Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 18:38
Reklama
Reklama

SZKOLENI NA LODZIE

(Poręba) Powiatowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, WOPR oraz Pogotowie Ratunkowe już od czterech lat uczestniczą w szkoleniach lodowych. Tym razem 10 lutego służby należące do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego doskonaliły swoje umiejętności na zbiorniku wodnym w Porębie.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Powiatowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, WOPR oraz Pogotowie Ratunkowe już od czterech lat uczestniczą w szkoleniach lodowych. Tym razem 10 lutego służby należące do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego doskonaliły swoje umiejętności na zbiorniku wodnym w Porębie.

 

Szkolenie pozwoliło zobaczyć mieszkańcom Jury, jak należy udzielać pomocy i jak nie stać się ofiarą wypadku na lodzie. Ratownicy pokazali także, jak należy zachować się, gdy do takiego wypadku już dojdzie. WOPR-owcy zaprezentowali metody samodzielnego wydostania się osoby poszkodowanej z wody, a następnie sposoby prowadzenia akcji ratunkowej z zastosowaniem gałęzi, liny, drabiny oraz profesjonalnego sprzętu ratowników WOPR, czyli rzutki, koła i bojki. Strażacy natomiast zademonstrowali jak wygląda akcja przy użyciu sani lodowych. Nawet, gdy uda się wydostać poszkodowanego z wody, z powodu wychłodzenia organizmu może nastąpić jego zgon. Dlatego niezwykle ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie osoby poszkodowanej. Metody te zaprezentowali ratownicy pogotowia ratunkowego.

 

- Co roku zdarzają się przypadki załamania lodu, choć na szczęście na terenie naszego powiatu do takich zdarzeń dochodzi niezwykle rzadko. Niestety, kiedy lód pęknie, to osoba, która nie była na odpowiednim szkoleniu nie jest w stanie samodzielnie wydostać się z przerębla. Gdy przydarzy się jednak taka sytuacja, przede wszystkim nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów tylko przyjąć pozycję pionową i ruszać nogami tak jak przy pływaniu kraulem. W taki sposób najłatwiej można wpłynąć na taflę lodu. Kiedy jesteśmy świadkami załamania się pod kimś lodu, powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać służby ratownicze dzwoniąc pod nr 112 i dopiero po wykonaniu takiego telefonu możemy sami próbować udzielić pomocy. Najlepiej w takiej sytuacji podać przedmiot, który byłby przedłużeniem naszego ramienia. Może to być gałąź, pasek, lina, a nawet kurtka czy spodnie. Możemy do przerębli wrzucić także zakręcone, puste butelki plastikowe i kazać włożyć je pod kurtkę, to spowoduje dodatkową pływalność. Na lód nie powinno się wchodzić, tylko po nim wczołgać, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że lód się pod nami nie załamie – wyjaśnia Andrzej Kręgiel prezes zawierciańskiego WOPR-u.

 

Na zakończenie szkolenia siedmiu Morsów z działającego przy zawierciańskim WOPR-ze klubu udowodniło, że mimo tak mroźnej aury i minusowych temperatur można zażywać kąpieli.

 

DOŁĄCZ DO MORSÓW

Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w „morsowaniu” 26 lutego o godzinie 10.00 mogą przyjechać do Ośrodka Wypoczynkowego Ciechan Zdrój w Siamoszycach.

 

- Kąpiel w zimnej wodzie wzmaga produkcję hormonu szczęścia, dlatego na poprawę nastroju polecam „morsowanie”. Żeby wziąć w nim udział należy jednak spełnić jeden warunek – być bezwzględnie zdrowym – podkreśla Kręgiel. (JB), fot. Dorota Kręgiel.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama