(Rokitno Szlacheckie) Od połowy 2010 roku firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie naszego powiatu w oparciu o koncesje, przyznane przez Ministra Środowiska. Przedsiębiorstwo właśnie stara się o zwiększenie ilości planowanych do przewiercenia otworów. Powód? Z najnowszych informacji wynika, że w Rokitnie Szlacheckim badania potwierdzają wysoką mineralizację złoża cynku i ołowiu.
Prace geologiczne prowadzone przez Rathdowney Polska koncentrują się obecnie na obszarze Markowizny oraz Rokitna Szlacheckiego. W tym też rejonie planowane są odwierty w ciągu najbliższych kilku miesięcy. - Obserwacje geologiczne rdzeni wiertniczych pobranych z pierwszych wierconych otworów potwierdzają mineralizację złoża cynku i ołowiu, stąd istnieje potrzeba większej ilości informacji. Dlatego właśnie ubiegamy się o zmianę w koncesji polegającą na zwiększeniu ilości planowanych do przewiercenia otworów. Nowe otwory umożliwią nam dokładniejsze przebadanie złoża i pozyskanie większej ilości informacji. Będzie to skutkowało bardziej szczegółową dokumentacją geologiczną. Zmiana w koncesji oznacza jedynie zwiększenie ilości otworów, natomiast nie przewiduje zwiększenia ilości stosowanego sprzętu, czy zwiększenia uciążliwości wierceń – tłumaczy Barbara Chammas kierownik ds. środowiska i relacji społecznych z Rathdowney Polska.
Póki co wiercenia prowadzone są zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, do tej pory wywierconych zostało około 25% zaplanowanych, zatwierdzonych w koncesji otworów. Z nich pobierane są próbki skał pozwalające na uzyskanie pełnego obrazu budowy geologicznej, czyli rdzenie wiertnicze, które następnie są opisywane przez geologów i przekazane do laboratorium. W laboratorium prowadzone są analizy próbek skał pod kątem obecności minerałów rudnych i zawartości metali. Jak podają przedstawiciele firmy w ramach koncesji Zawiercie: przyznane zostały 24 parcele badawcze o powierzchni 23 km2. W Rokitnie Szlacheckim koncesja obejmuje 13 parceli na obszarze 16,5 km2 i 96 otworów.
WIERCENIE SIĘ OPŁACA
- Jedną z podstawowych Zasad Odpowiedzialnego Gospodarowania Złożami Mineralnymi, zgodnie z którymi Rathdowney Polska prowadzi działalność, jest wspieranie zrównoważonego rozwoju regionu oraz zapewnienie korzyści społecznościom lokalnym. Realizujemy to miedzy innymi poprzez zatrudnianie pracowników rekrutowanych spośród lokalnej społeczności. Również lokalni dostawcy towarów i usług rozważani są w pierwszej kolejności, jako partnerzy biznesowi. Chcąc przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców Rathodowney Polska wspiera także lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne. Niezależnie od tego każdy właściciel posesji, na której prowadzimy odwierty, otrzymuje wynagrodzenie za użyczenie terenu na czas wierceń – dodaje Chammas.
Sołtyska Rokitna Szlacheckiego Regina Dziechciarz przyznaje, że nie odnotowała sprzeciwów ze strony mieszkańców, na których działkach prowadzone są badania. Więcej, zadowoleni są zwłaszcza ci, których pola firma wydzierżawiła do ustawienia wiertni, czy jako drogi dojazdowe. Ile można zarobić? Barbara Chammas nie ujawnia kwot wypłacanych rolnikom, tłumacząc, że stawki są negocjowane i zależą od wielu czynników. Jak udało nam się dowiedzieć, czasem jest to np. 600 zł za tydzień. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze