Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 06:29
Przeczytaj!

Krajowy System E-Faktur - czym jest?

Krajowy System E-Faktur został wprowadzony w naszym kraju przez Ministerstwo Finansów. Najłatwiej mówiąc, jest to ogólnokrajowy program informatyczny, który pozwala przedsiębiorcom wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na dodatkowe korzyści podatkowe. Co warto wiedzieć o Krajowym Systemie E-Faktur? Od kiedy obowiązuje taka opcja?
  • 17.05.2023 13:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Krajowy System E-Faktur - czym jest?

Krajowy System E-Faktur

Aktualnie Ministerstwo Finansów przekonuje nas dobrowolnie do tego, aby korzystać z platformy KSeF. Dobrowolne korzystanie ma obowiązywać do 2024 roku. Z kolei zmiany w projekcie wskazują, że termin wejścia w życia obowiązku stosowania KSeF to 1 lipca 2014 rok. Ten termin nie dotyczy jednak każdego podatnika. Odnosi się głównie do czynnych podatników VAT, natomiast podatnicy zwolnieni z VAT będą korzystać z systemu od 1 stycznia 2025 roku. 

Co ciekawe, Krajowy System E-Faktur jest następcą platformy fakturowania elektronicznego. Taka platforma pozwala sprawnie wysyłać, wystawiać i odbierać faktury ustrukturyzowane. Nie bez znaczenia jest to, że podobne rozwiązanie prowadzone jest już na bazie PED, czyli platformy elektronicznego fakturowania. Służy ona do wymiany ustrukturyzowanych faktur w obrocie instytucjami budżetowymi. Jednakże pamiętajmy o tym, że są to dwie różnorodne propozycje. 

Co warto wiedzieć?

Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik PrzedsiębiorcyCo jeszcze warto wiedzieć? Przedsiębiorcy korzystać mogą dodatkowo z funkcji przechowywania, oznaczana numerem faktur i weryfikowania zgodności z wzorem dokumentu. Okazuje się, że Krakowy System E-Faktur daje także możliwość analizowania i kontrolowania danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłania komunikatów o wystawieniu, odrzuceniu lub braku możliwości wystawienia dokumentu. To niezwykle ciekawy system, który aktualnie interesuje coraz większe grono przedsiębiorców. 

Jakie zalety daje korzystanie z KSeF? W tym wypadku korzyści jest bardzo dużo. Obecnie przystąpienie do systemu jest dobrowolne. To oznacza, że przedsiębiorca sam decyduje o tym, czy zamierza korzystać z platformy. Rząd przygotował liczne bonusy, które mogą nas zachęcić do takiego rozwiązania. Na jakie udogodnienia można liczyć? Przede wszystkim docenić trzeba:

  • Zwolnienie z obowiązku przekazywania plików JPK_FA na żądanie urzędu
  • Zwolnienie z obowiązku przechowywania i archiwizowania faktur (to zadanie wykonuje KSeF)
  • Bezpieczeństwo interpretacyjne (występuje jednolity forma faktury elektronicznej dla każdego użytkownika. a nabywca nie może stwierdzić, że nie otrzymał faktury, gdyż jest ona błyskawicznie przesyłana)
  • Skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku (z 60 do 40 dni)
  • Możliwość pobierania kosztowych faktur z systemu, bez konieczności posiadania faktury papierowej
  • Większy poziom automatyzacji procesów księgowania i fakturowania, co wiąże się ze skróceniem czasu formalności podczas rozliczeń i zmniejszeniem podatności na błędy

Faktem jest, że wprowadzenie jednego systemu e-faktur w całym kraju zapewnia fiskusowi bieżące informacje odnośnie dokonywanych transakcji sprzedaży i zakupu. Poza tym, zaletą jest ułatwienie i przyspieszenie kontroli na gruncie VAT oraz zwiększenie dochodów budżetu państwa. W tym wypadku znajomość aktualnych przepisów jest bardzo ważna. Każdy przedsiębiorca powinien na bieżąco być z wszelkimi zmianami, które odnoszą się do prowadzenia firmy. W efekcie można skupić się na tym, co najważniejsze, tak aby rozwijać działalność gospodarczą. 

--- Materiał zewnętrzny ---