Agapant – podstawowe informacje o roślinie
Agapant (znany także pod nazwą afrykańska lilia) to wywodząca się z Afryki Południowej roślina cebulowa wchodząca w skład rodziny amarylkowatych. Jej bliskimi krewnymi są między innymi krasnokwiat, śnieżyca, zefirant, amarylis, ismena czy narcyz. Roślina ta charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Gdy warunki są sprzyjające – może osiągnąć nawet 100 centymetrów wysokości. Liście agapantów są mieczowate, długie, równowąskie, matowe. Częścią podziemną rośliny są krótkie kłącza z mięsistymi, długimi korzeniami. Rośliny te są uprawiane dla bardzo dekoracyjnych, dużych kwiatostanów, które mogą przybierać barwę niebieską, fioletową, a także białą. Jeden okrągły kwiatostan składa się zazwyczaj z 30 sześcio-płatkowych, lejkowatych kwiatów. Atutem tej rośliny jest długi okres kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu, ostatnie natomiast przekwitają dopiero jesienią. Agapanty występują w wielu odmianach. Ciekawostką jest fakt, że były one uprawiane w Polsce już w 19 wieku. Rośliny te nie posiadają wystarczającej odporności na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie, dlatego zaleca się uprawiać je w donicach. Kwiaty agapantów są cenione przez florystów, gdyż długo utrzymują się w wazonie.
Jak wygląda uprawa agapantów w polskim ogrodzie?
Decydując się na zakup cebul agapantów musimy uwzględnić fakt, że rośliny te wywodzą się z krajów tropikalnych i nie są przystosowane do naszego klimatu. Są wprawdzie w stanie wytrzymać krótkie spadki temperatury do 0 stopni, jednak nie przetrwają polskich mrozów. Z tego względu wielu ogrodników decyduje się sadzić je w donicach, które w razie niesprzyjających warunków klimatycznych można przenieść do ogrzewanego pomieszczenia.
Agapanty można uprawiać z cebul lub z nasion. Jednak sadząc nasiona musimy liczyć się z tym, że pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po około 3 latach.
Odpowiednie dla agapantów stanowisko jest ciepłe, słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby połamać łodygi tych roślin. Unikajmy sadzenia agapantów w cieniu, gdyż w takich warunkach mogą nie zakwitnąć.
Jeżeli chodzi o podłoże – najlepiej sprawdzi się gleba próchnicza, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, zasobna w składniki pokarmowe. Cebule agapantów dobrze jest posadzić w niewielkich donicach, które jesienią można przenieść do pomieszczenia.
Agapant – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?
Agapanty potrzebują regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Warto je również nawozić specjalnymi nawozami do roślin kwitnących. Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dobrze jest to zrobić jak najszybciej, gdyż wytwarzanie nasion bardzo osłabia roślinę.
Wybieramy pełnowartościowe cebule agapantów
Cebule agapantów można kupić w większych sklepach ogrodniczych (czasem także w supermarketach), a także zamówić przez internet. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w miarę możliwości wybierać cebule od polskich, renomowanych producentów. Odpowiednie do sadzenia są wyłącznie cebule duże i jędrne, pozbawione przebarwień i uszkodzeń mechanicznym. Kupując cebule w większych zestawach upewnijmy się, że ich opakowania nie są wyblakłe (jest to sygnał, że były zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych, co może negatywnie wpływać na ich zdolność do kiełkowania).