(Katowice, Zawiercie) 12 marca w czasie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego uhonorowano uczestników akcji ratowniczej pod Szczekocinami. Wśród wyróżnionych z oczywistych względów, znaleźli się przedstawiciele naszego powiatu. Na szczególne uznanie zasługują mieszkańcy gminy Szczekociny. Zderzenie dwóch pociągów osobowych relacji Kraków-Warszawa i Przemyśl-Warszawa na nogi postawiło łącznie 400 policjantów i 450 strażaków. W pomoc rannym, jako pierwsi włączyli się okoliczni mieszkańcy.
- Dziękuję za wszystkie słowa uznania kierowane pod adresem Mieszkańców Gminy Szczekociny, którzy bezinteresownie i odpowiedzialnie udzielali pomocy osobom poszkodowanym w katastrofie kolejowej w Chałupkach. Sukces całej akcji to sukces wszystkich służb ratunkowych, strażaków zawodowych i ochotników, policjantów i lekarzy. W tym dniu to ich kompetencja w działaniu, szybkość reakcji, właściwe i odpowiedzialne decyzje sztabu kierującego ratowały życie ludzkie. W tym dniu wszyscy Mieszkańcy - Chałupek, Goleniów, Szczekocin zdali życiowy egzamin z zachowania obywatelskiego. Jestem dumny z tej godnej podziwu postawy Mieszkańców. W imieniu odznaczonych serdecznie dziękuję za te szczególne wyróżnienia. Pragnę Państwa zapewnić, że są one dla nas zobowiązaniem do jeszcze bardziej wytężonej pracy, w służbie najbardziej potrzebującym, Polski i każdego Polaka – powiedział podczas sesji burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz.
Wzorowo spisały się nasze służby medyczne. Na miejscu zdarzenia pracował lekarz dyżurny pogotowia w Zawierciu Rajmund Korusiewicz. To była wzorowa akcja. Ranni trafili w dobre ręce.
Prawidłowa segregacja pacjentów i skierowanie najciężej rannych do Zawiercia uratowało życie 3 osobom. Dalszego transportu by nie przeżyły. Do naszej lecznicy trafiali najbardziej poszkodowani. Znaleźli się wśród nich tacy, którzy mieli poważne urazy klatki piersiowej (złamanie wielu żeber) i tkanki płucnej. Lekarze i pielęgniarki przychodzili w nocy z domów i pomagali nowo przyjętym pacjentom. Przyjechało również dwóch specjalistów anestezjologów, bez których nie można byłoby przeprowadzić tak szybko operacji. Ordynator Oddziału Ortopedii i jego zastępca operowali pacjentów wspólnie z Ordynatorem Chirurgii Ogólnej. Trzy osoby były najciężej ranne. Dwie zoperowane zostały od razu, 6 marca kolejna z nich. Pełne ręce roboty miał najbardziej pominięty podczas obrad Sejmiku zawierciański Oddział Intensywnej Terapii.
- Doktor Korusiewicz wywiązał się ze swojego zadania wzorowo, a nawet ponad przeciętnie. Na uwagę zasługuje również postawa naszego dyspozytora Krzysztofa Pucka. W takiej sytuacji zależało nam na indywidualnym uhonorowaniu tych osób. Nasi pracownicy ze Szczekocin zgłosili się do pomocy na miejscu katastrofy, mimo że w tym czasie nie pełnili dyżuru. Pomagali: Marek Banach, Jolanta Heleniak, Krzysztof Kurek, Bogdan Czernek, Waldemar Luboń, Krzysztof Pytlarski – mówi z dumą dyrektor naczelny Pogotowia Rejonowego w Sosnowcu Marek Jeremicz.
POSZKODOWANI RÓWNIEŻ DZIĘKUJĄ
Tuż po tragedii do władz Szczekocin zaczęły napływać podziękowania dla uczestników akcji ratunkowej. O to niektóre przykłady:
„Chcemy Wam wszystkim podziękować za solidarną pomoc ofiarom katastrofy kolejowej. Dla nas jest to bardzo budujące. W takich sytuacjach Polacy potrafią się zjednoczyć”. Barbara i Tomasz Czabańscy z Poznania
„Chciałbym ogromnie podziękować mieszkańcom Szczekocin i Chałupek oraz okolicznym miejscowościom i wszystkim tym którzy brali udział w akcji ratunkowej, w katastrofie kolejowej w dniu 3 marca 2012r. Jestem niesamowicie poruszony tą katastrofą, jak również tym że mieszkańcy Szczekocin oraz Chałupek i innych miejscowości pomagali poszkodowanym w katastrofie kolejowej, było to niesamowite i godne uwagi oraz podziękowania. Prosiłbym bardzo, aby ta wiadomość dotarła do tych ludzi, którzy brali udział w akcji i nieśli pomoc poszkodowanym w katastrofie kolejowej. Jeszcze raz dziękuję i ogromnie współczuję Gminie Szczekociny takiej tragedii” -Rafał z Dolnego Śląska
„Piszę do Państwa by wyrazić swoją wdzięczność za pomoc oraz gościnę. Wsparcie strażaków, lekarzy jak i mieszkańców, okazało się ogromnym wsparciem w tych trudnych dla nas wszystkich chwilach. Jeden z panów pomógł mi wydostać się z pociągu, inna pani przygarnęła mnie prosto z pola do siebie do domu i poczęstowała herbatą, nawet zaoferowała nocleg. Gdy postanowiłam iść do szkoły strażacy mnie do niej powieźli. Dziękuję”. Julia Mroczkowska, pasażerka pociągu Przemyśl – Warszawa (wagon drugi od lokomotywy).
W czasie obrad w ekspresowym tempie podjęto uchwałę dotyczącą wsparcia dla dzieci osieroconych w wyniku katastrofy. Jak podają władze wojewódzkie zapomogą zostanie objętych 16 osób, a każda z nich ma otrzymać 10 tys. zł.
NASI NAGRODZENI
Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Instytucje: Komenda Powiatowa PSP Zawiercie, Pogotowie Ratunkowe Sosnowiec, Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu zawierciańskiego (OSP Goleniowy, OSP Starzyny, OSP Szczekociny, OSP Rokitno, OSP Grabiec).
Komenda Powiatowa PSP Zawiercie: mł. bryg. Jerzy Szota, st. ogniomistrz Artur Gunia, mł. ogniomistrz Mariusz Latacz, mł. bryg. Marek Fiutak
Pogotowie Ratunkowe Sosnowiec: Dr Rajmund Korusiewicz (lekarz koordynujący zespołami PRM, rat. med. Krzysztof Pucek (dyspozytor Pogotowie Ratunkowe Zawiercie)
Listy gratulacyjne:
Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Krzysztof Dobrzyniewicz, Anna Kwiecień (sołtys wsi Chalupki), Starosta Zawierciański Rafał Krupa, dyrekcja i pracownicy Szpitala Powiatowego w Zawierciu. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze