Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ

(Pilica, Żarnowiec) Rolnicy z gminy Pilica są zrozpaczeni po tym jak masy błota, kamieni i gałęzi zniszczyły ich uprawy. Gwałtowne opady zalały pola i spowodowały ogromne zniszczenia. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Kleszczowej i Cisowej. Na miejscu ciągle trwa walka o udrożnienie przejazdów. Lawiny błota siały spustoszenia na drogach powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Za wszystko odpowiadała gwałtowna burza, która 21 kwietnia przyszła do naszego powiatu z województwa małopolskiego i całą energię wyładowała nad Pilicą i Żarnowcem.
Podziel się
Oceń

(Pilica, Żarnowiec) Rolnicy z gminy Pilica są zrozpaczeni po tym jak masy błota, kamieni i gałęzi zniszczyły ich uprawy. Gwałtowne opady zalały pola i spowodowały ogromne zniszczenia. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Kleszczowej i Cisowej. Na miejscu ciągle trwa walka o udrożnienie przejazdów. Lawiny błota siały spustoszenia na drogach powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Za wszystko odpowiadała gwałtowna burza, która 21 kwietnia przyszła do naszego powiatu z województwa małopolskiego i całą energię wyładowała nad Pilicą i Żarnowcem.

 

- Droga powiatowa Pilica – Żarnowiec zablokowana była przez około sześć godzin na odcinku 1,5 kilometra. W wyniku opadów deszczu błoto i ziemia wypłynęły na jezdnię. Policja wytyczyła objazd przez sąsiednią miejscowość – mówi Marek Fiutak, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

 

Na drodze między Kleszczową, a rozjazdem pojawiło się nawet do 15 cm mułu, który występował również miejscami na jezdni w kierunku Sławniowa. Czarne chmury, które zgromadziły się nad naszym powiatem sprawiły, że strażacy na miejsce zadysponowali 1000 worków i piach (na wypadek, gdyby znów zaczęło padać).

 

- To było bardzo dziwne zjawisko. Prognozy pogody nie zapowiadały tak gwałtownych opadów. Chmura, która do nas przyszła całą złość wyładowała na naszych gminach- relacjonuje naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Tadeusz Czapiński. Około 20 hektarów pól znalazło się pod wodą.

 

TO BYŁA DROGOWA KATASTROFA!

 

W Sławniowie uszkodzonych zostało 9610 metrów bieżących dróg dojazdowych do pól, w Cisowej 300 mb, w Kleszczowej 6270 mb, w Smoleniu 430 mb.

 

Ulewa nie oszczędziła dróg powiatowych na odcinkach Pilica-Żarnowiec, Wierbka-Smoleń, Dobra-Wola Libertowska, Kleszczowa-Dobraków. Jeśli chodzi o drogi w gminne, to najczęściej w ich rejonach dochodziło do rozmywania poboczy, namuleń na jezdnię, uszkodzeń nawierzchni, zamuleń rowów, w jednym z przypadków stwierdzono zniszczenie zabezpieczenia przyczółka mostu.

 

Cztery zastępy OSP (Pilica, Kleszczowa, Wierbka, Dobraków) udrażniały przepusty drogowe, przepływ pod mostem rzeki Pilica, pomagały mieszkańcom w zabezpieczeniu posesji przed podtopieniami. Burmistrz Pilicy Michał Otrębski natychmiast wydał decyzję o tym, by na miejsce zadysponować dodatkowe trzy koparki i dwa samochody ciężarowe.

 

Zalane drogi powiatowe, gminne, chodniki i dojazdy do pól, zamulone przydrożne rowy i wjazdy na posesje – krajobraz wyglądał jak po klęsce żywiołowej.

 

NADAL WALCZĄ Z WODĄ

 

- Na miejscu nadal służby drogowe uprzątają gałęzie, na wielu placach zalega sporo wody. Uprawy zostały częściowo zniszczone. Trwa szacowanie strat – powiedziała nam sołtys Cisowej Maria Dachowska w rozmowie z 24 kwietnia.

 

Rzeka Pilica na odcinku od mostu na ulicy Wodnej w Sławniowie do mostu na ciągu drogi powiatowej Kleszczowa-Dobraków nadal pozostaje częściowo zamulona.

 

- W Sławniowie doszło nawet do tego, że zdesperowani mieszkańcy snopkami wykładali swoje mostki – relacjonuje jedna z mieszkanek.

 

W tym miejscu nadal jest sporo problemów. – Bardzo dobrze spisały się nasze służby, tak gminne jak i powiatowe, które jeszcze tego samego dnia w dużej części usunęły najważniejsze zagrożenia. Na jutro 25 kwiecień – przyp. red. gminna komisja sprawdzi i oszacuje dokładnie wszystkie skutki nagłego deszczu. W dalszym ciągu nieprzejezdnych mamy sporo dróg dojazdowych do pól i główny ściek wodny w naszym sołectwie – mówi sołtys wsi Sławniów Andrzej Kyć.

 

Najgorzej sytuacja wyglądała w Kleszczowej, gdzie ludzie bali się wyjść na ulicę. Część rowów melioracyjnych w tym miejscu niestety nie była sprawna.

 

- Woda płynęła do nas ze Smolenia i Cisowej. Cała sytuacja wyglądała strasznie. Niebo nagle się obniżyło, zrobiło się bardzo ciemno. Z małych pól uprawy zostały praktycznie całkowicie przeniesione w dół. Wszystko spłynęło, a na łąkach nadal zalega woda. Wszyscy tu jesteśmy bardzo poszkodowani – zaznacza sołtyska Danuta Nowakowska z Kleszczowej.

 

TO NIE PIERWSZY RAZ…

 

W Pilicy i w Żarnowcu wszyscy ze strachem wspominają wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy w maju powiat zawierciański znalazł się pod wodą. W Żarnowcu powołano wtedy Gminny Sztab Kryzysowy. Wylały niegroźne dotąd rzeki: Uniejówka, Pilica, Udorka, Żebrówka, Stok. Dzień później pod wodą było już 850 hektarów pól i łąk. Istniało także duże zagrożenie dla stawów hodowlanych Spółdzielni „Agrofirmy” Szczekociny, w których stan wody cały czas się podnosił.

 

Burza spustoszyła okoliczne wsie w Pilicy. Masy deszczówki spływające z pobliskich wzniesień zalewały drogi i niżej położone gospodarstwa, a na polach tworzyły się ogromne rozlewiska. To było w 2010 roku, a w tej chwili znowu trwa szacowanie strat po sobotnim oberwaniu chmury.

 

Monika Polak-Pałęga

 


MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ

MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ

MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ

MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama