(Zawiercie) Na to pytanie, jak co roku muszą odpowiedzieć sobie uczniowie, którzy kończą gimnazjum i maturzyści z terenu naszego powiatu. To właśnie dla nich zorganizowano już ósme Powiatowe Targi Edukacyjne, których gospodarzem był Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu. Od 3 do 5 marca młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną powiatu bez „biegania” od szkoły do szkoły. Szkoły prześcigały się w rozdawaniu ulotek i nie tylko. Wygląda na to, że minęły już czasy, kiedy to uczeń rywalizował z rówieśnikami o miejsce w szkole – teraz to szkoły zaczęły rywalizować ze sobą o ucznia. Czyżby dopadł nas niż demograficzny?
Powiatowe Targi Edukacyjne to wspólna inicjatywa MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania oraz Starostwa Powiatowego w Zawierciu. W pierwszych dwóch dniach zaprezentowały się szkoły ponadgimnazjalne, a w ostatni dzień szkoły policealne i uczelnie wyższe.
- Już po raz drugi byliśmy gospodarzami targów. Cieszą się one coraz większą popularnością. 3 i 4 marca szkołę odwiedziło 700 gimnazjalistów, a 5 marca około 300 maturzystów. Myślę, że jest to dobra inicjatywa. Młodzież ma możliwość porozmawiania z uczniami i z nauczycielami ze szkoły, która ich interesuje. Ważne jest także zapoznanie się ze specyfiką danego zawodu, która pozwala na określenie szans późniejszego zatrudnienia w nim - mówi Halina Janoska, dyrektorka Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu.
W ciągu dwóch pierwszych dni zaprezentowało się 18 wystawców, w tym 12 Zespołów Szkół. Swoje stoisko zaprezentowały między innymi: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Zawierciu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Mobilne Centrum Informacji OHP.
W targach wzięły udział 34 szkoły i uczelnie, m in.: Politechnika Śląska, Śląska Akademia Medyczna, Akademia im. Jana Długosza.
-Chcieliśmy stworzyć młodzieży możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy powstają nowe kierunki takie jak technik-logistyk, czy technik ochrony środowiska – tłumaczy Jerzy Muc, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stoisko Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego z Łaz. Można było na nim obejrzeć między innymi atrapy broni palnej. Szkoła już od dawna prowadzi klasę wojskową pod patronatem 6 Brygady Desantowo-Szturmowej z Krakowa. Młodzież z klasy o profilu wojskowym ćwiczy na poligonie, na basenie oraz na strzelnicy.
- Jesteśmy jedyną bezpłatną szkołą w regionie, kształcącą między innymi dla Służby Ochrony Lotnisk. W ramach liceum ogólnokształcącego oprócz klasy wojskowej oferujemy: klasę goprowską (patronat Jurajskiej Grupy GOPR), klasę policyjną i europejską. W ramach technikum kształcimy w zawodzie elektryka, gdzie zajęcia praktyczne odbywają się w Citroenie i Mazdzie – mówi Michał Brzozowski dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach.
- Nie wiem, którą szkołę wybiorę. Zdecydowałam się przyjść tu z koleżankami, bo to jedyna możliwość porozmawiania z uczniami ze szkół, do których chciałybyśmy chodzić. Na pewno wezmę kilka ulotek, ale nad wyborem szkoły jeszcze się zastanowię– przyznaje Kasia uczennica z zawierciańskiego gimnazjum.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowały się placówki z Zawiercia, Łaz, Pilicy, Szczekocin, Poręby i Żarnowca. Wszystko po to, by zachęcić młodych ludzi do nauki właśnie w naszym powiecie.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze