Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 22 lutego 2025 09:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL

Taki tytuł brzmi jak herezja, gdy dziesiątki lat edukacji mówią nam, że w piecu nie wolno palić śmieciami, a za wrzucenie do pieca na podpałkę kolorowej gazety można mieć poważne kłopoty. W Myszkowie Straż Miejska posługując się dronem z aparaturą pomiarową wykryje najmniejszą nieprawidłowość w tym, co wydobywa się z domowego komina. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy spalanie w celu produkcji ciepła lub prądu (zwykle obu produktów razem) odbywa się elektrociepłowniach czy spalarniach odpadów. Jedną z najnowocześniejszych na Śląsku elektrociepłowni ma firma Fortum w Zabrzu. 7 listopada Fortum wykonał rozruch technologiczny zakładu w Zawierciu, który produkuje dla elektrociepłowni w Zabrzu paliwo RDF. To nic innego jak resztki naszych domowych śmieci, mieszanina plastików, szmat, dosłownie wszystkiego, co nie nadaje się ani do składowania na wysypiskach, ani do recyklingu. Paliwo RDF jest też spalane w cementowniach. Zabrzańska elektrociepłownia firmy Fortum dziś mniej więcej w połowie zasilana węglem, w połowie paliwem RDF docelowo ma wytwarzać ciepło systemowe i prąd wyłącznie z RDF i spalanej biomasy.
LEPIEJ SPALAĆ ŚMIECI NIŻ WĘGIEL
Piotr Górnik prezes Fortum Polska. 12 grudnia 2024 podczas uroczystości otwarcia fabryki produkującej RDF w Zawierciu

Autor: kurierzawiercianski.pl

Podziel się
Oceń

W dniu 12 grudnia Fortum zaprosiło gości, w tym media na uroczystość otwarcia zakładu produkującego RDF w Zawierciu, w sąsiedztwie składowiska odpadów gminnej spółki ZGK Zawiercie. Mogliśmy obejrzeć nowy zakład, którego sercem jest rozdrabniacz Polaris. W wielkim skrócie do hali wjeżdża „frakcja nadsitowa” odpad z sortowania śmieci od których na składowisku, najczęściej w sortowni, udało się oddzielić wszystko co nadaje się do recyklingu i bioodpady. Zostaje właśnie frakcja nadsitowa: mieszanina plastików, innych tworzyw, resztek szmat, czy papierów. W dużym uproszczeniu wszystko co jako konsumenci wrzuciliśmy do pojemnika na odpady zmieszane. Całość jest rozdrabniania, a w kolejnych etapach wyłapywane są metale żelazne i nieżelazne w separatorach. Produkt końcowy do paliwo RDF w pełni zastępujące węgiel w zabrzańskiej elektrociepłowni. 
Podczas otwarcia zakładu Prezes Fortum Polska Piotr Górnik mówił m. in.: „-Od pomysłu stworzenia tego zakładu minęło 5 lat. Dziękuję samorządowi i społeczności lokalnej. W całości wyprodukowane tu paliwo RDF trafi do oddanej pięć lat temu elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, która produkuje ciepło dla Zabrza i Bytomia. Jako Fortum jesteśmy więc obecni, po otwarciu zakładu w Zawierciu, w trzech miastach: Zabrze, Częstochowa, Zawiercie. Każdy z nas, w ciągu swojego życia produkuje około 30 ton odpadów. W Zabrzu spalamy około 100.000 ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców województwa Śląskiego. Do końca 2027 roku zabrzańska elektrociepłownia w całości odejdzie od spalania węgla, który dzisiaj stanowi około 50% spalanego paliwa, a 50% to właśnie RDF, który teraz zaczynamy produkować w Zawierciu. Wybudowanie zakładu w Zawierciu kosztowało 35 mln zł, zatrudnienie znalazło tu kilkanaście osób.”

Piotr Górnik prezes Fortum Polska i Krzysztof Karolczyk Kierownik ds. Rozwoju Projektów w Fortum który był autorem pomysłu budowy fabryki w Zawierciu

W Polsce produkujemy około 13, 5 mln ton  odpadów z czego około 40% trafia na składowiska, ponieważ nie wiadomo co zrobić z tymi odpadami. Spora ich część trafia tam tymczasowo, gdyż są zbyt kaloryczne, żeby zalegać na wysypiskach. Ogromna część z tych odpadów może być przetworzona właśnie na paliwo RDF, ale problemy były dwa: niewystarczająca ilość instalacji (cementownie, spalarnie, elektrociepłownie) przystosowane do jego spalania i nierówna jakość produkowanego paliwa na rynku. Drugi z problemów Fortum postanowiło rozwiązań budując własny zakład, gdzie będą mieli pełną kontrolę nad procesem produkcji. 
Budowa fabryki Fortum w Zawierciu ruszyła w lutym 2023 roku, a początkowy plan zakładał, że już w styczniu 2024 odbędzie się jej rozruch technologiczny. Potrwało to nieco dłużej, mamy grudzień 2024, ale fabryka ruszyła. Będzie produkowała 100.000 ton paliwa ze śmieci rocznie. 
Już teraz przerabia frakcję nadsitową, składowaną w ZGK Zawiercie w betonowych bunkrach. Fortum wygrało też przetarg na odbiór frakcji nadsitowej od Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie. ZGK Zawiercie, gdzie trafiają odpady z Zawiercia, Myszkowa i okolicznych gmin zbiera około 20.000 ton rocznie odpadów, które mogą posłużyć do produkcji RDF. To 1/5 mocy przerobowej nowej fabryki, do Zawiercia trafią więc do przetworzenia odpady np. z już wymienionego składowiska w Sobuczynie. Docelowo Fortum Zawiercie będzie prawdopodobnie odbierał całość odpadów z ZGK Zawiercie, o ile oczywiście wygra ogłoszony przez ZGK przetarg. Ma ku temu wszelkie walory, zakłady są dosłownie obok siebie, co redukuje niemal do zera koszty transportu. A trzeba dodać, że obecne zasady rynkowe działają tak, że przetarg na odbiór odpadów, kłopotliwej frakcji nadsitowej, wygrywa ten, kto zgodzi się je odebrać na najniższą cenę. To ZGK Zawiercie będzie płaciło Fortum w Zawierciu, więc im niższa cena, tym mniejsze gminna spółka poniesie koszty zagospodarowania odpadów. Obecnie cena rynkowa za odebranie takich odpadów oscyluje w przedziale 600-700 zł/tonę. Mniej więcej tyle, przyjmując dzisiejsze ceny, gminna spółka ZGK Zawiercie zapłaci, żeby pozbyć się odpadów. Rocznie to kwota około 12 mln zł.

Nasze śmieci, które zalegały na tymczasowych składowiskach trafią po przetworzeniu do Zabrza, jako pełnowartościowe paliwo zastępujące węgiel. Docelowo, jak wyjaśniał nam Prezes Fortum Polska Piotr Górnik, zabrzańska elektrociepłownia ma produkować ciepło i prąd w całości bez udziału węgla, wyłącznie z biomasy (głównie zrębki leśne) i RDF. Jak wyjaśnia to w szczegółach Krzysztof Karolczyk z Fortum, który był autorem pomysłu budowy zakładu w Zawierciu  i nadzorował jego projektowanie oraz budowę, elektrociepłownia Fortum w Zabrzu docelowo może być przystosowana do pracy z wykorzystaniem nawet do 100% paliwa RDF w produkcji ciepła systemowego i prądu: -Jest to zależne od kolejnych inwestycji, które wyniosłyby setki milionów złotych, ale tak, elastyczność pracy elektrociepłowni w Zabrzu jest taka, że może spalać od 30 do nawet 100% RDF w swojej pracy.
O pomyśle budowy fabryki RDF Fortum w Zawierciu, pisaliśmy po raz pierwszy pod koniec 2020 roku. Wtedy mieszkańcy, ale też radni zwracali uwagę na korzyści, ale też zgłaszali obawy o niedogodności związane z późniejszym funkcjonowaniem zakładu. Główne korzyści są takie, że 20.000 ton odpadów zbieranych w Zawierciu będzie mogło być tu przetworzone i wywiezione do Zabrza. Fortum które wybudowało zakład na terenie dzierżawionym od ZGK Zawiercie, płaci też czynsz za działkę. Obawy radnych i mieszkańców w 2020 i 21 roku dotyczyły tego, że 80.000 ton odpadów musi zostać do instalacji Fortum przywiezione z zewnątrz. 
Tak na te obawy odpowiadał przedstawiciel Fortum, cytowany w artykule KZ z 18.12.2020 „TRANSPORT RDF NIE PRZEZ CENTRUM ZAWIERCIA”:
–Nowoczesne rozwiązania zastosowane w zakładzie, który planujemy wybudować w Zawierciu takie jak m. in. zamknięcie całej produkcji w hermetycznej hali i wyposażenie jej w kompleksowy system odpylania oraz filtry z węglem aktywnym na wypadek pojawienia się zapachów gwarantują, że sam zakład nie będzie uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Jednak uważamy, że jeśli chcemy mianować się „dobrym sąsiadem” dla mieszkańców Zawiercia to musimy zadbać nie tylko o to, aby sama instalacja była bezpieczna i nieuciążliwa, ale także o całe otoczenie, w tym transport z i do zakładu. Z tego powodu ograniczyliśmy liczbę ciężarówek do minimum i zorganizowaliśmy cały proces tak, aby nie było tzw. pustych przejazdów -mówi Krzysztof Karolczyk, Kierownik ds. Rozwoju Projektów w Fortum. 

cały artykuł dostępny w naszym archiwum:

W Polsce produkujemy około 13, 5 mln ton  odpadów z czego około 40% trafia na składowiska, ponieważ nie wiadomo co zrobić z tymi odpadami. Spora ich część trafia tam tymczasowo, gdyż są zbyt kaloryczne, żeby zalegać na wysypiskach. Ogromna część z tych odpadów może być przetworzona właśnie na paliwo RDF, ale problemy były dwa: niewystarczająca ilość instalacji (cementownie, spalarnie, elektrociepłownie) przystosowane do jego spalania i nierówna jakość produkowanego paliwa na rynku. Drugi z problemów Fortum postanowiło rozwiązań budując własny zakład, gdzie będą mieli pełną kontrolę nad procesem produkcji. 
Budowa fabryki Fortum w Zawierciu ruszyła w lutym 2023 roku, a początkowy plan zakładał, że już w styczniu 2024 odbędzie się jej rozruch technologiczny. Potrwało to nieco dłużej, mamy grudzień 2024, ale fabryka ruszyła. Będzie produkowała 100.000 ton paliwa ze śmieci rocznie. 
Już teraz przerabia frakcję nadsitową, składowaną w ZGK Zawiercie w betonowych bunkrach. Fortum wygrało też przetarg na odbiór frakcji nadsitowej od Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie. ZGK Zawiercie, gdzie trafiają odpady z Zawiercia, Myszkowa i okolicznych gmin zbiera około 20.000 ton rocznie odpadów, które mogą posłużyć do produkcji RDF. To 1/5 mocy przerobowej nowej fabryki, do Zawiercia trafią więc do przetworzenia odpady np. z już wymienionego składowiska w Sobuczynie. Docelowo Fortum Zawiercie będzie prawdopodobnie odbierał całość odpadów z ZGK Zawiercie, o ile oczywiście wygra ogłoszony przez ZGK przetarg. Ma ku temu wszelkie walory, zakłady są dosłownie obok siebie, co redukuje niemal do zera koszty transportu. A trzeba dodać, że obecne zasady rynkowe działają tak, że przetarg na odbiór odpadów, kłopotliwej frakcji nadsitowej, wygrywa ten, kto zgodzi się je odebrać na najniższą cenę. To ZGK Zawiercie będzie płaciło Fortum w Zawierciu, więc im niższa cena, tym mniejsze gminna spółka poniesie koszty zagospodarowania odpadów. Obecnie cena rynkowa za odebranie takich odpadów oscyluje w przedziale 600-700 zł/tonę. Mniej więcej tyle, przyjmując dzisiejsze ceny, gminna spółka ZGK Zawiercie zapłaci, żeby pozbyć się odpadów. Rocznie to kwota około 12 mln zł.


Równo 4 lata później zakład ruszył z produkcją i będziemy mogli na żywo obserwować, czy rzeczywistość jest zgodna z obietnicami. Na etapie uzyskiwania pozwoleń dla budowy zakładu, uzyskaną decyzję środowiskową oprotestowały dwie organizacje: Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia i Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Obie skargi złożone do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze) ostatecznie zostały prawomocnie uznane za nieuzasadnione, a decyzja środowiskowa stała się prawomocna 31 sierpnia 2022 roku. Procedury odwoławcze trwały półtora roku i po części były przyczyną tego, że zakład ruszył z produkcją paliwa 10 miesięcy później niż planowano.



Równo 4 lata później zakład ruszył z produkcją i będziemy mogli na żywo obserwować, czy rzeczywistość jest zgodna z obietnicami. Na etapie uzyskiwania pozwoleń dla budowy zakładu, uzyskaną decyzję środowiskową oprotestowały dwie organizacje: Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia i Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Obie skargi złożone do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze) ostatecznie zostały prawomocnie uznane za nieuzasadnione, a decyzja środowiskowa stała się prawomocna 31 sierpnia 2022 roku. Procedury odwoławcze trwały półtora roku i po części były przyczyną tego, że zakład ruszył z produkcją paliwa 10 miesięcy później niż planowano.

Rozdrabniacz to serce instalacji do produkcji paliwa RDF
Wsadem do produkcji RDF jest kaloryczny odpad tzw. "frakcja nadsitowa" której nie można składować na wysypiskach, leżałaby tam bezużyteczna
Gotowe paliwo alternatywne RDF będzie w całości z Zawiercia trafiało do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu


 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wojtasTreść komentarza: stać ich na sponsoring a nie stać na ekrany/osłony na oświetlenie, które przeszkadza mieszkańcom ulicy Myśliwskiej. To wiele pokazuje o intencjach kierujących tym przedsiębiorstwem. A do tego jakby prezentowali podejście w postaci -"wybudowaliśmy wam zakład na 200 miejsc pracy więc morda w kubeł"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 12:36Źródło komentarza: Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie J Autor komentarza: Jarosław Mazanek, dziennikarzTreść komentarza: Czyta pan to w internecie na smartfonie z Androidem, więc proszę ostrożnie te buty pucować bo jeszcze ekran się zaryzuje! A tak na poważnie to można jeszcze dodać, że mówił jeszcze Mentzen, że nie zgadza się na wysyłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. Typowy pacyfizm rosyjski typu: nie nasza wojna, przestępcy z Ukrainy zabierają nam pracę i kobiety i podobne bzdury. Niedawno jeden z konfederatów chciał zostać radnych w Żarkach, bez powodzenia, a na ulotce pisał, że będzie łapał pedofili uczących w żareckich szkołach (wyśmiano go w szkole za te pomysły), straszył wzrostem przestępczości powodowanej przez "obcych". Poprosiliśmy o dane policji, ta nie odnotowała żadnego wzrostu w gminie Żarki przestępczości której sprawcami byliby obcokrajowcy. O pacyfiźnie wielu osób, zwykle z Konfederacji, którzy "nie będą umierać za Kijów" pisałem w innym artykule, niestety też tylko w sieci, więc do "podcierania" musi Pan użyć ponownie smartfona. Było tam o chlubnych tradycjach polskiego oręża, gdy pogoniliśmy Ruskich do Moskwy (1610) i pod Kijów (25.041920). To fakty historyczne. A teraz spekulacja: z rządzami tchórzy i ruskich agentów spod różnych pacyfistycznych partyjek w Polsce to raczej Putin nas zajmie do Odry lub dalej.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 10:40Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 22:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: kandydat, m. in. atakując osoby LGBP, konkurenta Rafała Trzaskowskego nazwał „Tęczowym Trzaskowskim”. Popiera dobrowolny ZUS (a więc i dobrowolność życia bez emerytury i bezpłatnej służby zdrowia), uproszczenie podatków. (JotM) Ktoś kto streścił Sławomira Mentzena to ignorant i bezmózg, kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 16:50Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: krisTreść komentarza: gdzie tu są bluzgi w pozostałej części. Jako człowiek operujący zawodowo słowem pisanym raczej powinien pan znać definicję wyrazu "bluzgi, bluzgać". I na koniec zupełnie bezpodstawnie przyrównuje mnie pan prawicowych zacofanych prymitywów. Czyli chce mnie obrazić i jednocześnie zarzucić coś co nie ma miejsca. Mógłbym powiedzieć tym samym manipulacyjnym, zaczepnym, pasywno-agresywnym sposobem - że postępując w ten sposób widzi pan tylko lewicowy wykolejony punkt widzenia, czegoś czego niema, który teoretycznie walczy o wolność dla każdego i różnorodność, ale w praktyce... pod warunkiem że ta różnorodność jest z naszej lewicowej bańki i odpowiada tylko naszym poglądom. A resztę należy cenzurować, bo to prymitywy zacofane. Jak łaskaw był pan to podkreślić.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 09:50Źródło komentarza: Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Troszkę pogubili się zwolennicy wspólnoty. Jak się podejmuję budowy domu to myślę czy ją dowozić będę beczkowozem czy z wodociągu pod warunkiem, że podejmę wysiłek i udam się do RPWiK aby uzyskać przyłącze. Światło, gaz , podobnie. Chyba,że dogadam się z sąsiadem, który użyczy mi dostępu do swoich ujęć. Ale kto ma takie rzeczy podpowiedzieć jak się całe życie mieszka w bloku gdzie wszystko załatwia Spółdzielnia. A swoją drogą ciekawe dlaczego połowa sąsiadów nie przyswoiła sobie argumentacji wspólnotowców.Może warto przedstaawić czytelnikom inne argumenty. No chyba że ktoś uważa że ich już słuchać nie wartoData dodania komentarza: 4.02.2025, 23:55Źródło komentarza: Nie chcą spółdzielni, założyli pierwszą w wieżowcu wspólnotę. SM Hutnik kara ich zapowiedzią odcięcia wody
Reklama
Reklama
Reklama