Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 06:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZWIĄZKOWCY ZAKOŃCZYLI WOJNĘ

(Zawiercie) Przez prawie rok związkowcy z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu walczyli o podwyżki płac w przedsiębiorstwie. 11 maja 2010 roku do ówczesnego dyrektora ZKM w Zawierciu Józefa Pabiana dotarło pismo pracowników z żądaniem podwyżek. ZOZ NSZZ „Solidarność” i OPZZ wspólnie uważały, że płace w zakładzie są żenująco niskie i weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. 1 kwietnia 2011 roku związkowe flagi zniknęły. Zapytaliśmy, czy to oby nie Prima Aprilisowy żart dla nowego dyrektora Marka Machelskiego.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Przez prawie rok związkowcy z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu walczyli o podwyżki płac w przedsiębiorstwie. 11 maja 2010 roku do ówczesnego dyrektora ZKM w Zawierciu Józefa Pabiana dotarło pismo pracowników z żądaniem podwyżek. ZOZ NSZZ „Solidarność” i OPZZ wspólnie uważały, że płace w zakładzie są żenująco niskie i weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. 1 kwietnia 2011 roku związkowe flagi zniknęły. Zapytaliśmy, czy to oby nie Prima Aprilisowy żart dla nowego dyrektora Marka Machelskiego.

 

- Dyrektor już pierwszego dnia okazał się bardzo otwarty na rozmowę z nami. Przez zdjęcie flag i my chcieliśmy pokazać naszą dobrą wolę – tłumaczy w rozmowie z redakcją Janusz Jarzyński kierownik dyspozytorni i zastępca przewodniczącego „Solidarności” w ZKM Zawiercie.

 

Ostatnie podwyżki płac w ZKM miały miejsce trzy lata temu. Wtedy obiecywano pracownikom, że to tylko początek wzrostu płac. Pierwotny plan zakładał walkę o 15 procent brutto podwyżki liczonej od podstawy. Średnie zarobki w ZKM wynoszą około 2,5 tysiąca złotych brutto.

 

W najgorszej sytuacji są kierowcy, którzy chcieliby wyrównania stawek. Za tę samą pracę otrzymują bowiem inne wynagrodzenie zasadnicze niż ich koledzy. W podobnych jednostkach samorządowych różnice w wynagrodzeniach w tej samej grupie zawodowej reguluje dodatek stażowy lub premia uznaniowa, ale nie wynagrodzenie zasadnicze.

 

Najniższe wynagrodzenie podstawowe kierowcy w ZKM to 1640 złotych, średnia stawka wynosi 1745 złotych, a najwyższa 1850 złotych. W 2009 i w 2010 roku czterech kierowców z najwyższą pensją podstawową odeszło na emeryturę. Kodeks pracy mówi jasno: pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Tymczasem kierowcy z tymi samymi kwalifikacjami, podobnym doświadczeniem, praktyką, za ten sam wysiłek przy jednakowej odpowiedzialności otrzymują różne wynagrodzenie. Ceny idą w górę, a pensje –jak twierdzą kierowcy- stanęły w martwym punkcie.

 

- Zadowolony kierowca, to bezpieczny pasażer. Żyjemy w XXI wieku ludzie mają prawo do godnych zarobków – mówiła kilka miesięcy temu Małgorzata Benc szefowa zawierciańskiego Biura Terenowego Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

 

Spór nabrał na gwałtowności, gdy Józef Pabian ukarał jednego ze związkowców za wieszanie flag. Dyrektor tłumaczył, że nagana nie została wręczona za wieszanie flagi, a za „nieprzestrzeganie ustalonego porządku pracy, regulaminu pracy oraz przepisów BHP na terenie zakładu”. Flagi były wieszanie na wysokości 4 do 6 metrów, co zdaniem poprzedniego dyrektora wymaga badań lekarskich do prac na wysokościach i odpowiednich zabezpieczeń. Bezprawnie związkowcy mieli też użyć sprzętu zakładowego (drabiny). W ZKM zawrzało, a prokuratura zajęła się sprawą dotyczącą utrudniania wykonywania działalności związkowej i dyskryminacją członków Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”.

 

- Wytwarza się sztuczne napięcie, dyrekcja szuka problemów tam gdzie ich nie ma. Zachowanie dyrektora zaczyna mieć cechy lobbingu i zastraszania. Kategorycznie protestujemy przeciwko antypracowniczym i antyzwiązkowym działaniom dyrektora, który łamie zasady dialogu społecznego, co również nosi znamiona szykan. Wszyscy pamiętamy Łódź i „łowców skór”, chociaż było to działanie potworne i moralnie nie do zaakceptowania, to jednak zwolnienie działacza związkowego zakończyło się jego przywróceniem do pracy. W Zawierciu będzie tak samo. Sąd Pracy rozpatruje naruszenie przepisów prawa pracy, a do takiego naruszenia przy zwolnieniu chronionego działacza związkowego by doszło. Dlaczego wynajmuje się dwie kancelarie na walkę z nami? Chcą wojny, to będą ją mieć, jeśli któryś ze związkowców będzie zwolniony – ostro komentowała w ubiegłym roku sytuację ZKM Małgorzata Benc.

 

W przedsiębiorstwie dochodziło do nieustannych konfliktów na linii kierownictwo-załoga. Nowy dyrektor stał się szansą na wypracowanie porozumienia. 11 kwietnia oficjalnie zakończono toczący się od wielu miesięcy spór. Dyrekcja zapowiada jak najszybsze zaspokojenie postulatów zgłaszanych przez związkowców. Na razie trudno jednak mówić o konkretnych decyzjach. Wzrost cen paliw, przestarzały tabor, nierozwiązana kwesta biletów i rosnący w siłę prywatni przewoźnicy – to tylko niektóre problemy, z którymi w najbliższym czasie będzie musiał się zmierzyć ZKM. I nikt nie dopuszcza nawet do siebie myśli, że zakład może podzielić los upadłego PKS-u. (mpp)


ZWIĄZKOWCY ZAKOŃCZYLI WOJNĘ

ZWIĄZKOWCY ZAKOŃCZYLI WOJNĘ

ZWIĄZKOWCY ZAKOŃCZYLI WOJNĘ

ZWIĄZKOWCY ZAKOŃCZYLI WOJNĘ


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama