Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 11 kwietnia 2025 14:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

KAMERA, AKCJA: KRĘCIMY LIP DUBA!

Reklama
(Zawiercie) Szkoła nie musi być nudna. Może oryginalnie promować siebie i swoich uczniów. Nowoczesny sposób na fantastyczną zabawę i lansowanie własnego stylu znalazła młodzież z Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu. 9 marca uczniowie nakręcili pierwszy w historii naszego powiatu lip dup.
Reklama
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Szkoła nie musi być nudna. Może oryginalnie promować siebie i swoich uczniów. Nowoczesny sposób na fantastyczną zabawę i lansowanie własnego stylu znalazła młodzież z Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu. 9 marca uczniowie nakręcili pierwszy w historii naszego powiatu lip dup.

Reklama

 

Lip Dup, to nowa forma sztuki i zarazem promocji. Polega na tym, że wszyscy, którzy biorą udział w zabawie, poruszają ustami w rytm jakiejś znanej piosenki, całą akcję rejestruje kamera. I stąd wzięła się właśnie nazwa: lip – od lips (usta) i dup – od dubbing (podkładać głos). Tak powstaje krótki muzyczny filmik, na którym aktorzy skaczą, biegają, siedzą, leżą, otwierają drzwi, szturchają się, tańczą, wchodzą po schodach i do tego ruszają ustami do utworu, który staje się podkładem nowopowstałego teledysku. Choć lip dup to bardzo popularna forma szczególnie w serwisach internetowych, to w Zawierciu nikt wcześniej nie zdecydował się na nakręcenie czegoś podobnego.

 

- Pomysłodawcą akcji była Marlena Bednarska, która przeglądając strony komputerowe szkół i uczelni zauważyła, że taka forma reklamy staje się coraz bardziej popularna. Jesteśmy pierwszą szkołą w powiecie, która zdecydowała się na stworzenie własnego lip duba – wyjaśnia Grzegorz Pierzchała, dyrektor Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu.

 

Korytarze „Ekonomika” szybko zapełniły się młodzieżą w przeróżnych dziwacznych strojach. Byli Indianie, strażacy, straż miejska. Uczniowie założyli peruki i ozdobili twarze kolorowymi makijażami. Każdy przez tę jedną chwilę mógł poczuć się jak prawdziwa gwiazda: zaszaleć, zatańczyć i zrobić coś śmiesznego. Przez tę na pozór tylko zabawę młodzież miała okazję pokazać widzowi siebie i swoją szkołę.

 

- Lip dup polega na tym, że pod wybraną piosenkę kręcony jest jednym ujęciem film, który pokazuje: uczniów, budynek i życie szkoły od wewnątrz. Prezentowany jest także faktyczny potencjał szkoły. To nie reklama narzucająca się widzom, ale wesoła forma klipu, która ma dynamiczny i spontaniczny charakter. Myślę, że to wszystko nie udałoby się, gdyby nie zaangażowanie naszych uczniów i nauczycieli – przyznaje Marlena Bednarska zastępca dyrektora i koordynator akcji.

 

-W naszej szkole od dawna organizowano Dzień Ekonomiczny. Polegał on na tym, że każda klasa przygotowała jakieś stoiska: kosmetyczne, fryzjerskie, gastronomiczne. W tym roku zamiast tego postanowiliśmy nakręcić teledysk – mówią Monika Kolacha i Magda Górecka uczennice z „ekonomika”.

 

Niełatwo zrobić lip dup. Trzeba było wybrać odpowiednią piosenkę, namówić do udziału w zabawie najbardziej szalonych uczniów, nauczycieli i stworzyć cały klip przez jedno długie ujęcie. To przedsięwzięcie medialne jest bardzo trudne do realizacji. Jak ogarnąć jedną kamerą setkę osób?

 

- Było ciężko, ale uważam, że jeśli 150 osób chce dać coś z siebie i zrobić coś fajnego, to musi się udać. Myślę, że ta forma jest bardzo trafiona, szczególnie dla młodzieży – stwierdza jeden z głównych twórców teledysku Adam Cholewka ze studia wideo „Foto Zbyszek” z Kromołowa.

 

Po kilku próbach udało się skończyć klip. Będzie go można zobaczyć już niedługo tam, gdzie lip duby czują się najlepiej, czyli w internecie: na serwisie YouTube i na stronie www.zsezawiercie.republika.pl. Klip będzie dostępny również na płytach i zostanie wykorzystany podczas akcji zachęcania gimnazjalistów do wyboru nauki w „ekonomiku”.

 

- Jesteśmy dumni, że mamy taką zdolną młodzież i że wszyscy sobie poradzili – podsumowała M. Bednarska.

 

Monika Polak- Pałęga

 

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KalinaTreść komentarza: Nie rozumiem jak można popierać Konfederację. Mentzen, który mówi o gwałcie jako niedogodności !!! Szok. Niedogodność to jest przy leczeniu zęba. Ponad 80% ofiar gwałtu cierpi na zespół stresu pourazowego. Przypomnijcie sobie 5 Mentzena!!!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 11:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: slazaninTreść komentarza: jaka cena biletów?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:10Źródło komentarza: PRZEDSTAWIENIA W ZAWIERCIU, SIEWIERZU i MyszkowieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama