Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 02:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Uniwersytet Dziecięcy wznowi działalność?

30 października odbyła się kolejna, VIII Sesja Rady Miejskiej w Łazach, Poruszano na niej temat powstania Uniwersytetu Dziecięcego w Łzach, mieszkań w ramach TBS, poprawy znaków drogowych, dofinansowań do kanalizacji i wiele innych. Prześledźmy po kolei, co wydarzyło się na sali sesyjnej.
Podziel się
Oceń

Uniwersytet dziecięcy w Łazach i nowe dofinansowanie

23 października burmistrz Łaz odbył spotkanie z przedstawicielami Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jak poinformował, jego tematem było wznowienie działalności Uniwersytetu Dziecięcego.

-Jeśli oferta spotka się z aprobatą dzieci i rodziców, zajęcia rozpoczną się w styczniu 2025 roku -mówił Maciej Kaczyński.

Co więcej, gmina dostała informację, że otrzymano dofinansowanie na remont ul. Mickiewicza (na obszarze od ul. Wyzwolenie do ul. Kolejowej). Inwestycja ta oprócz nowej warstwy nawierzchni przewiduje remont chodnika i oznakowanie przejścia dla pieszych

Zielona przestrzeń” i rozpoczęcie naboru na mieszkania w ramach TBS

“Zielona przestrzeń” – tak nazywa się projekt, na który dofinansowanie gmina złożyła wniosek. Chodzi bowiem o stworzenie zielonej przestrzeni w mieście poprzez zagospodarowanie skweru przy ul. Różanej.

Jak podał dalej burmistrz Kaczyński – od 4 listopada do 28 listopada potrwa kolejny nabór wniosków o mieszkania w ramach TBS. 

-Od momentu pierwszego naboru zostało złożonych 26 wniosków -mówił burmistrz Łaz, wskazując, że obecnie podpisywane są umowy z wnioskodawcami.

Wnioski można składać od Działu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przy ul. Traugutta 15 w pokoju 307. Burmistrz podkreślał miejsce składania wniosków, gdyż budynek na ul. Pocztowej, gdzie dotychczas takie sprawy się załatwiało, jest w dalszym ciągu remontowany.

Poprawa znaków drogowych

W trakcie sesji radna Anna Szkliniarz wystąpiła z interpelacją o montaż znaku “ustąp pierwszeństwa” na ul. Brzezina jako droga podporządkowana z ul. Młynek, a także montaż znaków drogowych na skrzyżowaniu ulic Laskowa-Podgórna.

-Znaki drogowe przyczynią się do bezpieczeństwa na drogach i lepszej organizacji ruchu -argumentowała swoją interpelację radna.

Radna wskazywała również na nieczytelny znak informujący o poruszaniu się po drodze z pierwszeństwem przejazdu, który wisi na słupie elektrycznym na ul. Młynek skrzyżowanie z ul. Brzezina.

Rada wnioskowała o montaż tablic informujących o nazwach ulic: Marii Konopnickiej i Topolowej.

Agnieszka Janus, zwróciła się z prośbą o wystąpienie do zarządu dróg wojewódzkich o wytyczenie i oznakowanie przejścia dla pieszych na przystanku autobusowym na drodze wojewódzkiej 796 w Kuźnicy Masłońskiej. Jak wskazywała radna – ruch samochodów na tej ulicy jest spory, a osoby starsze nie czują się niebezpiecznie, kiedy mają przejść w nieoznakowanym miejscu na drugą stronę drogi, aby skorzystać z komunikacji miejskiej.

Komu należy się dofinansowanie do kanalizacji? Nawet do 80% kosztów!

Jedną z uchwał, która była podejmowana przez radę dotyczyła “zasad dofinansowania inwestycji w zakresie oczyszczania ścieków na terenie Gminy Łazy”. Jak czytamy w uchwale, dofinansowaniu mogą podlegać: budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, przepompowni ścieków lub przyłącza kanalizacyjnego w celu podłączenia do gminnej kanalizacji. Dofinansowanie poszczególnych inwestycji będzie wynosiło do 80% kosztów z nimi związanych.

Pytania do tej uchwały miała radna Renata Supernak. Chciała bowiem wiedzieć m. in. czy do każdego budynku będzie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach budowy przyłączy kanalizacyjnych i jak to będzie wyglądało w przypadku przyłączenia się kamienic – czy będzie je obejmowało jedno dofinansowanie, czy każdy z kanalików będzie liczony osobno. 

-Ten program jest adresowany do osób fizycznych, w większości jest skierowany do osób mieszkających na terenach, gdzie nie ma kanalizacji, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Oczywiście tam, gdzie jest wybudowana kanalizacja, mieszkańcy, osoby fizyczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie np. przydomowej przepompowni ścieków. My tych przydomowych przepompowni przy realizacji drugiego etapu mamy zaledwie kilka, zaledwie trzy albo cztery. Natomiast, w terenach gdzie jest kanalizacji miejska, mieszkaniec nie może się ubiegać o dofinansowanie. Zresztą nie dostanie ze starostwa z wydziału architektury pozwolenia na budowę z tego względu, że po prostu jest sieć miejska. W tym przypadku raczej wspólnoty nie będą mogły skorzystać z tego dofinansowania -oznajmił burmistrz Łaz, kontynuując:

-Wspólnoty przy kolejowej niedawno powstały i ich wydatki na tę infrastrukturę są bardzo duże. Myślę, że będzie możliwość rozmów, aby ułatwić im przyłączenie się do kanalizacji.

Wobec tej wypowiedzi radna Supernak przywołała jeden z punktów uchwały, który brzmi: “Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania, położonych w całości na terenie Gminy Łazy. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do wspólnot mieszkaniowych”.

-To możliwe, że mogą -usłyszeliśmy z sali.

Głos w tej sprawie zabrała kierownik wydziału: –Sądzę, że panu burmistrzowi chodziło o przydomową oczyszczalnię ścieków, bo do przyłączy tak, zgodnie z uchwałą, jest dofinansowanie. Też chciałabym wyprostować, że uchwała jest tym regulaminem, a wszystkie szczegóły dotyczące zasad będą zawierane już dokładnie w umowie.

Podziękowania i oczekiwania

Radna Maria Stempel złożyła burmistrzowi podziękowania za doświetlenie drogi w okolicach kościoła, technikum, przychodni oraz Biedronki (która znajduje się na ul. Kolejowej 7):

Z doświetlenia wszyscy są bardzo zadowoleni, dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu naszych mieszkańcom. Droga jest jasna i bezpieczna. Obcięte są wszystkie drzewa przy światłach. Światła są bardzo widoczne -mówiła radna.

Radna Renata Supernak mówiła jednak, że więcej lamp przydało by się chociażby na ul. Kolejowej, która biegnie od Przedszkola i na rozwidleniu dróg na ul. Częstochowskiej. Radna poruszyła sprawę ustanowienie strefy ruchu na osiedlu Podlesie. Chciała dowiedzieć się kiedy można by taką strefę ustanowić i gdzie dokładnie. Radna pytała się również, czy nie można by wcześniej rozwiązać problemu z pasami przejścia dla pieszych na ul. Jesionowej, ponieważ byłoby to szybsze rozwiązanie niż ustanowienie strefy ruchu.

Radna wskazała również, że rów przy drodze powiatowej w Ciągowicach, nadal nie jest oczyszczony pomimo wielu pism wysłanych do Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

-Co oznaczają te pachołki przy studzienkach [kanalizacji deszczowej] przy drodze powiatowej? -pytała radna Supernak. Jak dowiadujemy się z dalszej części sesji od radnego powiatowego Grzegorza Piłki – studzienki przy drodze powiatowej są zastawione, ponieważ trwa regulacja ich wysokości.

-Na chwilę obecną zostało usunięte zapadlisko na ul. Konstytucji 3 Maja koło warsztatu samochodowego. Nie mniej jednak, wszystko wskazuje na to, że będzie czekała nas jeszcze inwestycja udrożnienia kanalizacji deszczowej, ponieważ z informacji, jakie są zebrane, ta kanalizacja deszczowa jest nie do końca drożna. W pewnym momencie jest niedrożna, zatem powiat przygotowuje się do tej inwestycji dotyczącej wymiany kanalizacji deszczowej na odcinku najprawdopodobniej w okolicy Polnej aż do wiaduktu. To może jeszcze ewaluować -informował Grzegorz Piłka.

Na pytania radnej odpowiadał burmistrz Maciej Kaczyński. Odnośnie oznakowania przejścia przy ul. Jesionowej – wskazywał, że projektant już nad tym pracuje, a jak projekt będzie gotowy, zostanie on przedstawiony radnym.

-Odnośnie strefy ruchu i strefy zamieszkania, z tego co mi się wydaje, to są dwie różne rzeczy. Proponuję, żeby Komisja Porządku Publicznego zaprosiła przedstawicieli ruchu drogowego żeby przedyskutować ten temat -mówił burmistrz Kaczyński.

Odnośnie doświetlenie ulicy, za które dziękowała radna Stempel, burmistrz wskazał, że na danym obszarze udało im się naprawić jedynie problem instalacji, żadne nowe lampy nie zostały zakupione. Sprawą modernizacji oświetlenia gminy burmistrz chce się jednak zająć po podpisaniu umowy z dostawcą energii.

W 2025 Łazy wreszcie doczekają się punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Jak poinformował, obecny na sesji radny Rady Powiatu Zawierciańskiego Grzegorz Piłka – zgodnie z ustaleniami, w 2025 roku jeden z punktów nieodpłatnej pomocy znajdzie się w Łazach.

Kiedy ul. Kościuszki zostanie doświetlona?

Anna Grabarczuk, wykorzystując obecność radnego powiatowego, spytała jak wygląda sprawa oświetlenia ul. Kościuszki przy Szkole Podstawowej. Odpowiedź na pisma w tej sprawie nie satysfakcjonują radnej (jak i radnego Piłki), a mieszkańcy w dalszym ciągu czekają na doświetlenie przejścia, uważając jego wykonanie za koniecznie. Jak się wydaje ze słów radnego Grzegorza Piłki – sprawa zapewne będzie się jeszcze ciągnęła. Radny wskazywał, że na jednej z komisji w starostwie był poruszany temat miejsc szczególnie niebezpiecznych, które trzeba doświetlić i obiecał czynić dalsze kroki, aby rozwiązać ten problem w Łazach.


 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama