Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 06:28
Reklama
Reklama

CZY BĘDZIE POWTÓRKA KATASTROFY ENERGETYCZNEJ?

(powiat zawierciański) Mieszkańcy naszego powiatu ciągle pamiętają największą od kilkudziesięciu lat katastrofę energetyczną, która powaliła na kolana służby Enionu na początku tego roku. 1 grudnia wszyscy z niepokojem obserwowali śnieżną burzę, która szalała za oknem. Strach okazał się uzasadniony, bo następnego dnia 750 odbiorców nie miało prądu. Jeśli dodać do tego nieprzejezdne drogi, to sytuacja rzeczywiście przypominała katastrofę. W sąsiednim Myszkowie na kilka godzin prądu pozbawieni byli mieszkańcy kilku dzielnic.
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Mieszkańcy naszego powiatu ciągle pamiętają największą od kilkudziesięciu lat katastrofę energetyczną, która powaliła na kolana służby Enionu na początku tego roku. 1 grudnia wszyscy z niepokojem obserwowali śnieżną burzę, która szalała za oknem. Strach okazał się uzasadniony, bo następnego dnia 750 odbiorców nie miało prądu. Jeśli dodać do tego nieprzejezdne drogi, to sytuacja rzeczywiście przypominała katastrofę. W sąsiednim Myszkowie na kilka godzin prądu pozbawieni byli mieszkańcy kilku dzielnic.

 

Na skutek nocnych, silnych opadów śniegu i szalejącego wiatru na terenie podlegającym będzińskiemu Enionowi uszkodzonych zostało 5 linii energetycznych średniego napięcia.

 

- O godz. 10.00 wyłączonych było 37 stacji energetycznych, a napięcia pozbawionych było 750 odbiorców z okolic Zawiercia (miejscowości: Skarżyce, Żerkowice, Ryczów i Złożeniec). Prądu nie miało również 1100 odbiorców z okolic Trzebini (miejscowości: Zederman, Zadole Kosmołowskie, Gorenice, Kwaśniów, Krzywopłoty) – informuje Piotr Żydek rzecznik prasowy będzińskiego Enionu.

 

Zdaniem firmy, awarie miały lokalny charakter i nie było poważnego zagrożenia dłuższymi przerwami w dostawach energii elektrycznej.

 

- W terenie pracowały wszystkie ekipy pogotowia energetycznego i brygady specjalne. Usterki zostały szybko zlokalizowane i już około 12.30 usunięte – dodaje rzecznik.

 

- Całodzienny brak prądu utrudnia ogrzewanie domów. W czwartek wymieniano słup energetyczny. Dlaczego nie zrobiono tego latem? – dziwi się pani Ewa z Bzowa.

 

POWTÓRKA Z ROZRYWKI?

Mimo wszystko Enion stoi na stanowisku, że wszystko jest pod kontrolą.

- Nasze służby i sprzęt techniczny jest optymalnie przygotowany do funkcjonowania w zimowych warunkach i dostarczania energii elektrycznej. Jednak każde anomalia pogodowe są groźne dla napowietrznych linii energetycznych. Linie te są bowiem bezpośrednio narażone na działanie śniegu, wiatru i niskich temperatur. Największe zagrożenie dla sieci stanowią skoki temperatury, poprzedzone intensywnymi opadami oraz osadzająca się na nich szadź. W tej chwili naszym odbiorcom nie grożą masowe i długotrwałe przerwy w zasilaniu – zapewnia Piotr Żydek.

 

Przypomnijmy: w ciągu trwających na początku stycznia katastrofalnych warunków atmosferycznych uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu uległo w pasie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej łącznie prawie 1200 słupów średniego napięcia. Trudne warunki i zaniedbania techniczne sprawiły, że ponad 80 tysięcy odbiorców z północnej części woj. śląskiego pozostawało bez prądu. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama