(Zawiercie) Nareszcie hasło promujące Zawiercie, jako „Bramę na Jurę” staje się rzeczywistością. Od 15 czerwca turystów przyjeżdżających do Zawiercia pociągiem wita otwartymi drzwiami odrestaurowany budynek dworca, a w nim od 20 czerwca także znakomite źródło wiedzy, skupione w jednym miejscu, czyli Punkt Informacji Turystycznej, Miejskiej i Kulturalnej.
- Myślę, że nie mogliśmy mieć lepszej lokalizacji. Tu realizujemy w sumie 3 projekty. Punkt działa w ramach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Drugi punkt znajduje się Centrum Informacji Miejskiej w Zawierciu. Mamy tu informację turystyczną o Zawierciu, Jurze i całym regionie. Jesteśmy częścią Jurajskiego Systemu Informacji Turystycznej. Są tu więc także informacje o innych atrakcjach turystycznych naszego województwa, ponieważ nie tylko jesteśmy „Bramą na Jurę”, ale także pierwszym przystankiem kolejowym po Warszawie. Drugi rodzaj informacji to Informacja Miejska. Mamy tu filię Centrum Informacji Miejskiej i Punkt Informacji Kulturalnej w ramach realizowanego projektu Zintegrowany System Informacji Kulturalnej –mówi Wojciech Dziąbek naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Turysta w PIT może kupić bilet komunikacji miejskiej czy mapę. Punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, ale gmina zapewnia, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba, obiekt będzie otwarty także w niedzielę.
Jak zapowiada prezydent Zawiercia Ryszard Mach, zgodnie z koncepcją zagospodarowania przestrzennego w okolicy dworca powstanie także parking wielopoziomowy, nowe przystanki i mini centrum handlowo - usługowe z hostelem i zapleczem turystycznym.
- To otwarcie potraktujmy jako symboliczny początek wielkich zmian, jakie miasto zaplanowało dla śródmieścia – mówi prezydent.
- Gmina rozpoczęła już rewitalizację terenu wokół dworca, która wynika z pewnej koncepcji opracowanej wspólnie z właścicielem terenu przy dworcu. My, jako miasto cały czas prowadzimy rozmowy ze spółkami PKP. W wyniku tych rozmów przygotowujemy się do kolejnych etapów związanych z rewitalizacją. Pierwszym jest zagospodarowanie Placu Jana Pawła II. Kolejnym natomiast jest stworzenie przestrzeni dla autobusów i to nie tylko komunikacji miejskiej, ale również międzynarodowej. W koncepcji zaplanowano także budowę „dworca autobusowego”. Żeby mógł on powstać musimy kupić od PKP część działki. Taka procedura została już rozpoczęta – informuje Dziąbek. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze