Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 08:32
Reklama
Reklama

Z okazji Nowego 2011 Roku dla środowiska Szczekocin na ręce autora artykułu najlepsze życzenia przesłała rodzina Halpertów

Richard Halpert- Scanderbeg z Vancouver odwiedził w kwietniu 2010 r. posiadłość rodową w Szczekocinach. Okazuje się, że w 1932 r. jego dziadek Tadeusz Halpert sprzedał zespół pałacowo- parkowy w Szczekocinach z majątkiem Janowi Ciechanowskiemu- ambasadorowi Polski w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej około 1860 r. Halpertowie nabyli majątek w Szczekocinach od Łubieńskich- fundatorów zajazdu dzisiejszej siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Richard Halpert- Scanderbeg z Vancouver odwiedził w kwietniu 2010 r. posiadłość rodową w Szczekocinach. Okazuje się, że w 1932 r. jego dziadek Tadeusz Halpert sprzedał zespół pałacowo- parkowy w Szczekocinach z majątkiem Janowi Ciechanowskiemu- ambasadorowi Polski w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej około 1860 r. Halpertowie nabyli majątek w Szczekocinach od Łubieńskich- fundatorów zajazdu dzisiejszej siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach.

 

Na trop przedostatnich właścicieli pałacu w Szczekocinach naprowadził mnie Ryszard Kowalczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego podczas wizyty w Szczekocinach. Z jego wypowiedzi oraz Richarda Halperta wynika, że po sprzedaży szczekocińskiego pałacu Tadeusz Halpert z żoną hrabiną Wielopolską i z trzema synami przeniósł się do majątku Jeleniec koło Ostrowca Świętokrzyskiego, którego był właścicielem do końca wojny w 1945 r i gdzie został aresztowany przez nową władzę. Następnie po zwolnieniu z kieleckiego więzienia przez Londyn dostał się do Vancouver. Dzięki znajomości sześciu języków wykładał na Uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej. Tam jako kartograf pracuje Richard. Dziś Rychard Halpert z żoną Lidią poza Szczekocinami odwiedził także Jeleniec ze śladami ruin posiadłości. Byli też w Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie znajdują się obrazy z majątku Halpertów. Natomiast w Warszawie do dziś zachowana jest kaplica Halpertów z 1850 roku.

 

Podczas wizyty w Szczekocinach gości z Kanady przyjął miejscowy radny i regionalista Czesław Orliński przekazując wydawnictwa dotyczące Szczekocin. Pomógł w zwiedzeniu miejscowego kościoła w którym znajduje się pomnik Dembińskich, fundatorów pałacu i XVIII wiecznego zespołu pałacowo- parkowego z tzw. salą balową. Goście obejrzeli obraz ”Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami” znajdujący się w sali UMiG w Szczekocinach Na Starym Cmentarzu w Szczekocinach Richard Halpert z żoną zapalili znicze na grobie pradziadka Feliksa Halperta (1840- 1891) Obok jest słabo zachowana płyta pamięci guwernantki z pałacu i żony zarządcy majątku Halpertów.

 

Z opowieści i przekazów od najstarszych mieszkańców Szczekocin wynika, że Tadeusz Halpert był wielkim miłośnikiem polowań. W pałacu szczekocińskim zgromadził trofea myśliwskie między innymi z polowań w Afryce.

 

W Zespole Szkół w Szczekocinach przechowywany jest album malarski rodziny Halpertów z wnętrzami sal pałacowych. Jest tam także zdjęcie Aleksandra Halperta z Ignacym Janem Paderewskim.

Czesław Orliński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama