Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 18:49
Reklama
Reklama

MASY BŁOTA, KAMIENI, GAŁĘZI SPARALIŻOWAŁY PILICĘ

(Pilica, Żarnowiec) Rolnicy z gminy Pilica są zrozpaczeni po tym jak masy błota, kamieni i gałęzi zniszczyły ich uprawy. Gwałtowne opady zalały pola i spowodowały ogromne zniszczenia. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Kleszczowej i Cisowej. Na miejscu ciągle trwa walka o udrożnienie przejazdów. Lawiny błota siały spustoszenia na drogach powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Za wszystko odpowiadała gwałtowna burza, która 21 kwietnia przyszła do naszego powiatu z województwa małopolskiego i całą energię wyładowała nad Pilicą i Żarnowcem.
Podziel się
Oceń

(Pilica, Żarnowiec) Rolnicy z gminy Pilica są zrozpaczeni po tym jak masy błota, kamieni i gałęzi zniszczyły ich uprawy. Gwałtowne opady zalały pola i spowodowały ogromne zniszczenia. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Kleszczowej i Cisowej. Na miejscu ciągle trwa walka o udrożnienie przejazdów. Lawiny błota siały spustoszenia na drogach powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Za wszystko odpowiadała gwałtowna burza, która 21 kwietnia przyszła do naszego powiatu z województwa małopolskiego i całą energię wyładowała nad Pilicą i Żarnowcem.

 

- Droga powiatowa Pilica – Żarnowiec zablokowana była przez około sześć godzin na odcinku 1,5 kilometra. W wyniku opadów deszczu błoto i ziemia wypłynęły na jezdnię. Policja wytyczyła objazd przez sąsiednią miejscowość – mówi Marek Fiutak, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu.

 

Na drodze między Kleszczową, a rozjazdem pojawiło się nawet do 15 cm mułu, który występował również miejscami na jezdni w kierunku Sławniowa. Czarne chmury, które zgromadziły się nad naszym powiatem sprawiły, że strażacy na miejsce zadysponowali 1000 worków i piach (na wypadek, gdyby znów zaczęło padać).

 

- To było bardzo dziwne zjawisko. Prognozy pogody nie zapowiadały tak gwałtownych opadów. Chmura, która do nas przyszła całą złość wyładowała na naszych gminach- relacjonuje naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Tadeusz Czapiński. Około 20 hektarów pól znalazło się pod wodą.

 

TO BYŁA DROGOWA KATASTROFA!

 

W Sławniowie uszkodzonych zostało 9610 metrów bieżących dróg dojazdowych do pól, w Cisowej 300 mb, w Kleszczowej 6270 mb, w Smoleniu 430 mb.

 

Ulewa nie oszczędziła dróg powiatowych na odcinkach Pilica-Żarnowiec, Wierbka-Smoleń, Dobra-Wola Libertowska, Kleszczowa-Dobraków. Jeśli chodzi o drogi w gminne, to najczęściej w ich rejonach dochodziło do rozmywania poboczy, namuleń na jezdnię, uszkodzeń nawierzchni, zamuleń rowów, w jednym z przypadków stwierdzono zniszczenie zabezpieczenia przyczółka mostu.

 

Cztery zastępy OSP (Pilica, Kleszczowa, Wierbka, Dobraków) udrażniały przepusty drogowe, przepływ pod mostem rzeki Pilica, pomagały mieszkańcom w zabezpieczeniu posesji przed podtopieniami. Burmistrz Pilicy Michał Otrębski natychmiast wydał decyzję o tym, by na miejsce zadysponować dodatkowe trzy koparki i dwa samochody ciężarowe.

 

Zalane drogi powiatowe, gminne, chodniki i dojazdy do pól, zamulone przydrożne rowy i wjazdy na posesje – krajobraz wyglądał jak po klęsce żywiołowej.

 

NADAL WALCZĄ Z WODĄ

 

- Na miejscu nadal służby drogowe uprzątają gałęzie, na wielu placach zalega sporo wody. Uprawy zostały częściowo zniszczone. Trwa szacowanie strat – powiedziała nam sołtys Cisowej Maria Dachowska w rozmowie z 24 kwietnia.

 

Rzeka Pilica na odcinku od mostu na ulicy Wodnej w Sławniowie do mostu na ciągu drogi powiatowej Kleszczowa-Dobraków nadal pozostaje częściowo zamulona.

 

- W Sławniowie doszło nawet do tego, że zdesperowani mieszkańcy snopkami wykładali swoje mostki – relacjonuje jedna z mieszkanek.

 

W tym miejscu nadal jest sporo problemów. – Bardzo dobrze spisały się nasze służby, tak gminne jak i powiatowe, które jeszcze tego samego dnia w dużej części usunęły najważniejsze zagrożenia. Na jutro 25 kwiecień – przyp. red. gminna komisja sprawdzi i oszacuje dokładnie wszystkie skutki nagłego deszczu. W dalszym ciągu nieprzejezdnych mamy sporo dróg dojazdowych do pól i główny ściek wodny w naszym sołectwie – mówi sołtys wsi Sławniów Andrzej Kyć.

 

Najgorzej sytuacja wyglądała w Kleszczowej, gdzie ludzie bali się wyjść na ulicę. Część rowów melioracyjnych w tym miejscu niestety nie była sprawna.

 

- Woda płynęła do nas ze Smolenia i Cisowej. Cała sytuacja wyglądała strasznie. Niebo nagle się obniżyło, zrobiło się bardzo ciemno. Z małych pól uprawy zostały praktycznie całkowicie przeniesione w dół. Wszystko spłynęło, a na łąkach nadal zalega woda. Wszyscy tu jesteśmy bardzo poszkodowani – zaznacza sołtyska Danuta Nowakowska z Kleszczowej.

 

TO NIE PIERWSZY RAZ…

 

W Pilicy i w Żarnowcu wszyscy ze strachem wspominają wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy w maju powiat zawierciański znalazł się pod wodą. W Żarnowcu powołano wtedy Gminny Sztab Kryzysowy. Wylały niegroźne dotąd rzeki: Uniejówka, Pilica, Udorka, Żebrówka, Stok. Dzień później pod wodą było już 850 hektarów pól i łąk. Istniało także duże zagrożenie dla stawów hodowlanych Spółdzielni „Agrofirmy” Szczekociny, w których stan wody cały czas się podnosił.

 

Burza spustoszyła okoliczne wsie w Pilicy. Masy deszczówki spływające z pobliskich wzniesień zalewały drogi i niżej położone gospodarstwa, a na polach tworzyły się ogromne rozlewiska. To było w 2010 roku, a w tej chwili znowu trwa szacowanie strat po sobotnim oberwaniu chmury.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama