Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 13:37
Reklama
Reklama

MINERALIZACJA ZŁÓŻ CYNKU I OŁOWIU POTWIERDZONA!

(Rokitno Szlacheckie) Od połowy 2010 roku firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie naszego powiatu w oparciu o koncesje, przyznane przez Ministra Środowiska. Przedsiębiorstwo właśnie stara się o zwiększenie ilości planowanych do przewiercenia otworów. Powód? Z najnowszych informacji wynika, że w Rokitnie Szlacheckim badania potwierdzają wysoką mineralizację złoża cynku i ołowiu.
Podziel się
Oceń

(Rokitno Szlacheckie) Od połowy 2010 roku firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie naszego powiatu w oparciu o koncesje, przyznane przez Ministra Środowiska. Przedsiębiorstwo właśnie stara się o zwiększenie ilości planowanych do przewiercenia otworów. Powód? Z najnowszych informacji wynika, że w Rokitnie Szlacheckim badania potwierdzają wysoką mineralizację złoża cynku i ołowiu.

 

Prace geologiczne prowadzone przez Rathdowney Polska koncentrują się obecnie na obszarze Markowizny oraz Rokitna Szlacheckiego. W tym też rejonie planowane są odwierty w ciągu najbliższych kilku miesięcy. - Obserwacje geologiczne rdzeni wiertniczych pobranych z pierwszych wierconych otworów potwierdzają mineralizację złoża cynku i ołowiu, stąd istnieje potrzeba większej ilości informacji. Dlatego właśnie ubiegamy się o zmianę w koncesji polegającą na zwiększeniu ilości planowanych do przewiercenia otworów. Nowe otwory umożliwią nam dokładniejsze przebadanie złoża i pozyskanie większej ilości informacji. Będzie to skutkowało bardziej szczegółową dokumentacją geologiczną. Zmiana w koncesji oznacza jedynie zwiększenie ilości otworów, natomiast nie przewiduje zwiększenia ilości stosowanego sprzętu, czy zwiększenia uciążliwości wierceń – tłumaczy Barbara Chammas kierownik ds. środowiska i relacji społecznych z Rathdowney Polska.

 

Póki co wiercenia prowadzone są zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, do tej pory wywierconych zostało około 25% zaplanowanych, zatwierdzonych w koncesji otworów. Z nich pobierane są próbki skał pozwalające na uzyskanie pełnego obrazu budowy geologicznej, czyli rdzenie wiertnicze, które następnie są opisywane przez geologów i przekazane do laboratorium. W laboratorium prowadzone są analizy próbek skał pod kątem obecności minerałów rudnych i zawartości metali. Jak podają przedstawiciele firmy w ramach koncesji Zawiercie: przyznane zostały 24 parcele badawcze o powierzchni 23 km2. W Rokitnie Szlacheckim koncesja obejmuje 13 parceli na obszarze 16,5 km2 i 96 otworów.

 

WIERCENIE SIĘ OPŁACA

 

- Jedną z podstawowych Zasad Odpowiedzialnego Gospodarowania Złożami Mineralnymi, zgodnie z którymi Rathdowney Polska prowadzi działalność, jest wspieranie zrównoważonego rozwoju regionu oraz zapewnienie korzyści społecznościom lokalnym. Realizujemy to miedzy innymi poprzez zatrudnianie pracowników rekrutowanych spośród lokalnej społeczności. Również lokalni dostawcy towarów i usług rozważani są w pierwszej kolejności, jako partnerzy biznesowi. Chcąc przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców Rathodowney Polska wspiera także lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne. Niezależnie od tego każdy właściciel posesji, na której prowadzimy odwierty, otrzymuje wynagrodzenie za użyczenie terenu na czas wierceń – dodaje Chammas.

 

Sołtyska Rokitna Szlacheckiego Regina Dziechciarz przyznaje, że nie odnotowała sprzeciwów ze strony mieszkańców, na których działkach prowadzone są badania. Więcej, zadowoleni są zwłaszcza ci, których pola firma wydzierżawiła do ustawienia wiertni, czy jako drogi dojazdowe. Ile można zarobić?  Barbara Chammas nie ujawnia kwot wypłacanych rolnikom, tłumacząc, że stawki są negocjowane i zależą od wielu czynników. Jak udało nam się dowiedzieć, czasem jest to np. 600 zł za tydzień. (mpp)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama