Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 21:43
Reklama
Reklama

CZY 330 OSÓB STRACI PRACĘ?

(Zawiercie) Zarząd Huty CMC sprawił niemiłą niespodziankę swoim pracownikom na Dzień Hutnika. Na początku maja załoga CMC dowiedziała się, że firma w czerwcu i lipcu zamierza zwolnić 330 osób. Hutniczy piknik 12 maja organizowany przez CMC nie był tak wesoły, jak zwykle. Zwolnienia mają objąć pracowników wszystkich komórek organizacyjnych, jak i kadrę kierowniczą średniego szczebla. Zakładowe związki zawodowe domagają się, by pracodawca odstąpił od planowanych zwolnień grupowych lub przynajmniej ograniczył ich liczbę. W środę (23 maja) odbyło się pierwsze spotkanie związków zawodowych z zarządem przedsiębiorstwa. Kolejne negocjacje wyznaczono na 30 maja.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Zarząd Huty CMC sprawił niemiłą niespodziankę swoim pracownikom na Dzień Hutnika. Na początku maja załoga CMC dowiedziała się, że firma w czerwcu i lipcu zamierza zwolnić 330 osób. Hutniczy piknik 12 maja organizowany przez CMC nie był tak wesoły, jak zwykle. Zwolnienia mają objąć pracowników wszystkich komórek organizacyjnych, jak i kadrę kierowniczą średniego szczebla. Zakładowe związki zawodowe domagają się, by pracodawca odstąpił od planowanych zwolnień grupowych lub przynajmniej ograniczył ich liczbę. W środę (23 maja) odbyło się pierwsze spotkanie związków zawodowych z zarządem przedsiębiorstwa. Kolejne negocjacje wyznaczono na 30 maja.

 

Zarząd Huty CMC Zawiercie poinformował niedawno, że zamierza zwolnić 330 pracowników. Jak zawiadomił pracodawca w oficjalnej informacji, przyczyną redukcji zatrudnienia w Hucie CMC Zawiercie są: „pesymistyczne prognozy rozwoju gospodarki, ryzyko recesji w krajach strefy euro, reforma krajowych finansów publicznych, nieprawidłowości podatkowe w handlu importowaną stalą zbrojeniową oraz znaczny wzrost cen gazu i energii”. Te argumenty w ogóle nie przemawiaja do załogi, która tak bardzo boi się uraty pracy, że w rozmowach z mediami nie chce ujawniać swojej tożsamości.

 

- W Zawierciu jest bardzo trudno o pracę. Długo byłem na bezrobociu, zanim dostałem pracę w hucie. Nie chcę znów czuć tego strachu, że nie wystarczy mi do pierwszego i nie chcę znów pożyczać od ludzi pieniędzy na chleb – powiedział nam jeden z hutników.

 

Zgodnie z zapowiedzią prezesa CMC Jerzego Kozicza, zwolnienia grupowe będą realizowane w czerwcu i w lipcu. Wiadomo już, że na „pierwszy ogień” pójdą pracownicy, którzy będą mogli przejść na emerytury, świadczenia przedemerytalne czy renty. Zwolnienia oznaczają jednak dramat nie tylko dla zwalnianych pracowników, ale dla całych rodzin. W najgorszej sytuacji znajdą się jedyni żywiciele rodziny, a także osoby, którym do emerytury brakuje kilka miesięcy czy kilka lat.

 

- W hucie pracuję od 1974 roku. Kiedy w poniedziałek zostało wywieszone zawiadomienie o tym, ile osób jest do zwolnienia, wszyscy bardzo się wystraszyliśmy. Nie wiemy co będzie dalej. Zwolnienie z pracy będzie oznaczało dla nas jedno - biedę - mówi z niepokojem 53 - letni mężczyzna.

 

WIDMO ZWOLNIEŃ OD 2009

 

Commercial Metals Company w 2003 roku przejął Hutę Zawiercie S.A. W 2009 roku zaczęły się pierwsze kłopoty. Wówczas widmo utraty pracy zawisło nad 300 osobową załogą. Od tamtej pory groźba zwolnień systematycznie powraca – w ciągu 2 lat w wyniku zwolnień grupowych pracę straciło ponad 200 osób. Obecnie w strachu żyje cała, 2 tysięczna załoga, ponieważ nie określono dokładnie, kto może stracić pracę. Zarząd zapowiedział bowiem, że w gronie osób, które stracą prace mogą znaleźć się pracownicy mający niższe od innych: wyniki oceny pracy, kwalifikacje zawodowe, dyscyplinę pracy, umiejętności współpracy lub komunikacji z innymi pracownikami, umiejętności wykonywania nowego zakresu obowiązków. Brzmi to właściwie jak loteria.

- Zwalnianym osobom pracodawca proponuje tylko ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego. My będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by wycofał się z zamiaru zwolnień, albo też zmniejszył ich liczbę. Zamierzamy również postulować o zwiększenie osłon socjalnych dla zwalnianych pracowników - zapowiada Danuta Nowicka, przewodnicząca Solidarności w Hucie CMC Zawiercie.

 

CMC ma także oddziały w Żyrardowie, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie. Planowane zwolnienia dotkną więc nie tylko zawierciańskich pracowników.

 

- Pismo dotyczące planowanych zwolnień grupowych otrzymał nie tylko Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu, ale także PUP-y w Dąbrowie Górniczej, Żyrardowie i Rzeszowie, ponieważ na terenie tych powiatów Huta CMC także prowadzi działalność. 330 osób, które planuje zwolnić huta, to nie tylko osoby pracujące w Zawierciu – mówi dyrektorka PUP w Zawierciu Anna Rdest.

 

W powiecie zawierciańskim, gdzie bezrobocie utrzymuje się na poziomie blisko 18%, liczy się każde miejsce pracy.

 

- Sytuacja w Zawierciu jest trudna. Obecnie w Powiatowym Urzędzie pracy rejestruje się kolejna rzesza bezrobotnych. Są to głównie absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Pod koniec kwietnia w powiecie zarejestrowanych było 7623 bezrobotnych. Zazwyczaj w sezonie letnim liczba ta ulegała zmniejszeniu ze względu na możliwość podjęcia prac sezonowych, ale w związku z planowanymi zwolnieniami w CMC stopa bezrobocia chyba nie zmniejszy się– przyznaje ze smutkiem szefowa PUP.

 

W sprawie dramatu, jaki przeżywa przemysł hutniczy prowadzone są także rozmowy z parlamentarzystami. W biurze posła Piotra van der Coghena 21 maja zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli także: prezydent Ryszard Mach oraz prezes zarządu huty Jerzy Kozicz. Jak wyjaśnił Kozicz, problemy branży hutniczej są spowodowane m.in. dostawami wyrobów hutniczych z Łotwy, które sprzedawane są po cenach dumpingowych. W tej sprawie w najbliższym czasie interpelacje do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz do Ministerstwa Finansów złoży poseł Piotr van der Coghen.

 

Związki zawodowe CMC wystosowały także list do premiera Donalda Tuska.

 

- Dziś 23 maja -przyp. red. przedstawiliśmy swoje propozycje zarządowi. To jednak nie koniec negocjacji, rozmowy z zarządem będą kontynuowane w środę, 30 maja. Problemy z jakimi boryka się CMC nie wynikają z sytuacji panującej na świecie, ale z działań naszego rządu. Ceny energii i gazu w Polsce są obecnie najwyższe w Europie. Właśnie dlatego wysłaliśmy dziś w tej sprawie list do Prezesa Rady Ministrów – powiedział nam podczas rozmowy telefonicznej Marek Kijas ,przewodniczący Międzyzakładowego Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników CMC Zawiercie.

 

O problemach polskiej branży hutniczej i wynikających z nich zagrożeniach dla zawierciańskiego rynku pracy szerzej będą informować na konferencji prasowej, którą zwołano na 31 maja (czwartek) o godzinie 11.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Do udziału w spotkaniu zaproszono m.in. przedstawicieli CMC Zawiercie i władz miasta, parlamentarzystów, związki zawodowe oraz członkowów Hutniczej Izby Handlowo – Przemysłowej.

 

Justyna Banach

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama