(Zawiercie) Radni Rady Miejskiej w Zawierciu nie byli jednogłośni przy podejmowaniu decyzji o nadaniu imienia Wiesława Ochmana rondu położonemu przy skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Kościuszki i Blanowskiej. 18 radnych zagłosowało „za”, od głosu wstrzymało się 3 radnych, a jedna radna zagłosowała przeciwko. Członkowie rady, którzy nie poparli wniosku prezydenta swoją decyzję argumentowali przede wszystkim tym, że nie należy stawiać „pomników” osobom żyjącym.
Wkrótce w Zawierciu odbędzie się XX jubileuszowy koncert charytatywny światowej sławy tenora, Wiesława Ochmana na rzecz Fundacji Pomocy dla Szpitala w Zawierciu „Auxilium” im. dr. H. Wnuka. Z tej okazji prezydent postanowił uhonorować zasłużonego dla gminy śpiewaka operowego nadając jednemu z zawierciańskich rond jego imię. Podczas trwających w tej sprawie konsultacji społecznych nikt nie zgłosił sprzeciwu, dlatego radni mogli przystąpić do głosowania nad uchwałą w sprawie nadania rondu imienia Wiesława Ochmana. Samemu mistrzowi taka propozycja także przypadła do gustu.
- Byłby to dla mnie ogromny zaszczyt, zwłaszcza, że Zawiercie darzę dużą sympatią. Dowodem na to jest z pewnością koncert charytatywny, w którym wezmę udział po raz XX. W tym roku publiczność czeka duża niespodzianka. Mogę zdradzić jedynie, że na scenie wystąpią soliści z Ameryki, Europy i Azji –powiedział nam w marcu podczas rozmowy telefonicznej Wiesław Ochman.
Podobny pomysł związany z osobą Wiesława Ochmna pojawił się już w ubiegłym roku i dotyczył stworzenia „ławeczki z mistrzem”. Wówczas radny Jarosław Chłosta zaproponował budowę w Zawierciu pomnika - ławeczki z mistrzem.
- Jest to praktykowane w wielu miejscach. Można tam usiąść obok postaci z brązu czy ze spiżu. Gdyby to dało się jeszcze dopełnić grającą fontanną, byłaby to duża atrakcja turystyczna i kulturalna – zaproponował w 2011 roku J. Chłosta.
Ławeczki, na których można usiąść obok pomnika znanej osoby znajdują się w wielu miastach Polski. W Nałęczowie jest ławka z Bolesławem Prusem, w Tarnowie można usiąść obok pomników Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy. Wszystkie te osoby jednak nie żyją. Mistrz Ochman natomiast żyje i ma się całkiem dobrze! Pewnie dlatego pomysł z ławeczką nie został zrealizowany. Rondo przy ulicach: Blanowskiej, Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, które krzyżuje najważniejsze szlaki komunikacyjne w Zawierciu, to już jednak całkiem inna historia.
- Właśnie w tym miejscu spotykają się ulice prowadzące do istotnych miejsc w naszym mieście. W pobliżu ronda, któremu za patrona Wysoka Rada Miejska obrała Wiesława Ochmana, znajdują się miejsca, w których pisała się historia naszego miasta: siedziba międzywojennego Starostwa- czyli dzisiejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Resura dziś goszcząca jeden z największych banków, pierwszy Kościół Ewangelicko –Augsburski na naszych terenach, a dziś miejsce zrzeszające rzemieślników oraz małych i średnich przedsiębiorców. Powstałe w 2010 roku rondo jest więc miejscem niejako łączącym to, co w Zawierciu powstało u początków istnienia miasta, a teraźniejszością. Jest to miejsce, którego patronem powinna być osoba niebudząca jakichkolwiek polemik, waśni, czy historycznych sporów. Taką właśnie osoba jest światowej sławy tenor, Wiesław Ochman.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Nie wszyscy radni z entuzjazmem przyjęli jednak pomysł nadania rondu nazwy osoby, która żyje. 3 radnych wstrzymało się od głosu. Przeciwna tej uchwale była natomiast jedna radna.
- Jestem przeciwna stawiania pomników osobom, które żyją. Wyjątkiem był tylko papież. Zdenerwowało mnie także to, że nie było społecznej debaty, podczas której mieszkańcy mogliby zdecydować o tym czy chcą, by rondo miało takiego patrona. Mieliśmy przecież wybitną pisarkę pochodzącą z Zawiercia Halinę Snopkiewicz i znanego na całym świecie boksera (przyp. red. Władysława Jędrzejewskiego, boksera wagi ciężkiej). Nie mam nic przeciwko panu Ochmanowi i bardzo szanuję go, jako artystę, ale wydaje mi się, że mieszkańcy Zawiercia nie wiedzą, kto to jest – argumentuje swoją decyzję Ewa Paluchowska. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze