620 mln euro (skonsolidowana sprzedaż na dzień 31 grudnia 2023 r.).

Co przejęcie Schumachera oznacza dla Myszkowa?

W lipcu, gdy Saica Group i Schumacher ogłosiły, że jednak dojdzie do przejęcia całej polskiej spółki niemieckiego Schumachera, był to okres w Myszkowie dla firmy Schumacher bardzo gorący, ze względu na powtarzające się i duże uciążliwości odorowe. Na wszystkie wypowiedzi, a szczególnie na artykuły prasowe łączące okropny, powtarzający się smród w mieście, wypowiedzi kojarzące odór z fabryką Schumachera, zarząd spółki reagował nerwowo, czasem chaotycznie. Do jednych dni smrodowych firma się przyznawała, do innych nie. Ale stopniowo ze strony spółki szły komunikaty coraz bardziej ugodowe, że w stylu: „nie wszystko co śmierdzi w Myszkowie to nasza wina, ale spora część to my”. I deklarowano szereg działań modernizacyjnych i naprawczych. Mniej czy bardziej oficjalnie, ale z różnych analiz i obserwacji, również przedstawicieli Urzędu Miasta Myszkowa odwiedzających zakład, wychodziło, że źródłem gwałtownych ataków smrodu było wywożenie osadu z zakładowej oczyszczalni. Zarząd Schumacher Packaging z o.o. publikował kolejne komunikaty, jak będą rozwiązywać problem. Nie wiemy, czy rozwiązano problem trwale, ale ostatnie miesiące były pod względem zapachów w porządku.

Co z planami rozbudowy papierni w Myszkowie o drugą maszynę po przejęciu przez Saico?

W 2023 gdy Schumacher Packaging kończył modernizację myszkowskiej papierni, pisaliśmy w artykule:

PONAD 400 MLN ZŁOTYCH ZAINWESTOWAŁ JUŻ SCHUMACHER PACKAGING W MYSZKOWSKĄ PAPIERNIĘ. PLANOWANE SĄ KOLEJNE INWESTYCJE NA 600 MLN ZŁOTYCH:

Schumacher Packaging w ciągu kolejnych 10 lat rozważa budowę w Myszkowie nowej maszyny papierniczej lub przetwórstwa papieru i produkcji tektury falistej. Koszt takiej inwestycji sięga 1 mld zł, czyli co najmniej drugie tyle ile zainwestowano dotychczas w fabrykę, razem z obecnie prowadzonymi inwestycjami. Rozwój fabryki jest jednak uzależniony od poprawy rozwiązań komunikacyjnych w Myszkowie. Jak bardzo miasto jest już „zatkane” wie każdy, kto próbuje przez nie przejechać na osi Będusz-Żarki. W fazie koncepcji, są pomysły budowy małej obwodnicy Myszkowa od ronda w Leśniczance do ulicy Koziegłowskiej w dzielnicy Nowa Wieś.”

https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/8780,ponad-400-mln-zlotych-zainwestowal-juz-schumacher-packaging-w-myszkowska-papiernie-planowane-sa-kolejne-inwestycje-na-60

Czy te plany są aktualne po przejęciu zakładu przez Hiszpanów z Saica? 

Po opublikowaniu komunikatu o zatwierdzeniu przejęcia firmy Schumacher Packaging przez Saica Group spytaliśmy firmę, co z planami rozbudowy zakładu. Mamy nadzieję na szybką odpowiedź.

Nieoficjalnie: Saica Group szykując się do przejęcia fabryki w Myszkowie wspomniała, że mają pomysł, aby ciepłownię produkującą parę technologiczną dla Papierni, zmodernizować, dodając jej funkcję spalarni odpadów

 

Saico wspominało o budowie spalarni. W centrum Myszkowa

Gdy przedstawiciele Saica Group odwiedzili Myszków, gdzie spotkali się z burmistrzem Włodzimierzem Żakiem mówiąc o planach przejęcia zakładu w Myszkowie padły te strony Saica pytania, jak miasto zapatruje się na możliwość przekształcenia, zmodernizowania ciepłowni w Papierni, tak, aby stała się spalarnią odpadów. Spalarnia miałaby przetwarzać w ciepło odpady produkcyjne z Papierni. Czy tylko te? Temat jest interesujący, bo spalarnie odpadów będą powstawały wokół nas coraz częściej, myśli o ich budowie coraz więcej miast w Polsce. Inną kwestią jest lokalizacja. Spalarnia o mocy takiej, że zasilana byłaby główne odpadami z Papierni nie powinna budzić kontrowersji. Wszak ciepłownia i tak spala obecnie paliwa kopalne. Co innego spalarnia nastawiona na utylizację odpadów dowożonych. Lokalizacja spalarni o takim „wsadzie’ surowcowym niemal w centrum miasta to już zupełnie inna perspektywa. O to też pytamy Saica Group, czy pomysł przekształcenia ciepłowni papierni w spalarnię będzie kontynuowany. Jaka miałaby być moc spalarni w MW i jakie odpady miałaby utylizować.

 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama