Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 07:40
Reklama
Reklama

14 HEKTARÓW W OGNIU

(powiat zawierciański) Jak co roku powtarza się ta sama historia. Ledwo stopniał śnieg już pojawiają się miłośnicy wypalania traw. Nadal wielu rolników nie zdaje sobie sprawy z tego jak niebezpieczny jest ogień. Niekontrolowane płomienie trawią wszystko, co napotkają na swojej drodze. 5 marca do groźnego pożaru doszło w ogrodzienieckiej Cementowni (Kamionka).
Podziel się
Oceń

(powiat zawierciański) Jak co roku powtarza się ta sama historia. Ledwo stopniał śnieg już pojawiają się miłośnicy wypalania traw. Nadal wielu rolników nie zdaje sobie sprawy z tego jak niebezpieczny jest ogień. Niekontrolowane płomienie trawią wszystko, co napotkają na swojej drodze. 5 marca do groźnego pożaru doszło w ogrodzienieckiej Cementowni (Kamionka).

 

Najwyraźniej na dobre rozpoczął się sezon wypalania traw. Pożary nieużytków rolnych to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. Wypalanie traw to zjawisko typowo polskie, niewystępujące w Europie Zachodniej.

 

- Od początku roku do 8 marca miało miejsce 66 pożarów suchych traw na nieużytkach. W dwóch przypadkach doszło nawet do pożaru poszycia leśnego – informuje st. kpt. Łukasz Osikowicz z Sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej KP PSP w Zawierciu.

 

W gaszeniu pożarów traw na terenie naszego powiatu od początku marca brało udział łącznie 113 zastępów PSP i OSP. Najgorzej sytuacja wyglądała w gminie Zawiercie (17 interwencji) i w gminie Łazy (16 interwencji). W Porębie i Ogrodzieńcu do pożarów nieużytków druhowie wyjeżdżali 10 razy, w Szczekocinach 6 razy, we Włodowicach 4 razy, w Pilicy 2 razy i w Kroczycach 1 raz. Czyste konto mają jeszcze tylko Irządze i Żarnowiec.

 

- Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd jednostek Straży Pożarnej do ognia wart jest kilkaset złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, zużyte paliwo, zużyty sprzęt... to przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie. A tego nie da się przeliczyć na złotówki – zauważa Osikowicz.

 

Kilkanaście jednostek straży pożarnej walczyło z dużym pożarem traw w Ogrodzieńcu na terenie Cementowni. Trawy paliły się na Kamionce. Jak podają strażacy drugi pożar miał miejsce 1,5 km od Kamionki (okolice Bzowa). Łącznie w tych dwóch pożarach spłonęło około 14 hektarów suchych traw. W akcji gaszenia wzięło udział 10 jednostek OSP i 3 jednostki PSP. Sytuację utrudniał silny i zmienny wiatr. 5 marca z płonącymi trawami walczyli również druhowie z Pilicy. Ogień rozpanoszył się na Smoleniu. Ostatecznie pożar zatrzymano przy pomocy tłumic.

 

- Kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym, czy innym tragicznym zdarzeniu – ostrzega Ł. Osikowicz.

 

Pożary są także głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów i doszczętnie je niszczy. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat. Do pierwszego pożaru poszycia doszło 6 marca w Zdowie. Pożar około 1,5 ha trawy przeniósł się na młodnik (spłonęło około 15 arów młodych drzew). 7 marca ogień rozprzestrzenił się na las w Kromołowie. Do największego pożaru doszło w dzielnicy Łośnice (Zawiercie), gdzie spłonęło 10 ha traw.

 

- Ogień zagrażał sąsiadującym budynkom i pobliskim lasom – mówi Marek Fiutak komendant PSP w Zawierciu.

 

W akcji, którą dowodził Jerzy Szota wzięło udział łącznie 12 jednostek. 4 jednostki PSP i OSP: Marciszów, Żerkowice, Kromołów, Łośnice, Skarżyce, Poręba, Pradła, Kroczyce.

 

Za uratowanie budynków i lasów druhom podziękował w imieniu mieszkańców Skarżyc ksiądz Jan Koclęga.

 

- Do pożarów traw wyjeżdżamy nawet 20 razy dziennie – informuje M. Fiutak.

Wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja może jeszcze potrwać. Sezon wypalania traw czas zacząć.

 

Tekst: (mpp)

Foto: Konrad Wojdas, Szymon Kot (więcej zdjęć na www.sgfp.com.pl)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama