(Kromołów) Od ok. 10 lat kromołowianie zabiegali o to, by móc bezpiecznie przedostawać się na drugą stronę ul. Jurajskiej. Podania, petycje i apele wreszcie przyniosły efekt - przy skrzyżowaniu w centrum Kromołowa, najstarszej dzielnicy Zawiercia wreszcie wmontowane zostały światła i fotoradar. Mieszkańcy czekali na to wydarzenie od bardzo dawna. Wreszcie, po 10 latach ich błagania zostały wysłuchane – od listopada światła przy krajówce są, ale … nie świecą! GDDKiA twierdzi, że na uruchomienie dawno gotowej sygnalizacji potrzebuje jeszcze miesiąc.
Ze swoim problemem kromołowianie borykali się już od kilku lat, z obawą patrząc, jak ich pociechy każdego ranka zmierzają do szkoły. Od wielu lat przedostanie się na drugą stronę ulicy graniczyło z cudem, a przy tym było bardzo niebezpieczne. Jak twierdzą mieszkańcy, ruchliwa droga podzieliła ich dzielnicę na połowę.
- Budowa tego skrzyżowania to wniosek mieszkańców, który zgłaszany był na każdym spotkaniu z władzami miejskimi, powiatowymi, wojewódzkimi, na spotkaniach przedwyborczych i wszystkich innych odbywających się na terenie Kromołowa, od ponad 10 lat – wyznał przewodniczący Samorządu Mieszkańców Kromołowa Jan Sygiet.
Dzięki inwestycji GDDKiA życie kromołowian nie będzie już pełne strachu o to, czy w drodze do sklepu albo szkoły nie zostanie się potrąconym na przejściu dla pieszych, zwłaszcza, że do wypadków dochodziło w tym rejonie już nie raz. Już w listopadzie skrzyżowanie (ul. Siewierskiej w kierunku Zawiercia - Jurajskiej w kierunku Żerkowic - Filaretów w kierunku Włodowic - Harcerskiej w kierunku Bzowa), które znajduje się w centrum najstarszej dzielnicy Zawiercia, zostało gruntownie przebudowane. Na obydwu wlotach drogi krajowej wydzielono pasy lewoskrętu, a na przejściu dla pieszych w rejonie kościoła pojawiła się sygnalizacja świetlna ostrzegawcza, wraz z dodatkowym doświetleniem przejścia.
- Cykl sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu preferować będzie ruch tranzytowy, tj. na DK 78, jednocześnie umożliwiając bezpieczne i sprawne włącznie się do DK 78 z ulic Harcerskiej i Filaretów (jak i w przeciwnych relacjach). Zmiana organizacji ruchu upłynni również ruch autobusowy. Wszystkie te działania w znaczący sposób przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu, jak i w jego rejonie – informuje Dorota Marzyńska, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.
Wprawdzie sygnalizacja pojawiła się jeszcze przed nadejściem zimy, ale do tej pory nie została podłączona z powodu, krótko mówiąc, papierkowej roboty. Póki co, sygnalizacja tylko „mruga” pomarańczowymi światłami.
- Przyłącze do tego obiektu zostało wybudowane przez ENION S.A. w dniu 21.12.2010 r. Zgodnie z umową przyłączeniową została wystawiona faktura VAT dla przyłączanego podmiotu, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach, która do dnia dzisiejszego nie została uregulowana. Po uregulowaniu ww. należności ENION S.A. prześle informację do przyłączanego podmiotu o możliwości zawarcia „Umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej” lub „Umowy kompleksowej”. Dopiero po jej zawarciu nastąpi dostawa energii elektrycznej do ww. obiektu – wyjaśnia rzecznik ENION S.A. Piotr Żydek.
Kiedy to nastąpi? GDDKiA obiecuje, że „faktura jest w trakcie realizacji” (cokolwiek ta „mowa-trawa” znaczy), a światła zaczną działać już za niespełna miesiąc. Prócz sygnalizacji, na straży drogowego bezpieczeństwa będą stały także fotoradary. Od Kromołowa, aż do Szczekocin na piratów drogowych czeka ich aż 4.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze