O tym, że takie spotkanie jest organizowane, powiadomił nas jeden z mieszkańców. Oficjalnie nic o zebraniu nie wiadomo. Po tym, jak 30 stycznia 2024, po fali krytyki ze strony mieszkańców Zawady i Jaworznika, burmistrz Adam Zamora zdjął z porządku obrad zaplanowanej na ten dzień sesji Rady Miejskiej Żarki, uchwały zamiarze likwidacji szkół, niektórzy odetchnęli z ulgą: szkoły uratowane! Ale natychmiast pojawiły się spekulacje, że to tylko zwłoka, że temat wróci w ferie, kiedy część rodziców wyjedzie, szkoły pracują na mniejszych obrotach. Aby zlikwidować szkoły do końca sierpnia 2025, gmina musi zacząć procedurę od podjęcia przez radnych uchwały od zamiarze likwidacji szkół do dnia 28 lutego 2025. Czy tak się stanie?
Burmistrz wykręca się od tematu. Nie zgodził się też na wywiad
Już 2 lutego do burmistrza Żarek Adama Zamory wysłaliśmy pytania, czy to prawda, że wycofanie uchwał o likwidacji szkół, to tylko „gra na zwłokę”. Że temat wróci. Pytamy dokładnie tak:
„30 stycznia 2025 zgodnie z naszymi przewidywaniami, Burmistrz MiG Żarki wycofał z porządku obrad uchwały o likwidacji szkół w Zawadzie i Jaworzniku. Jednak z przebiegu sesji, i wypowiedzi m. in. burmistrza, można wysnuć wątpliwości, czy burmistrz Żarek wycofuje się całkowicie w pomysłu likwidacji szkół, czy też odkłada podjęcie uchwały o kilka tygodni? Uzasadnienie wycofania uchwał z porządku obrad, przyjęte przez wszystkich obecnych radnych było nieco niejasne.
Dlatego proszę o sprecyzowanie -pytamy. Pod pytaniami od razu dodaliśmy odpowiedzi burmistrza Adama Zamory.
1. Jaki był powód wycofania uchwał o likwidacji szkół w Zawadzie i Jaworzniku? Czy są to przyczyny formalne (błędy w projektach uchwał) czy merytoryczne (odstąpienie od zamiaru likwidacji)?
Adam Zamora: Powód wycofania uchwał został szczegółowo omówiony i przedstawiony radnym Rady Miejskiej w Żarkach oraz uczestnikom obrad komisji poprzedzających sesję. Rodzice i mieszkańcy sołectw Jaworznik i Zawada poprosili o więcej czasu na konsultacje. Burmistrz MiG Żarki zaprosił do debaty na temat racjonalności utrzymania małych szkół w wiejskich sołectwach. W obradach komisji uczestniczył dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Myszkowa. Pan Robert Pawlik zrobił prelekcję na temat rozwoju dzieci w małych palcówkach oświatowych, przedstawił wady i zalety uczęszczania dzieci do małych wiejskich szkół i tych dużych, miejskich.
2. Czy mimo wycofania uchwał o likwidacji szkół prawdziwe są spekulacje, że Burmistrz MiG Żarki Adam Zamora zamierza przestawić ponownie uchwały o likwidacji szkół do dnia 28.02.2025?
Adam Zamora: „Nie będę się odnosił do spekulacji” - Padła odpowiedź.
3. W dyskusji w szkołach, nt. propozycji likwidacji szkół wśród wielu argumentów, był taki, że gmina powinna w innych miejscach poszukać oszczędności. Próbowaliśmy podliczyć, ile osób zostało nowo zatrudnionych w gminie i jednostkach podległych, doliczyliśmy się ok. 5, w tym: kierownik ZUK, kierownik od oświaty, kilka stanowisk urzędniczych (sekretariat i inne). Proszę więc o udzielenie informacji publicznej, z podaniem stanowisk:
a) zestawienie nowo utworzonych stanowisk wraz z podaniem zakresu obowiązków dla zatrudnionych na nich osobach:
Adam Zamora: Utworzone zostało stanowisko kierownika Referatu Sportu i Rekreacji. Stanowisko to nie obciążyło dodatkowo budżetu z uwagi na przeniesienie innego pracownika z art. 23 kodeksu pracy do innego pracodawcy poza teren gminy Żarki. Ponadto pozwoliło to unormować stan prawny, wskazać w tym miejscu należy, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat zadania z zakresu sportu i rekreacji były realizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, a nie jak w przypadku innych urzędów konkretny referat. W załączeniu zakres obowiązków.
Tu przyda się nasze wyjaśnienie: też dowiedzieliśmy się, że do Powiatowego Urzędu Pracy przeszła jedna z pracownic gminy Żarki. Do PUB trafiają ostatnio różni działacze PiS (Jarosław Kumor np.). Żeby mogli znaleźć zatrudnienie, PUP najpierw nie przedłuża umowy innemu pracownikowi (robi wolne miejsce) po czym ogłasza rekrutację, formułując nowe warunki na to samo stanowisko (administracja obiektem PUP). Pojawia się ciekawy wymóg: wykształcenie „logistyk” Urząd Pracy do firma spedycyjna lub magazyn Amazon?
W innym miejscu (pracownica PUP z 30 letnim stażem) zwalnia się z pracy sama. I robi się nowe wolne miejsce!
b) ilość nowo zatrudnionych osób na istniejące stanowiska urzędnicze wraz z informacją co się stało z pracownikami, którzy zajmowali je wcześniej od objęcia urzędu burmistrza przez pana Adama Zamorę.
Odpowiedź burmistrza: Zatrudniona została 1 osoba na istniejące stanowisko urzędnicze. Stosunek pracy z osobą zatrudnioną na tymże stanowisku wygasł.
„Argumenty ZA argumenty PRZECIW likwidacji szkół w Zawadzie i Jaworzniku” Czyżby Zamora bał się rozmowy na temat szkół?
W pytaniach z 3 lutego pisaliśmy: składam propozycję aby burmistrz Adam Zamora w trudnym temacie propozycji likwidacji szkół udzielił naszej redakcji wywiadu, w terminie możliwie najszybszym. Temat rozmowy to:
Burmistrz MiG Żarki Adam Zamora nie zgodził się na wywiad, na temat szkół. Może go strach obleciał, może były inne powody. Pewne jest tylko to, że o szkołach, przyznajemy, temat dla nie go trudny, rozmawiać nie chciał. Zwłaszcza, że powodem likwidacji mają być oszczędności a pomimo 2 spotkań rodzice nigdy nie usłyszeli, jakie to będą oszczędności, ile gmina zaoszczędzi na likwidacji szkół. Czy zaoszczędzi cokolwiek.
Likwidacja szkół = referendum nad odwołaniem burmistrza?
Podczas zebrań z rodzicami i mieszkańcami w Zawadzie i Jaworzniku pod adresem burmistrza Asama Zamory padały zarzuty, że w kwietniu 2024 gdy prosił o głos w wyborach, obiecywał że nie będzie zamykał szkół: -Tu na tej sali (Jaworznik) nam pa to obiecał w kwietniu!- mówiła jedna z kobiet.
„Kłamca”, „oszust” to słowa które często podały na sali. W Jaworzniku wydawało się, że Adam Zamora zdaje się rakiem wycofywać z zamiaru likwidacji szkół, powiedział, że „uchwały być może wycofa” Po zebraniu pytaliśmy, to już przesądzone? Unikał odpowiedzi. Ale 30 stycznia zaproponował radnym zdjęcie uchwał z porządku obrad. „Za” byli wszyscy obecni na sali radni. Ciekawe więc, skoro temat likwidacji szkół, wszyscy którzy byli za odłożeniem tematu (nie rezygnacją) teraz pokornie przegłosują likwidację szkół?
Już przed zebraniem rodziców szkole w Jaworzniku dostaliśmy informacje, że jeżeli radni podejmą uchwały o likwidację szkół, będzie to oznaczało rozpoczęcie inicjatywy referendalnej nad odwołaniem burmistrza i radnych. Nie jest to proste, w roku 2012 też z powodu szkoły doszło do referendum w Koziegłowach. Mieszkańcy chcieli odwołać burmistrza Jacka Ślęczkę i radnych. Nie udało się, zbyt mało mieszkańców poszło do urn, choć większość tych co poszli, była za odwołaniem burmistrza i radnych:
„Z 1032 osób które wzięły udział w referendum 951 zagłosowało za odwołaniem Rady Gminy i Miasta Koziegłowy przed upływem kadencji, 42 wyborców było przeciw. Za odwołaniem Jacka Ślęczki z fotela burmistrza było 858 wyborców, przeciw 126. Nigdzie w gminie frekwencja nie dobiła ustawowego progu 30% (próg ważności referendum), ale widać, gdzie burmistrz i radni są najbardziej niepopularni. 22,3 % wyborców poszło do urn w Siedlcu Dużym, gdzie radni i burmistrz chcieli zlikwidować szkołę. W Gniazdowie, gdzie Ślęczka w skandaliczny sposób przebudował ul. Wesołą, śpiesząc się przed referendum, do urn poszło 15% wyborców. W Koziegłowach frekwencja wyniosła mizerne 10,56%, ale to jednak 3 wynik w gminie. Wyborcy nie byli jednomyślni w ocenach. Za odwołaniem radnych głosowało 97,77% wyborców, a –to ciekawe- za odwołaniem burmistrza mniej, 87,20%. To wynik, który paradoksalnie umacnia burmistrza wobec radnych, wyraźnie bardziej nielubianych do niego” pisaliśmy w artykule w 2012 roku.
Cały tekst:
a wcześniej:
W Żarkach sytuacja jest zupełnie inna! Referendum ma szansę być wiążące
Jeżeli burmistrz Żarek Adam Zamora i Rada Miejska w Żarkach przeforsują likwidację szkół, jeszcze zanim ich decyzje będą prawomocne, ma szansę odbyć się referendum nad odwołaniem burmistrza i radnych. W marcu może ruszyć inicjatywa referendalna. Jest jedna ważna okoliczność, która może zdecydować nie o frekwencji a tym samym o ważności referendum. Bez względu na jego wynik. Zwykle odwoływany burmistrz, wójt, prezydent miasta „gra” na nieważność referendum, na niską frekwencję, zachęcając zwolenników żeby zostali w domu. W 2025 roku sytuacja jest szczególna: 18 maja odbędzie się I tura wyborów Prezydenta RP., a druga tura która też jest pewna, 1 czerwca. Jeżeli referendum nad odwołaniem burmistrza i radnych odbędzie się tego samego dnia (I lub II tura wyborów prezydenckich) co jest bardzo możliwe, sytuacja w Żarkach może być zupełnie inna.
Będziemy obserwować rozwój wydarzeń.
Zawiercie: o co chodzi z SP8? W BIP tylko petycja, że mieszkańcy, rodzice są przeciwni "pomysłom likwidacji"
treść petycji do pobrania:
Napisz komentarz
Komentarze