Stan oświaty w powiecie
W związku z podjęciem uchwały “w sprawie przyjęcia informacji o realizacji zadań oświatowych w powiecie zawierciańskim w roku szkolnym 2023/2024” na mównicę wyszedł przewodniczący Komisji Edukacji, radny Paweł Chmura. Radny wskazał, że każdego roku do końca października, przedkłada się informacje o stanie realizacji zadań oświatowych, co daje obraz jej stanu w powiecie zawierciańskim i pozwala układać plan działania na przyszły rok.
Radny mówił dalej, że w roku szkolnym 2023/2024 pod pieczą powiatu pozostało 12 jednostek oświaty, do których łącznie przynależało ponad 4 550 uczniów
Rada Powiatu Zawierciańskiego obradowała 31 października. Podjęto uchwały m. in. w sprawie zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w domu matki, zmian w budżecie powiatu na bieżący rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej, powierzenia Gminie Ogrodzieniec zarządzania odcinkiem drogi, która jest przez gminę remontowana.
Stan oświaty w powiecie
W związku z podjęciem uchwały “w sprawie przyjęcia informacji o realizacji zadań oświatowych w powiecie zawierciańskim w roku szkolnym 2023/2024” na mównicę wyszedł przewodniczący Komisji Edukacji, radny Paweł Chmura. Radny wskazał, że każdego roku do końca października, przedkłada się informacje o stanie realizacji zadań oświatowych, co daje obraz jej stanu w powiecie zawierciańskim i pozwala układać plan działania na przyszły rok.
Radny mówił dalej, że w roku szkolnym 2023/2024 pod pieczą powiatu pozostało 12 jednostek oświaty, do których łącznie przynależało ponad 4 550 uczniów.
-W okresie sprawozdawczym zostały utworzone 43 oddziały klas pierwszych, do których przyjętych zostało 1393 uczniów. Najwyższy procent ogółu zatrudnionych nauczycieli stanowią nauczyciele dyplomowani. Wszystkie szkoły podejmują działania nakierowane na pomoc uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie mają możliwość współzawodnictwa w różnych konkursach i zawodach sportowych z różnych dyscyplin -informował radnych Chmura wskazując kolejno, że szkoły podejmują wszelakiego rodzaju przedsięwzięcie edukacyjne oraz kulturalne mające na celu rozwój młodych ludzi.
Szpital w Zawierciu zakończył dwie inwestycje
Jak informował przewodniczący rady powiatu Jarosław Kleszczewski, w połowie października od dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu otrzymał informację dotyczącą zakończenia dwóch inwestycji w placówce.
-Projekty te obejmowały: modernizację i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wartość tej inwestycji to kwota 14 mln zł finansowana z Funduszu Medycznego i środków własnych oraz dostosowanie szpitala do potrzeb dla osób niepełnosprawnych poprzez przebudowę przejścia głównego do szpitala, wejścia do Izby Przyjęć, remont klatek schodowych, budowę windy w segmencie A budynku szpitala oraz wydzielenie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych . Łączna wartość inwestycji około 6 mln zł -mówił przewodniczący Jarosław Kleszczewski.
Szkoła w Pilicy doczeka się nowej elewacji
Radny Szczepan Goncerz 3 października złożył interpelację w sprawie odnowienia elewacji na budynku Zespołu Szkół w Pilicy. Radny swoją prośbę argumentował niebezpieczeństwem jakie stwarzają dla nauczycieli i uczniów odpadające kawałki elewacji, która dodatkowo sprawia, że cały budynek wygląda nieestetycznie.
W odpowiedzi, jaką uzyskał radny z Referatu Inwestycyjnego Centrum Usług Wspólnych, dowiadujemy się, że zlecono wykonanie dokumentacji projektowej na zadanie o nazwie “Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Pilicy”. Dalej w odpowiedzi czytamy: “Prace projektowe zostały zakończone w dniu 19.09.2024 r. Zgodnie z procedurą (...) Wydział Architektury Starostwa Powiatowego w Zawierciu wydał zaświadczenie o braku sprzeciwu do zgłoszenia ww. zadania, co pozwala na dalsze działania związane z realizacją projektu. (…) ujęliśmy przedmiotową inwestycję do planu budżetu na rok 2025.”
Radny z Konfederacji chce rozliczać szkoły za „Tęczowy piątek”
W trakcie sesji trzy interpelacje złożył natomiast radny Jerzy Janoska:
-W Imieniu mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego zapytuję: dlaczego w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu nie ma chirurgii dziecięcej i czy w tym temacie istnieją jakieś działania w kierunku jej utworzenia?
Druga interpelacja radnego Jerzego Janoski dotyczyła obchodów tzw. “tęczowego piątku” w szkołach powiatowych.
-Zwracam się z prośbą o udzielnie szczegółowych informacji na temat przebiegu i organizacji tego wydarzenia w szkołach podległych Powiatowi Zawierciańskiemu, a także zgodności działań z obowiązującymi regulacjami.
Radny chciał dowiedzieć się, w których szkołach zorganizowano “tęczowy piątek”, jaki był cel edukacyjny tego wydarzenia i jak przebiegał, czy rodzice wyrazili pisemną zgodę na “tego rodzaju kontrowersyjne wydarzenia”, czy o takim dniu było poinformowane kuratorium oświaty i czy szkoły zapewniły, w związku z obchodami tego dnia, wsparcie psychologiczne zarówno dla uczniów, jak i rodziców.
Konflikt w ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu
Kolejno radny zwrócił uwagę na problem występujący w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Zawierciu. Problem ten, jak możemy dowiedzieć się z interpelacji radnego, dotyczy relacji rodzice - rada rodziców - nauczyciel a dyrekcja placówki, który może, zdaniem radnego wpłynąć również na dobro dzieci.
-Myślę, że ten problem istnieje z tego względu, że nawet po rozmowie z przedstawicielami, którzy tak jak tu wymieniłem zgłosili się na dyżur, ale po rozmowie z panią dyrektor, a sama przyznała, że taki problem istnieje. Chciałabym żeby ten problem nie był zamiatany pod dywan, bo o ile te relacje międzyludzkie nigdy nie są idealne, ale proszę państwa, te relacje naprawę wpływają na rzeczy najważniejsze - na dobro dzieci. Sam byłem w Radzie rodziców, sam chodziłem po wywiadówkach , jestem ojcem dzieci i wiem, jak to jest, są że tak powiem trudne relacje, że rodzice są dzisiaj dosyć roszczeniowi.
-Z tego co wiem, ten problem jest rozwiązany od dłuższego czasu i mamy takie trochę małe postępy, ale rzeczywiście istnieje i to mogę potwierdzić -mówił w tej sprawie przewodniczący Jarosław Kleszczewski.
Michalina Skwara
nasz komentarz: Nie wiem, czy w którejś ze szkół powiatu odbył się „Tęczowy piątek”, w tym roku organizowany 25 października. Nieco wcześniej, choć też w październiku 10.X był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wymieniam razem dwie imprezy, gdyż problemy z akceptacją i tolerancją młodzieży LGBT+ agresja i hejt której doznaje ta młodzież, jest przyczyną problemów, również psychicznych, a czasem niestety kończy się tragedią. Samobójstwa dzieci i młodzieży dotykają nas zdecydowanie zbyt często, problemy psychiczne ma nie tylko młodzież LGBT+. Ton pytań radnego Janoski, z Konfederacji, czyli partii znanej ze swojej homofobii, choć nie był wyrażony w agresywny czy wulgarny sposób, to jednak każe się zastanowić, czy już samo pytanie w ten sposób nie jest dla młodzieży dyskryminacją? Bo po co rozliczać szkoły z Tęczowego Piątku? Może lepiej (jeżeli gdzieś się odbył) przyjść i porozmawiać? Na szczęście skończyły się po dojściu do władzy Koalicji 15 X homofobiczne rządy Zjednoczonej Prawicy, z którą Konfederacja choć nie rządziła, to w spierała ją w wielu działaniach, również tych nacechowanych homofobią.
Chcieliśmy się dowiedzieć czy w którejś ze szkół powiatu zawierciańskiego odbył się Tęczowy Piątek, o co spytaliśmy inicjatora tej akcji, Fundację GrowSPACE. Poprosiłem też o komentarz do wypowiedzi radnego Janoski z Konfederacji: "proszę o komentarz do pytań, czy może do sposobu ich zadawania, w jaki robi to radny Janoska. Moja wrażliwość mi podpowiada, że przez radnego przemawia homofobia, gdy mówi o "tego rodzaju kontrowersyjnych wydarzeniach"."
Niestety redakcja nie doczekała się odpowiedzi Fundacji GrowSPACE. Szkoda, bo o homofobii zawsze warto rozmawiać. Czyba, że w wypowiedzi radnego z Konfederacji nie ma nic nacechowanego uprzedzeniami, ale o tym też warto rozmawiać. -komentuje Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze