10 lutego, w budynku Starostwa Powiatowego odbyło się VI Forum Organizacji Pozarządowych. W sali sesyjnej zebrali się przedstawiciele III Sektora z całego powiatu, aby zapoznać się z formami pomocy, jakie proponują starostwo i miasto. Podczas Forum organizacje mogły zapoznać się z korzyściami, jakie płyną z właśnie uruchamianego Inkubatora Organizacji Pozarządowych.
-Organizacje Pozarządowe odgrywają szczególną rolę w realizowaniu się powiatu pod względem spraw społecznych, zdrowotnych i wielu innych. Ci z III Sektora to eksperci i ludzie dostrzegający problemy. Organizacja tego Forum jest istotna dla wszystkich organizacji z całego powiatu – cytował list gratulacyjny burmistrza Szczekocin Krzysztofa Dobrzyniewicza jego przedstawiciel Jacek Lipa.
Otwarcia konferencji dokonał starosta zawierciański Rafał Krupa, a nad porządkiem obrad czuwała Aleksandra Gajek-Jasińska.
-W roku 2011 pozyskaliśmy 70 tysięcy złotych na wsparcie Organizacji Pozarządowych. Zdajemy sobie sprawę, z tego, że nie jest to najwyższa suma, ale będziemy starać się ją zwiększyć – mówił starosta Rafał Krupa.
Pierwszym punktem zebrania było przedstawienie zgromadzonym projektu Zawierciańskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych, który jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Inicjatyw Lokalnych i Starostwa Zawierciańskiego.
-To pierwszy przypadek współpracy na tak wielką skalę. Zasługuje ona na duże uznanie, ponieważ projekt wymagał wiele pracy i zaangażowania - mówił Rafał Krupa.
Prezentacje na ten temat przedstawił Paweł Abucki. Z dobrodziejstw projektu, którego realizacja przewidziana jest na 2 lata, skorzystać mogą organizacje pozarządowe z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. Stowarzyszenia, koła KGW, kluby sportowe będą mogły skorzystać ze szkoleń z zakresu księgowości, pozyskiwania funduszy, realizacji projektów i ich rozliczania. Inkubator ma być pomocny organizacjom w rozwiązywaniu bieżących problemów w działalności, czy np. doradzić jak założyć nowe stowarzyszenie. Przewidziane jest także wsparcie finansowe dla 60 organizacji, które mogą uzyskać kapitał na różne działania organizacyjne.
Bazą szkoleniową i informacyjną dla stowarzyszeń jest siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, ul Piastowska 1, tel 32.6722165. Organizacje mogą skorzystać tu z porad, jak i sprzętu biurowego.
Jacek Lipa oraz Marek Wieczorek zaprezentowali przed zgromadzonymi jedną z form działalności młodych Szczekocinian, jakim jest organizacja koncertu SzczekoFest.
-Pomysł na zorganizowanie SzczekoFestu powstał z inicjatywy młodych ludzi, którzy są siłą napędową wspierającą działalność gminy. Kiedy mówimy o funduszach, to od razu przenosimy je na marzenia, ponieważ to one pozwalają nam pomarzyć. Po przeanalizowaniu lokalnych potrzeb, można je zrealizować – mówił Jacek Lipa.
Do uczestnictwa w koncercie zapraszane są tzw. zespoły alternatywne grające muzykę rock, reggae oraz SKA. Występują kapele lokalne, z całej Polski, nie brakuje też tych popularniejszych, koncertujących na festiwalach Woodstock. Tegoroczny koncert organizowany jest dla celów charytatywnych. 50% zebranych środków przekazywanych jest na cele statusowe Fundacji „Zdążyć z Pomocą”, a pozostała połowa przeznaczona jest rehabilitację Kacpra Mazanka chłopca ze Szczekocin, cierpiącego na porażenie mózgowe.
Następnym punktem w Forum było zapoznanie przedstawicieli organizacji z dokumentami dotyczącymi problemu osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz strategii integracji i rozwiązywania problemów społecznych.
Debatę zakończył występ młodzieży z kabaretu „Śmieszni Inaczej” z Lgoty Murowanej. (KP)
Napisz komentarz
Komentarze