Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 15:06
Reklama
Reklama

RUROCIĄG TLENU Z DĄBROWY DO ZAWIERCIA

(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Mieszkańcy Rokitna Szlacheckiego w gminie Łazy upominają się o zaległe odszkodowania za budowę rurociągu tlenu, który biegnie przez ich leśne działki. Jak twierdzą przedstawiciele firmy ALKAT, wszystkie zaległości zostaną wypłacone.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie, Dąbrowa Górnicza) Mieszkańcy Rokitna Szlacheckiego w gminie Łazy upominają się o zaległe odszkodowania za budowę rurociągu tlenu, który biegnie przez ich leśne działki. Jak twierdzą przedstawiciele firmy ALKAT, wszystkie zaległości zostaną wypłacone.

 

Dzięki wspólnej inicjatywie firm CMC Zawiercie oraz Alkat, która jest częścią grupy kapitałowej Air Liquide postanowiono zbudować rurociąg, którym tlen z firmy Alkat w Dąbrowie Górniczej będzie przesyłany do Huty CMC w Zawierciu.

 

- Wytwarzanie tlenu w Dąbrowie Górniczej odbywa się w sposób ciągły, tylko wtedy proces produkcji jest najbardziej ekonomiczny. Natomiast wybudowanie wytwórni w Zawierciu wiązałoby się z dużymi kosztami procesu produkcji z uwagi na okresowe zapotrzebowanie na tlen. Dzięki transportowi tlenu rurociągiem produkcja stali jest bardziej wydajna i elastyczna, co z kolei przekłada się na większą konkurencyjność huty, a w konsekwencji wpływa na rozwój i możliwość utrzymania zatrudnienia w zakładzie.

 

Transport podziemny to również najbezpieczniejsza i najbardziej efektywna metoda przesyłania tlenu. Wykonany z wysokiej jakości materiałów o dużej wytrzymałości rurociąg o długości 29 km, średnicy 250 mm i wydajności przesyłowej 20000 m 3/h jest doskonałym zamiennikiem transportu drogowego, którego ograniczenie zwiększa bezpieczeństwo ludzi i środowiska, zmniejszając możliwość ewentualnych wypadków drogowych i emisję spalin – mówi Cezary Zawadzki Pipeline Manager Air Liquide Polska Sp. z o.o. / ALKAT Sp. z o.o.

 

Przed podpisaniem umowy była mowa o odszkodowaniach. Mieszkańcy Rokitna Szlacheckiego obawiają się, że zostaną pominięci. Za wycinkę drzew gmina Łazy otrzymała 2,5 miliona złotych. Mieszkańcy są płatnikami podatku leśnego i w ich rozumieniu gmina powinna włączyć się w negocjacje między nimi, a firmą.

 

- Każdy indywidualnie negocjował warunki porozumienia – tłumaczy Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

- Nie zostawimy tak tego. Nie wykluczamy sprawy sądowej – mówi ze zdenerwowaniem pani Jadwiga Janus. Jej opinię podzielają także inni.

 

Przedstawiciele firmy twierdzą, że nie jest ich zamiarem kogokolwiek oszukać. Istnieje natomiast szereg problemów formalnych.

 

- Opóźnienia w dokonywaniu odszkodowań właścicielom działek, przez których przebiega rurociąg powstały w wyniku nawarstwienia się prac związanych z uzyskiwaniem danych osobowych wszystkich zainteresowanych. Lista osób – właścicieli działek to ok. 4000 osób, ponadto wysokość odszkodowań zgodnie z podpisanymi umowami wypłacana jest na podstawie wyceny rzeczoznawcy, którego praca nie mogła być rozpoczęta wcześniej niż po zejściu generalnego wykonawcy z placu budowy. Obiecuję, że dołożymy wszelkich starań, aby sprawę wypłaty odszkodowań zakończyć jak najszybciej – dodaje Zawadzki. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama