Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 08:44
Reklama
Reklama

KULTURA SIĘ LICZY w KROCZYCACH

(Kroczyce) W piątek, 4 stycznia w Kroczycach odbyło się uroczyste otwarcie Domu Kultury przy ulicy Batalionów Chłopskich, który powstał w miejsce nieczynnej remizy strażackiej. Adaptacja budynku była możliwa dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt przebudowy remizy w Dom Kultury wyniósł prawie milion złotych.
Podziel się
Oceń

(Kroczyce) W piątek, 4 stycznia w Kroczycach odbyło się uroczyste otwarcie Domu Kultury przy ulicy Batalionów Chłopskich, który powstał w miejsce nieczynnej remizy strażackiej. Adaptacja budynku była możliwa dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt przebudowy remizy w Dom Kultury wyniósł prawie milion złotych.

 

85% wydatków, czyli ponad 750 tysięcy złotych pokryła Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Pozostałe 15% stanowiły środki własne Gminy Kroczyce. Prace budowlane przeprowadził zakład remontowo - budowlany Jędrzejczyk z Sosnowca, a rozpoczęły się z początkiem kwietnia ubiegłego roku. Dawna strażnica została wyremontowana od fundamentów, po dach.

 

- Powstanie Domu Kultury wyszło z inicjatywy mieszkańców. Podczas Rady Gminy oraz Zebrania Ogólnowiejskiego postanowiono, że właśnie tak zostanie spożytkowany budynek po nieczynnej strażnicy. Obecnie Urząd Gminy przeprowadza konkurs na stanowisko Dyrektora Domu Kultury. Każdy kandydat musi zaprezentować swoją wizję projektów realizowanych w ramach obiektu, oferty składane są do 1 marca. Oprócz tego realizowane będą różnego rodzaju koła zainteresowań. Ośrodek jest także nowym miejscem pracy, planujemy zatrudnić dyrektora na pół etatu, instruktora oraz księgową, również na pół etatu  – mówiła Sekretarz Gminy Krystyna Wieczorek.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wójt Gminy Stefan Pantak, Wicemarszałek Woj. Śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz przewodnicząca Rady Gminy Wanda Karoń.

 

Proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jacka i Św. Marii Magdaleny w Kroczycach, ksiądz Jarosław Kopeć poświęcił gmach.

 

- Projekt powstania Domu Kultury w naszej gminie jest jednym z nielicznych projektów w województwie śląskim, które zostały dofinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, dzięki platformie schodowej. Posiada też salę z pełną audio-wizualizacją. Pragniemy, aby Dom Kultury stał się tętniącą życiem wizytówką gminy – mówił Wójt Gminy Kroczyce Stefan Pantak.

 

- Zacytuję slogan kampanii społecznej prowadzonej przed Narodowe Centrum Kultury: „Kultura się liczy”. Przynosi ona korzyści dla tzw ludzi kultury, jak i zyski materialne. Przez wiele lat w gminie Kroczyce nie było obiektu, którym można byłoby rozwijać się pod względem kulturalnym. Mieszkają tu ludzie zarówno młodzi, jak i starsi kochający kulturę, ci utalentowani i ci pragnący rozwijać swe pasje. Teraz, dzięki tej inwestycji, będą mogli dzielić się swoimi talentami z innymi. Powstanie tego ośrodka jest także kulturalną promocją gminy. - stwierdziła zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Anna Woźniak.

 

W części artystycznej swoje zdolności zaprezentowali uczniowie Gimnazjum w Kroczycach. Goście mogli zobaczyć i usłyszeć występy chóru, szkolnego kabaretu oraz umiejętności tanecznych utalentowanej młodzieży. Na końcu zademonstrowane zostały możliwości techniczne sali audiowizualnej. (KP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama