Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 20:55
Reklama
Reklama

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH

(Zawiercie) Koło Przewodników Terenowych, Beskidzkich i Jurajskich działąjące przy zawierciańskim oddziale PTTK, 21 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” obchodziło swoje święto, czyli Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Koło Przewodników Terenowych, Beskidzkich i Jurajskich działąjące przy zawierciańskim oddziale PTTK, 21 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” obchodziło swoje święto, czyli Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych.

 

Obchody święta przewodników stały się w Zawierciu już tradycją. Już od wielu lat 21 lutego ci, dla których pasja stała się zarazem zawodem spotykają się, by w kameralnym gronie wymieniać swoje doświadczenia, opowiadać o dalekich podróżach i dyskutować na temat przyszłości przewodnictwa. W tym roku święto przewodników stało się również okazją do wręczenia wyróżnień najbardziej zasłużonym dla turystyki. Dyplom przyznano Janowi Chlebowskiemu, srebrną Honorową Odznakę PTTK wręczono Ilonie Masłowskiej, a złotą odznaką uhonorowano Jarosława Wesołowskiego.

 

Najbardziej zasłużonym dla turystyki Minister Sportu i Turystyki nadał odznaczenia państwowe, które otrzymali: Barbara Balewicz, Andrzej Gudyś, Joanna Kuta, Grażyna Mazur, Włodzimierz Pucek, Zbigniew Słota i Jarosław Wesołowski.

 

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych ma za zadanie pokazać pracę przewodników lokalnym społecznościom i lokalnym władzom. Ma także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu.

 

- Od kilku lat właśnie 21 lutego przewodnicy, a jest ich kilkanaście tysięcy, spotykają się ze sobą. Tak naprawdę nie wiadomo kiedy powstało przewodnictwo. W 1817 roku pierwsze uprawnienia przewodnickie nadano w Sudetach i tam nastąpił początek przewodnictwa. Na terenach górskich przewodnictwo rozwinęło się w tatrach pod koniec XIX wieku. Pierwsi przewodnicy wywodzili się z grona kłusowników i przemytników, ale oni najlepiej znali góry. Ci, którzy przyjeżdżali do Zakopanego wynajmowali takich właśnie ludzi, pokazując im, że można na życie zarabiać inaczej. W Polsce z roku na rok jest coraz więcej przewodników, w tej chwili jest nas w Polsce już ponad 7 tys., a w naszym mieście ponad 30 osób. Rocznie obsługujemy nawet kilkaset wycieczek – mówi prezes koła Przewodników Terenowych, Beskidzkich i Jurajskich Jarosław Wesołowski. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama