Richard Halpert- Scanderbeg z Vancouver odwiedził w kwietniu 2010 r. posiadłość rodową w Szczekocinach. Okazuje się, że w 1932 r. jego dziadek Tadeusz Halpert sprzedał zespół pałacowo- parkowy w Szczekocinach z majątkiem Janowi Ciechanowskiemu- ambasadorowi Polski w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej około 1860 r. Halpertowie nabyli majątek w Szczekocinach od Łubieńskich- fundatorów zajazdu dzisiejszej siedziby Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach.
Na trop przedostatnich właścicieli pałacu w Szczekocinach naprowadził mnie Ryszard Kowalczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego podczas wizyty w Szczekocinach. Z jego wypowiedzi oraz Richarda Halperta wynika, że po sprzedaży szczekocińskiego pałacu Tadeusz Halpert z żoną hrabiną Wielopolską i z trzema synami przeniósł się do majątku Jeleniec koło Ostrowca Świętokrzyskiego, którego był właścicielem do końca wojny w 1945 r i gdzie został aresztowany przez nową władzę. Następnie po zwolnieniu z kieleckiego więzienia przez Londyn dostał się do Vancouver. Dzięki znajomości sześciu języków wykładał na Uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej. Tam jako kartograf pracuje Richard. Dziś Rychard Halpert z żoną Lidią poza Szczekocinami odwiedził także Jeleniec ze śladami ruin posiadłości. Byli też w Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie znajdują się obrazy z majątku Halpertów. Natomiast w Warszawie do dziś zachowana jest kaplica Halpertów z 1850 roku.
Podczas wizyty w Szczekocinach gości z Kanady przyjął miejscowy radny i regionalista Czesław Orliński przekazując wydawnictwa dotyczące Szczekocin. Pomógł w zwiedzeniu miejscowego kościoła w którym znajduje się pomnik Dembińskich, fundatorów pałacu i XVIII wiecznego zespołu pałacowo- parkowego z tzw. salą balową. Goście obejrzeli obraz ”Bitwa T. Kościuszki pod Szczekocinami” znajdujący się w sali UMiG w Szczekocinach Na Starym Cmentarzu w Szczekocinach Richard Halpert z żoną zapalili znicze na grobie pradziadka Feliksa Halperta (1840- 1891) Obok jest słabo zachowana płyta pamięci guwernantki z pałacu i żony zarządcy majątku Halpertów.
Z opowieści i przekazów od najstarszych mieszkańców Szczekocin wynika, że Tadeusz Halpert był wielkim miłośnikiem polowań. W pałacu szczekocińskim zgromadził trofea myśliwskie między innymi z polowań w Afryce.
W Zespole Szkół w Szczekocinach przechowywany jest album malarski rodziny Halpertów z wnętrzami sal pałacowych. Jest tam także zdjęcie Aleksandra Halperta z Ignacym Janem Paderewskim.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze