Wspólną sesją gmin Szczekociny, Moskorzew, Słupia 3 czerwca 2012 r. w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Szczekocinach połączoną z promocją książki „Historia i współczesność Szczekocin” rozpoczęły się obchody 20- lecia Towarzystwa.
Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji Towarzystwa. Licznie przybyłych gości, mieszkańców Szczekocin, członków towarzystwa, radnych sąsiednich gmin, zaprzyjaźnionych towarzystw kościuszkowskich z Racławic, Połańca, Warszawy, Stalowej Woli, delegacje z Jelsavy i Adony, parlamentarzystów powitała przewodnicząca Rady Gminy w Szczekocinach Teresa Niechciał i prezes Towarzystwa Czesław Orliński.
XX letnią historię towarzystwa streścić można w najważniejszych wydarzeniach: Dziewięć publikacji książkowych. Organizcja rajdów turystycznych. W latach 1992 – 2012 TK im. T. Kościuszki zorganizowało sześć sesji naukowych, które poszerzyły wiedzę historyczną i współczesność nie tylko Szczekocin ale także współpracujących gmin Słupia Jędrzejowska, Moskorzew. Od 14 lat z inicjatywy prezesa Towarzystwa odbywają się przeglądy zespołów ludowych organizowane w ramach Dni Szczekocin. Ważną pozycją działalności są organizowane wycieczki krajowe i zagraniczne.
O nowo wydanej książce „Historia i współczesność Szczekocin” mówił z-ca prezesa Stanisław Głodkowski. Książka jest pracą zbiorową pod redakcją Czesława Orlińskiego. Jubileuszowe wydawnictwo zawiera fakty i wydarzenia z ponad 650-letniej historii Szczekocin, ośrodka Odrowążów Szczekockich, Sprowskich, później od XVIII wieku Dembińskich, o czym piszą dr Jacek Laberschek z Krakowa i Michał Zacłona z Nowego Sącza. Są teksty o pracach archeologicznych na XIII wiecznym grodzisku w Szczekocinach , o żołnierzach P.O.W., o najstarszych cechach rzemieślniczych z pieczęcią z 1817 roku, o tramwaju konnym w Szczekocinach, międzywojennym kinie. Teksty te ilustrowane są dokumentami i zdjęciami z sesji naukowych, rajdów turystycznych, z promocji książek, wycieczek i innych uroczystości w 20 leciu.
W dalszej części Jubileuszowej sesji członkowie zarządu Towarzystwa : Czesław Orliński, Stanisław Głodkowski, Zofia Fabjańska, Iwona Lisowska, Mariusz Grzelka wręczyli ponad 30 statuetek i nowo wydanych książek w podziękowaniu za współpracę z Towarzystwem.
Równocześnie z podziękowaniami, z listami gratulacyjnymi dla zarządu wystąpili posłowie Ewa Malik, Waldemar Andzel, eurodeputowana Małgorzata Handzlik, burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz, wójt gminy Słupia Krzysztof Nowak, wójt gminy Moskorzew Jarosław Klimek, przewodnicząca Rady Powiatu jędrzejowskiego Ewa Kubas Samociuk, z-ca starosty Janusz Grabek, z-ca starosty pow. Zawierciańskiego Jan Grela, członkowie towarzystw kościuszkowskich z Warszawy, Połańca, Racławic, Sędziszowa, Wodzisławia. Zastępca dyrektora Z. Sz. Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli Longina Ordon wręczyła prezesowi Czesławowi Orlińskiemu odznakę Godny Patrona. Były kwiaty i życzenia od radnych GiM Koziegłowy.
W kolejnym Dniu Szczekocin 4 czerwca z okazji 218 rocznicy bitwy T. Kościuszki pod Szczekocinami odbył się na trzech trasach XI rajd na Szlaku Kosynierów Szczekociny- Wywła –Słupia- Moskorzew. z udziałem ponad 600 dzieci i młodzieży z 19 szkół i organizacji. Grupy rajdowe prowadzili przewodnicy z P.T.T.K. z Zawiercia, Andrzej Stróżecki, Grazyna Mazur, Anna Szymańska i Włodzimierz Kruk.
Czoło kolumny rajdowej prowadził 10 osobowy Szwadron Kawalerii Króla Jana III Sobieskiego z Poręby. Gospodarzami mety rajdu byli wójt gminy Moskorzew Jarosław Klimek i starosta włoszczowski Zbigniew Matyskiewicz , który przekazał na scenie na ręce prezesa Towarzystwa znalezioną kutą kosę na sztorc prawdopodobnie z okresu Insurekcji. Na spotkaniu z dziećmi i młodzieżą byli: starosta pow. zawierciańskiego Rafał Krupa, gospodarze sąsiednich gmin Szczekocin, Słupi i Irządz.
Uczestnicy rajdu brali udział w konkursach na piosenkę turystyczną i w konkursie „Czy znasz Szlak Kosynierów okolic Szczekocin”. Największą atrakcją tegorocznego rajdu był udział Szwadronu Kawalerii z Poręby.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze